تفاوت LCD و LED در چیست ؟

تفاوت LCD و LED در چیست ؟
زمان مطالعه: 3 دقیقه

معرفی تکنولوژی ال سی دی ( LCD ) و ای ای دی ( LED ) :

پنل تلویزیون‌های LCD و LED تقریبا مشابه هستند.
در پنل LCD هر پیکسل از سه سلول با رنگ‌های اصلی و از جنس کریستال مایع تشکیل‌شده که پس از عبور جریان از هر سلول کریستال متناسب با جریان پلاریزه شده، و رنگ‌های تصویر را  تشکیل می‌دهند ولی به‌دلیل این‌که این سلول ها, نوری از خود ساطع نمی کنند با قرار دادن یک صفحه نورانی (LED backlight) پشت پنل  تصویر تشکیل می گردد.
در LED این منبع نور مجموعه ای از LED هاست که گرمایی ساطع نمی کنند و بهترین تکنولوژی در این زمینه،  به‌شمارمی‌روند.

در حال حاضر دو نوع LED backlight وجود دارد :

Direct : که سازنده روی بخش‌های صفحه تصویر کنترل بیشتری برای ایجاد تصویر بهتر دارد و تصویر  در مرکز و پشت صفحه قرار می گیرد.

Edge: که LED ها را کنار هم و دور صفحه تصویر زیر قاب تلویزیون قرار داده‌است و در داخل پنل آینه ای قراردارد که نور را به صفحه‌ی تصویر می تاباند.این فناوری برای تولید تلویزیون‌های باریک‌تر به کار می‌رود و  امروزه نرخ تولید این گونه، در حال افزایش‌است.که همان ال ای دی ها هستند.

کنتراست (درجه اختلاف میان تاریک‌ترین و روشن‌ترین رنگ):

در LCDها  به‌دلیل وجود صفحه‌ی نورانی در قسمت پشتی پنل، عبور پرتو های نورانی ازدرون  پیکسل ها، ایجاد تصویر با کنتراست بالا را مشکل کرده زیرا در هر صورت مقداری نور از بین پیکسلها نشت کرده و سیاهی کامل را ازبین می‌برد. همچنین نشتی نور، خلوص رنگ را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد هرچند که  در LCD های تولید شده‌ی  امروزی، این ضعف جبران شده و رو به بهبود خواهد بود.
در LED تقریبا نشت نوری وجود ندارد که این امر باعث می‌شود ‌نقاط سیاه،  تاریک‌تر تولید شده و برای چشم عمیقتر به نظربرسد و رنگهای روشن و سفید، براق و واضح باقی بمانند. درنتیجه،  کل تصویر کاملا طبیعی تر به نظر بیننده می‌‎رسد.

زاویه دید:

در مدل های اولیه یکی از مشکلات LCD زاویه دید بوده. وقتی شما از کناره‌ها به تصویر تلویزیون نگاه می‌کردید،  سطح روشنایی و رنگها  متفاوت بود.
این مسئله اکنون تا حدود زیادی حل شده و شما می‌توانید تلویزیون‌هایی با زاویه دید ١٧٨ درجه در بازار بیابید.
در LED ها این مشکل حل شده است و تصاویر مانند پلاسما دارای عمق هستند یعنی هر چه از آن دورتر شوید گویا وضوح تصویر کم نگردیده است و تصویر کاملا واضح و نمایان است.

پخش تصاویر با حرکت سریع:

در LCDمشکل زمان پاسخ‌دهی وجود دارد. یعنی مدت زمانی طول می‌کشد تا LCD بتواند یک فریم را جایگزین فریم قبلی کند. این مسئله باعث می‌شود به هنگام پخش تصاویری که دارای صحنه‌هایی با حرکت سریع هستند، سایه‌ای از فریم قبلی روی صحنه باقی بماند. البته این مسئله هم به مرور در حال بر طرف شدن است و با ساخت مدل‌هایی با زمان‌های پاسخ‌دهی کمتر از هشت میلی‌ثانیه نگرانی‌ها از این بابت کم‌تر شده است.
در LED ها دیگر از مشکل محو تصاویر در حرکت های سریع که در LCD ها موجود بود خبری نیست. زبرا هر حرکتی در تصویر ابتدا آنالیز و سپس تنظیم می شود. در نتیجه در هر حرکتی، تصویر صاف و تیز و روان است.

 

اندازه:

LCD در اندازه‌های بزرگ هم هزینه بسیار بیشتری را می‌طلبد. به همین خاطر LCD برای اندازه‌های زیر چهل اینچ و Plasma برای اندازه‌های بالای شصت اینچ  انتخاب می‌شود.

مصرف توان:

LCDها به دلیل دارابودن  منبع نور جداگانه‌ برای تولید نور، در صورت کم‌کردن روشنایی تصویر، انرژی زیادی را صرف نمی‌کنند.
LED انرژی بسیار کم‌تری را در مقایسه  با  LCD مصرف می کند. زیرا منبع نور آن از مجموعه ای از LED ها تشکیل شده است و LED  نیز برای روشن شدن انرژی بسیار کمی را می‌طلبد.


برای اطلاع بیشتر در ارتباط با محصولات سازمانی بهین تکنولوژی مثل مینی پی سی، آل این وان، مانیتور و زیرو کلاینت از صفحات مربوطه بازدید کنید. برای مشاوره و اطلاع از قیمت محصولات با شماره 88177895 تماس حاصل فرمایید. صفحه رسمی اینستاگرام بهین تکنولوژی را دنبال کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.