مایکروسافت با Holodesk یک گام به رویای Holodeck نزدیک می شود

مایکروسافت با Holodesk یک گام به رویای Holodeck نزدیک می شود
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

واژه Holodeck که برای اولین بار در دنیای تخیلی Star Trek1 به کار رفت، اتاقکی بود در یک کشتی فضا پیما که افراد با ورود به آن می توانستند به باغ خانه دوران کودکی شان سفر کنند، حوادث تاریخی را از نزدیک مشاهده کنند یا نمایشنامه های مشهور را به صورت سه بعدی تماشا کنند.

  

داستان ماجرای سرنشینان یک کشتی فضایی است که ماموریتی ۵ ساله را برای رسیدن به نقطه ای که پای هیچ انسانی به آن نرسیده است آغاز می کنند. Holodeck یک اتاق در بسته است که در آن اشیا و انسان ها با انتقال ماده، تکرار ماده و میدان های نیرویی که تصاویر هولوگرافیک روی آن تشکیل می شود، شبیه سازی می شوند. صداها و بوها توسط بلند گوها و اسپری های مواد معطر تولید شده و حس بزرگی فضا هم با معلق کردن شرکت کنندگان در میدان های نیرویی که با پای آنها حرکت می کند و مانع از برخورد آنها به دیوارهای اتاق می شود، ایجاد می گردد.

  

  

در Holodeck از دو سیستم اصلی استفاده می شود: تصاویر هولوگرافیک و تبدیل ماده. در سیستم هولوگرافیک محیط و منظرهای واقع گرایانه خلق می شوند و در سیستم تبدیل ماده از یک منبع مواد خام برای شبیه سازی اشیای فیزیکی استفاده می شود.

  

هولوگرافی تکنیکی است که از طریق آن نوری که از یک شیئ منتشر می شود ضبط شده و مجددا بازسازی می شود، به طوری که وقتی یک سیستم تصویر برداری (مانند چشم یا دوربین) در محل پرتوهای بازسازی شده قرار می گیرد، تصویر جسم دیده می شود حتی اگر جسم دیگر در محل حضور نداشته باشد. با تغییر موقعیت یا جهت سیستم تصویربرداری، تصویر هم تغییر می کند درست مثل اینکه جسم در محل حضور دارد و همین باعث می شود که تصویر سه بعدی دیده شود.

  

  

بشر سال هاست که منتظر ظهور چنین تکنولوژی خارق العاده ای است- از سال ۱۹۶۶- اما گویا شرکت مایکروسافت به این انتظار پایان داده است. تکنولوژی که مایکروسافت به آن لقب HoloDesk داده است هنوز از آنچه ما در پیشتازان فضا دیده ایم فاصله زیادی دارد اما در واقع بسیار به آن نزدیک شده است.

  

در HoloDesk تصویر دو بعدی از طریق یک متفرق کننده پرتو (beam-splitter) از جنس نیمه نقره، از یک نمایشگر فوقانی به صفحه زیرین تابانده می شود. یک وب کم بین نمایشگرو متفرق کننده پرتو قرار گرفته است و با استفاده از یک نرم افزار تشخیص چهره، خط نگاه کاربر دنبال می شود و به این ترتیب کاربر می تواند تصویراشیایی را که بر روی صفحه زیرین افتاده است دنبال کند به طوری که انگار شیء واقعا در آنجا حضور دارد- به تناسب حرکت سر، پرسپکتیو شیء تغییر می کند.

  

این پروژه گرچه یک قدم مهم در دستکاری داده محسوب می شود اما هنوز در مرحله تحقیق است و بنابراین تاثیری بر بازار نخواهد داشت. اما روزی که محققان موفق به لمس اشیای شبیه سازی شده سه بعدی با دستان برهنه خود شوند، بسیار نزدیک است.

  

  

منابع:

  

http://gizmodo.com

  

http://en.wikipedia.org/wiki/Holodeck

  


 

  

۱- Star Trek (پیشتازان فضا) نام یک سریال علمی تخیلی آمریکایی است که اولین قسمت آن در ۸ سپتامبر ۱۹۶۶ در شبکه NBC ایالات متحده پخش شد.

  

فوجیتسو در یک نگاه

  

فوجیتسو شرکتی پیشرو در ارایه راه حل های مبتنی بر ICT در بازارهای جهانی است که در حال حاضر سومین کمپانی بزرگ دنیا در صنعت و خدمات IT محسوب می شود. این کمپانی که در سال ۱۹۳۵ تاسیس شده است، هم اکنون با ۱۷۲ هزار کارمند در بیش از ۷۰ کشور دنیا خدمات خود را ارایه می دهد. فوجیتسو با به کارگیری مجموعه ای از کارشناسان نخبه IT و پیشرفته ترین فناوری های روز در حوزه محاسبات، ارتباطات و صنایع میکروالکترونیک، موفق شده است تا با ارایه محصولات با کیفیت، ارزش افزوده ای را در اختیار مشتریان خود قرار دهد.

  

محصولات تولیدی فوجیتسو در کارخانه های آلمان و ژاپن عبارت اند از:
 PC، نوت بوک، تبلت و تبلت PC، سرور، Work Station، Storage، Zero Client، Thin client، صفحه نمایش، کی برد، مادر برد، گوشی های هوشمند و …

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.