مقایسه فناوری قلم های Wacom با حسگرهای مقاومتی

مقایسه فناوری قلم های Wacom با حسگرهای مقاومتی
زمان مطالعه: 3 دقیقه

امروزه از تلفن های همراه گرفته تا PAD ها و تبلت PC ها، دامنه تنوع تجهیزات همراه به شکلی بی وقفه در حال گسترش است. این ابزارهای همراه برای ارایه خدمات متنوعی چون دسترسی به پست الکترونیک، شبکه وب جهانی، پخش موسیقی و فیلم، وبلاگ نویسی، انجام امور تجاری و …، با شتابی فزاینده در حال توسعه هستند و پا به پای کامپیوترهای شخصی به پیش می روند.

  

برای دسترسی به چنین خدمات متنوع و کاربردی، تجهیزات همراه امروزی باید مجهز به جدید ترین و بهینه ترین روش های ورود اطلاعات باشند. پیش بینی می شود از بین تمام ابزارهای ورودی که برای انواع دستگاه های همراه طراحی شده اند، قلم های الکترونیک یکی از محبوب ترین گزینه های مقبول کاربران باشند.

  

  

هم اکنون بیشتر PAD ها مجهز به ابزار قلم شده اند. برخی از این محصولات یک صفحه کلید کوچک دارند اما تقریبا تمام آنها ورودی قلم داشته و در بیشتر موارد این ابزارها مجهز به حسگرهای مقاومتی داخلی هستند. از طرف دیگر حسگرهایی که مبتنی بر تکنولوژی Wacom Penabled هستند، یک سری ویژگی هایی دارند که حسگرهای مقاومتی فاقد آن هستند. این ویژگی های یک سری امکانات هیجان انگیز در اختیار ابزارهای همراه قرار می دهند که هنگام استفاده از حسگرهای مقاومتی قابل دسترس نیستند.

  

  

در حسگرهای مقاومتی، حسگر با فشار فیزیکی قلم یا انگشت روی یک صفحه نیمه شفاف مقاومتی که در جلوی نمایشگر سوار شده کار می کند. گرچه ساختار آن ساده به نظر می رسد اما از آنجا که خود حسگر در جلوی دستگاه و بر روی نمایشگر سوار می شود، به سادگی می تواند در اثر استفاده خشن یا ضربه مستقیم آسیب ببیند و به این ترتیب از نظر دوام و پایداری چندان مناسب نمی باشد. همچنین قرار گیری حسگر روی صفحه نمایش، بر روشنایی و کیفیت نمایش رنگ نیز اثر منفی می گذارد و علاوه بر تمام اینها، عواملی که در زیر ارایه می شود استفاده از حسگر مقاومتی را محدود می سازد.

  

• فضای مرده قابل ملاحظه ای در حاشیه نمایشگر شکل می گیرد.
 • ضخامت نسبی بخش نمایشگر-حسگر محدودیت هایی را در طراحی صنعتی محصول تحمیل می کند.

  

چگونه تکنولوژی EMR1 بر این مشکلات غلبه خواهد کرد؟

  

EMR به عنوان یک تکنولوژی جدید تر نسبت به حسگرهای مقاومتی، بر مشکلات متعدد تکنولوژی قدیمی فایق آمده است. اول اینکه با قرار گیری حسگر در پشت نمایشگر، کیفیت و روشنایی تصاویر تحت تاثیر قرار نمی گیرد و کیفیت اولیه تصاویر به طور 100% حفظ می شود. به علاوه این حسگر نازک تر، سبک تر و مقاوم تر از حسگر مقاومتی بوده و با قیمت کمتری هم می توان آن را تولید کرد.

  

به طور خلاصه عواملی که موجب برتری تکنولوژی EMR بر حسگرهای مقاومتی می شوند به شرح زیر اند:

  

1- حسگرهایی که از تکنولوژی EMR بهره می برند از آنجا که به صورت غیر تماسی عمل می کنند، می توانند حتی زمانی که قلم در هوا نگه داشته شده و با صفحه حسگر تماس ندارد هم مختصات محل آن را با دقت بالا تشخیص دهند و به ای ترتیب می توان سطح نمایشگر را به استفاده از یک صفحه شیشه ای شفاف سخت یا اکریلیک محافظت کرد.

  

2- در تکنولوژی EMR، حسگر در پشت نمایشگر نصب شده و افت روشنایی و کیفیت تصاویر را به همره ندارد.

  

3- با تکنولوژی EMR دیگر نیازی به تنظیم نور پس زمینه برای افزایش روشنایی نمایشگر نبوده و به این ترتیب مصرف انرژی کاهش یافته و زمان استفاده از دستگاه بدون شارژ مجدد افزایش می یابد که فاکتور مهمی در دستگاه های همراه می باشد.

  

4- با کاهش مصرف انرژی عمر دستگاه نیز طولانی تر می شود.

  

5- طراحی باریک و سبک امکان پذیر می گردد.

  

6- قلم الکترونیکی بی سیم از قسمت های ساده ای تشکیل شده و با هزینه کم قابل ساخت است. همچنین با طراحی قلم های بدون باتری طبیعتا دیگر نیازی به تعویض باتری نخواهد بود.

  

7- تمام قلم های دیجیتالی که تحت برند Penabled Technology ساخته می شوند متقابلا سازگار هستند و می توانند به جای قلم هایی که برای کار با دیگر تجهیزات طراحی شده اند به کار روند.

  

8- حسگرهای مبتنی بر تکنولوژی EMR با تشخیص مختصات دقیق مکان قلم می توانند با سرعت بالا نمونه برداری کرده و با پردازش دقیق نتایج اطلاعات دقیقی از دستخط به دست آورند.

  

پیوند تکنولوژی EMR و حسگرهای مقاومتی حتی امکانات بیشتری را پیش روی ما قرار می دهد.

  

در مقابل تکنولوژی سطح بالای حسگرهای مبتنی بر EMR، حسگرهای مقاومتی از این مزیت برخوردار هستند که ورود اطلاعات در آنها با استفاده از یک قلم معمولی یا نوک انگشتان امکان پذیر می باشد (در صورتی که فشار آنقدر زیاد نباشد که به حسگر آسیب برساند) و به این ترتیب کار با آنها نیاز به استفاده از یک قلم اختصاصی ندارد.

  

Wacom به منظور سود جستن از این قابلیت اقدام به توسعه یک سیستم حسگر جدید نموده که ترکیبی از تکنولوژی EMR و حسگرهای مقاومتی می باشد. با کنار هم قرار دادن کنترل این دو سیستم درون یک بسته مشترک، علاوه بر اینکه امکان انتخاب نوع تکنولوژی قلم در اختیار سازندگان قرار می گیرد، ساخت و ساز سیستم ها نیز تسهیل می شود.

  

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.