تین کلاینت چیست؟

تین کلاینت چیست؟
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

تین کلاینت يك كامپيوتر سبك است كه به يك سرور متصل‌شده است.

تین کلاینت  براي انجام وظايف محاسباتي خود به شدت به يك كامپيوتر ديگر وابسته است و با كامپيوترهاي روميزي مرسوم (فت كلاينت) كه براي انجام مستقل وظايف طراحي شده اند، متفاوت‌است. وظايف تعيين شده توسط سرور ممكن است از هاستينگ اشتراك گذاري اپليكيشن‌هاي مجازي و  دسكتاپ يا دسكتاپ مجازي تا پردازش اطلاعات و ذخيره فايل‌ها روي كلاينت، متغيير باشد.

تین کلاینت‌ها، جزئي از يك زيرساخت گسترده كامپيوتري هستند كه در اين زيرساخت، كلاينت‌هاي زيادي توان محاسباتي خود را با يك سرور به اشتراك گذاشته اند. از فوايد اين تمركز گرايي مي توان به بهره‌وري بالاي سخت افزار، هزينه كم حفظ و نگهداري نرم‌افزار و امنيت بالاي آن اشاره كرد.

سخت‌افزار تین کلاینت عموما از يك ترمينال كامپيوتری تشكيل شده است كه خروجي و ورودي موردنیاز براي كيبورد، موس، مانيتور، جك صدا و پورت‌هاي USB براي پرينتر، فلش درايو، وب كم، كارد ريدر، اسمارت فون و غيره را در بر دارد.

برخي از تین کلاینت‌ها داراي سريال‌های قديمي يا پورت‌هاي مشابه براي پشتيباني از دستگاه هاي قديمي‌تر مانند چاپگر رسيد، ترازو، ساعت ديجيتال و غيره هستند. نرم افزار تین کلاینت معمولا از يك GUI (رابط گرافيكي كاربر)، عامل دسترسي به رايانش ابري، مرورگر وب مركزي و مجموعه اي از امكانات مركزي است.

تین کلاینت درواقع يك كامپيوتر روميزي فاقد هرگونه قطعه‌ی مكانيكي مانند هارد ديسك و فن است و از اين رو نسبت به كامپيوترهاي شخصي حرارت كمتري توليد مي كند كه مي تواند گزينه مناسبي براي محيط‌هاي كاري و صنعني گرم باشند. اين دستگاه‌ها كوچك تر و كم حجم تر از رايانه هاي شخصي هستند و از اين رو فضاي كمي را اشغال مي كنند پس براي محيط هاي كاري كوچك نيز مناسبند. توان مصرفي تین کلاینت‌ها، حدود ۳۰ وات است كه مي تواند صرفه اقتصادي بهتري نسبت به كامپيوترهاي شخصي در ادارات و سازمان‌ها داشته باشد.

در حالي كه مديريت اطلاعات ورودي و خروجي براي مديران سازمان‌ها و ادارات زمان بر و پرهزينه  است، استفاده از تین‌کلاینت‌ها، از لحاظ امنیت و حراست از اطلاعات، ابعاد كوچك و كم حجم، مصرف انرژي كم و امكانات مناسب بسيار مورد اقبال قرارگرفته‌است.

زیرو کلاینت چیست؟

زيروكلاينت نوعي از دستگاه تین کلاینت است كه يك فاكتور بسيار كوچك دارد و با پردازش، ذخيره سازي و حافظه كاري ندارد. درواقع زیرو کلاینت يك كامپيوتر شخصي فشرده كلاينتي است كه در زيرساخت هاي متمركز يا زيرساخت هاي دسكتاپ مجازي (VDI) مورد استفاده قرار مي گيرد. يك زیرو کلاینت از يك firmware بسيار سبك استفاده مي كند تا تنها چند كار را انجام دهد: ارتباطات شبكه اي از طريق يك GUI برقرار كند، اطلاعاتي كه سرور بر روي صفحه نمايش فرستاده را رمزگشايي كند و ورودي محلي را به هاست برگرداند. چنين دستگاهي با اين عملكرد ساده كمترين نياز را به سخت افزارها و نرم افزارهاي پيچيده دارد و از اين رو كمتر در معرض از كار افتادگي، ويروس و غيره قرار مي گيرد و مزيت ديگر زیرو کلاینت اين است كه firmware‌ مركزي آن به قدري ساده است كه كمترين نيازي به ست آپ كردن يا مديريت مداوم آن ندارد. زیرو کلاینت همچنين به ultra-thin client نيز شناخته مي شود.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.