web3 چیست و چگونه در آینده ارتباط مشتری و کسب‌وکار را متحول می‌کند؟

web3 چیست و چگونه در آینده ارتباط مشتری و کسب‌وکار را متحول می‌کند؟
زمان مطالعه: ۵ دقیقه

بهتر است قبل از پاسخ به سؤال web3 چیست، از یک پیش‌زمینه شروع کنیم.

تمرکز در محیط اینترنت باعث شده تا افراد فراوانی در سراسر جهان، به‌راحتی از آن استفاده کنند.

اما مشکل بزرگ این است که اطلاعات میلیاردها نفر در محیط اینترنت، در دستان چند شرکت و نهاد متمرکز است. این نهادها می‌توانند برای ما تصمیم بگیرند که چه محتوایی را ببینیم و چه محتواهایی را مشاهده نکنیم. در ضمن فاجعه بزرگ‌تر این است که آن‌ها به تمام اطلاعات کاربران اینترنت دسترسی کامل دارند.

تنها اختراعی که می‌تواند بشر را از این مشکل نجات دهد، Web3 است. اینترنت نسل سوم انحصارطلبی را در دنیای وب از بین می‌برد و غول‌های بزرگ تکنولوژی هیچ دسترسی به اطلاعات شما ندارند.

Web3 با تأکید بر تمرکززدایی مالکیت، بهره‌برداری همه چیز را به کاربرانش می‌دهد و قدرت را از شرکت‌های بزرگ می‌گیرد.

در این مقاله به‌صورت کامل به شما توضیح می‌دهیم که web3 چیست و چه تأثیری بر کسب‌وکارها و مشتریان می‌گذارد؛ بنابراین تا انتهای نوشته همراه ما باشید.

تاریخچه کوتاه در مورد اینترنت نسل اول و دوم

قبل از این که به سؤال web3 چیست پاسخ دهید، بهتر است مختصراً با نسل اول و دوم اینترنت آشنا شویم.

بیشتر مردم تصور می‌کنند، اینترنت یک‌شبه اختراع شد و از آن زمان به بعد، در دسترس مخاطبان قرار گرفت. درصورتی‌که این تصور کاملاً اشتباه است.

اینترنت به نسل اول و دوم تقسیم می‌شود که برای درک بهتر، هر دو را به شما توضیح می‌دهیم.

اینترنت نسل اول:

در سال ۱۹۸۹ در سرن ژنو، تیم برنرز لی شروع به ساخت پروتکل‌هایی کرد که  شبکه جهانی وب را به وجود می‌آورد. او قصد داشت با این ایده کاری کند که افراد از هر مکانی روی کره زمین، بتوانند اطلاعات را به‌صورت غیرمتمرکز اشتراک‌گذاری کنند.

web3 چیست
آشنایی با Web1

این اختراع برنرز لی که در سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۴ وجود داشت را Web1 نام‌گذاری کردند.

وب نسل اول، عمدتاً متعلق به وب‌سایت‌های مشخص و شرکت‌ها بود و کاربران فقط می‌توانستند مطالب آن را بدون هیچ تعاملی بخوانند و تنها  افراد معدودی می‌توانستند درون آن محتوا تولید کنند. وب نسل اول به وب خواندنی هم معروف بود.

اینترنت نسل دوم:

web3 چیست
۲Web چیست

اینترنت نسل دوم در سال ۲۰۰۴ با شکل‌گیری رسانه‌های اجتماعی به وجود آمد. افراد در این نسل از وب، فقط خواننده نبودند و می‌توانستند خواندن و نوشتن را با هم تجربه کنند!

دیگر، شرکت‌های مختلف برای کاربران محتوا تولید نمی‌کردند، بلکه پلتفرم‌هایی ساخته شد تا کاربران بتوانند با هم تعامل کنند و محتوای تولید شده خودشان را در به اشتراک بگذارند.

در این مدل از اینترنت، شرکت‌ها می‌توانند ترافیک و محتواهای کاربران را به‌صورت کامل کنترل کنند.

همچنین وب نسل دوم، مدل درآمدی مبتنی بر تبلیغات را ایجاد کرد (مانند تبلیغات فیس‌بوک، اینستاگرام، گوگل و…). در این مدل درآمدی، سودی نصیبت کاربران نمی‌شود و آن‌ها فقط محتوا تولید می‌کنند. در واقع درآمد اصلی متعلق به شرکت‌ها است.

web3 چیست؟

گاوین وود بنیان‌گذار اتریوم، در سال ۲۰۱۴ به علت مشکلاتی که کاربران ارز دیجیتال داشتند، ایده اینترنت نسل سوم یا web3 را مطرح کرد.

آشنایی با Web3

وب نسل سوم، امنیت کاربران و محتواهای آن‌ها را بالا می‌برد و دیگر کاربران به‌جای شرکت‌ها، مالک محتوای خود هستند. این نسل از وب، باتکیه‌بر فناوری هوش مصنوعی، دنیای اینترنت را متحول می‌کند.

web3  اطلاعات و داده‌های کاربران را با استفاده از هوش مصنوعی به شکلی در می‌آورد که تحت هیچ شرایطی قابل هک و ردیابی نیست.

مزایای web3 چیست؟

مالکیت:

Web3 از فناوری بلاک‌چین و عدم تمرکز، آزاد گذاشتن محتوا و ازبین‌بردن واسطه‌ها استفاده می‌کند.

وب نسل سوم بر خلاف وب نسل دوم که برای ذخیره و توزیع محتوا به شبکه‌های اجتماعی متکی بود، به کاربران این امکان را می‌دهد که مالک محتوای خود باشند. حتی کاربران در Web3 می‌توانند محتواهای خود را بفروشند!

در این نسل از اینترنت سانسوری وجود ندارد و اطلاعات در هیچ نهادی ثبت نمی‌شود.

حریم خصوصی:

web3 با تکنولوژی هویت غیرمتمرکز خود به شما این امکان را می‌دهد تا هویت آنلاین و اطلاعات شخصی خود را به‌صورت کامل کنترل کنید.

در اینترنت نسل سوم کنترل دقیق‌تری بر روی اطلاعات خود دارید. شما می‌توانید مشخص کنید که چه اطلاعاتی از شما در فضای آنلاین وجود داشته باشد و چه کسانی اجازه دسترسی به آن اطلاعات را دارند.

در web3 همه چیز به‌صورت رمزنگاری شده و غیرقابل‌ردیابی است.

امنیت بالا:

برخلاف سیستم‌های فعلی که اطلاعات در آن به‌راحتی و بدون اطلاع کاربر کپی یا سرقت می‌شود، فناوری web3 یا بلاک‌چین، ایمن و بدون هیچ دست‌کاری است.

در وب نسل سوم به‌راحتی نمی‌شود اطلاعات کاربران را تغییر داد و یا هک کرد. البته امکان هک در برنامه‌های   web3  ناامن وجود دارد و کاربران باید از برنامه‌های معروف استفاده کنند.

فرصت:

پروژه‌های Web3 منبع‌باز هستند و هرکسی می‌تواند بر روی پروژه‌های دیگر چیزی بسازد. وب نسل دوم با دسترسی محدود به API کار می‌کرد، اما وب ۳ مانند بلوک‌های لگو کار می‌کند. شما می‌توانید هر قسمت را به هم متصل کرده و دوباره استفاده کنید.

به این فرایند، ترکیب‌پذیری می‌گویند، یعنی برنامه‌نویسان این توانایی را دارند که بر اساس پروژه‌های موجود، چیزی جدیدی را خلق کنند. Web3 عمل نوآوری را بسیار آسان می‌کند.

بازاریابی بهتر:

Web3 مبتنی بر هوش مصنوعی است و فروشندگان بهتر می‌توانند نیازهای کاربران را درک کنند. آن‌ها دقیقاً محصولاتی را به مشتریان نشان می‌دهند که علاقه‌مند به خرید آن‌ هستند. با Web3 کاربران از دست تبلیغات غیرمرتبط خلاص می‌شوند، زیرا تمام اطلاعات شما رمزنگاری شده است و شرکت‌ها قادر به دیدن آن برای استفاده تبلیغاتی نیستند.

تأثیر Web3 بر ارتباط مشتری و کسب‌وکار چیست؟

تجارت الکترونیک روزبه‌روز در حال پیشرفت است. اولین نمونه پلتفرم تجارت الکترونیک در وب نسل اول، ترکیبی از فروشگاه‌های فیزیکی و دیجیتالی بودند.

در وب نسل دوم هم مدل فروشگاه‌های اینترنتی مبتنی بر راه‌حل‌های اولیه و نظرات مشتریان بنا شد. در واقع در اینترنت نسل دوم، مشتریان با تعامل، محصولات را به یکدیگر پیشنهاد می‌دهند.

تأثیر Web3 بر ارتباط مشتری و کسب‌وکار

تجارت الکترونیک در Web3 باهدف ایجاد یک اقتصاد باز، بدون واسطه و کاملاً مشتری‌مدار است. ازاین‌رو تأثیر مثبتی بر ارتباط مشتری و کسب‌وکار دارد. در قسمت زیر با برخی از این ویژگی‌ها و تأثیرات آن آشنا می‌شوید:

سفارشی‌سازی:

فروشگاه‌های اینترنتی در Web3 می‌توانند محصولات خود را دقیقاً متناسب با نیاز مشتری به آن‌ها پیشنهاد دهند. این مسئله فرایند بازاریابی را کوتاه و هزینه‌های آن را بسیار کم می‌کند.

مدل اشتراک سفارشی:

مدل اشتراکی در فروش محصولات، انعطاف‌پذیری بالایی دارد. این فرایند به‌صورت خودکار در محیط بلاک‌چین انجام می‌شود، یعنی فروشگاه به‌صورت اتوماتیک و ماهانه، محصولات مختلف را به مشتریان هدف خود پیشنهاد می‌دهد. این فرایند وفاداری مشتریان را افزایش می‌دهد و موجب حفظ مشتریان سابق می‌شود.

پرداخت ایمن:

در اینترنت Web3 تمامی تراکنش‌های بانکی در بالاترین سطح خودش انجام می‌شود و هیچ شخص ثالثی قادر به دیدن اطلاعات شما نیست.

تجربه خرید واقعی:

مشتریان در Web3 یک خرید همه‌جانبه را تجربه می‌کنند، به‌عنوان‌مثال، فروشگاه‌های اینترنتی محصولات خود را برای بررسی در محیط مجازی قرار می‌دهند. این مسئله موجب یک تحول بزرگ در دنیای کسب‌وکار می‌شود.

بهترین مادربرد ارزان گیمینگ در سال ۲۰۲۱ ( ۴ مدل مخصوص بازی )

نتیجه‌گیری

در این مقاله به‌صورت کامل به شما توضیح دادیم که اینترنت web3 چیست و چه تأثیری در ارتباط با مشتریان و کسب‌وکارها دارد.

مطمئن باشید که ورود اینترنت به web3 باعث یک انقلاب در کسب‌وکارها خواهد شد. وب نسل سوم همه چیز را شفاف می‌کند و مشتریان به‌وضوح می‌توانند تمام اطلاعات را در بانک‌ها، فروشگاه‌ها و… ببینند. تمامی این ویژگی‌ها باعث افزایش اعتماد مخاطبان می‌شود.

مطمئناً web3 دریچه‌ای برای ورود به آینده‌ای غیرمتمرکز است و هنوز بشر در ابتدای این تکنولوژی قرار دارد

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.