10 فایده IOT ( اینترنت اشیا ) برای مدیریت مصرف انرژی چیست؟

10 فایده IOT ( اینترنت اشیا ) برای مدیریت مصرف انرژی چیست؟
زمان مطالعه: 5 دقیقه

اینترنت اشیا؛ IOT بهبود دهنده شرایط زندگی بشر!

دیجیتالی شدن زندگی در عصر امروزی، مزایای مختلفی را برای بشر به همراه داشته است. به عنوان مثال اینترنت اشیا توانسته باعث بهبود بهره‌وری مصرف انرژی شود. همچنین از IOT (Internet of Things ) برای بهبود روند بسیاری از صنایع مانند صنعت تولیدات و انرژی استفاده شده است. کاربردهای استفاده از این مفهوم در صنایع مختلف سبب شده تا توجه مشتریان، فروشندگان و حتی مقامات دولتی به این مفهوم جلب شود. در کنار این که IOT می‌تواند باعث بهبود امنیت و افزایش بهره‌وری تمامی صنایع شود، مزایای مختلفی برای تامین برق یک کشور دارد. در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا با 10 فایده IOT برای مدیریت مصرف انرژی آشنا شوید.

10 فایده اینترنت اشیا

بررسی مزایای اینترنت اشیا پیرامون بهره‌وری مصرف انرژی

اینترنت اشیا به شبکه‌ای از اجسام فیزیکی یا همان اشیا گفته می‌شود، که توسط حسگرها، نرم‌افزار و موارد دیگر به یکدیگر متصل هستند تا بتوانند در فضای اینترنت اطلاعات‌شان را باهم در میان بگذارند. این اشیا می‌توانند کوچک‌ترین جسم در خانه شما باشد تا بزرگ‌ترین اجسام در صنایع مختلف. جالب است بدانید که امروزه بیش از هفت میلیارد دستگاه در سراسر جهان از IOT استفاده می‌کنند.

اینترنت اشیا در چندین سال اخیر بر سر زبان‌ها افتاده است و چیزی نشده به عنوان یکی از بهترین تکنولوژی‌های قرن بیست‌ویکم شناخته می‌شود. حال بهتر است به سراغ 10 فایده که این مفهوم پیرامون مدیریت مصرف انرژی داشته است برویم.

IOT باعث کاهش مصرف انرژی می‌شود

یکی از مهم‌ترین مزایای اینترنت اشیا این است که می‌تواند باعث کاهش مصرف انرژی شود. در حقیقت دلیلی که باعث اهمیت این تکنولوژی نزد دولت شده است، تاثیر اقتصادی استفاده از IOT می‌باشد. جالب است بدانید که این تکنولوژی با تکنیک‎های مختلفی مانند اندازه‌گیری هوشمند، نظارت بر مصرف برق در زمان واقعی و پیش‌بینی مبتنی بر اطلاعات موجود به تمامی افراد در زنجیره تامین انرژی کمک می‌کند تا بتوانند مدیریت بهتری برای مصرف انرژی داشته باشند. به این ترتیب استفاده از اینترنت اشیا سبب کاهش مصرف انرژی می‌شود.

IOT باعث کاهش حداکثری انتشار کربن می‌شود

یکی دیگر از مواردی که بشر همواره در زمینه تولید انرژی به دنبال آن بوده است، پایین آوردن انتشار کربن به طبیعت است. با استفاده از اینترنت اشیا این کار امکان‌پذیر می‌باشد. این ویژگی توانست به یکی از نیازهای چندین ساله بشر در تولید انرژی پاسخ دهد. شرکت‌های و صنایع مختلف، روزانه در حال بهبود استفاده خود از اینترنت اشیا هستند تا بتوانند از انتشار کربن به طبیعت جلوگیری کنند.

IOT با قوانین سازگاری بیشتری دارد؛ از فواید اینترنت اشیا

یکی از اقداماتی جالبی که شرکت‌های در زمینه استفاده از IOT انجام می‌دهند، بررسی روزانه این تکنولوژی در طبیعت و تاثیرگذاری آن مطابق با قوانین است. بهره‌گیری از اینترنت اشیا، قابلیت‌های متعددی به شرکت‌ها و کارخانه‌ها ارائه کرده است که می‌توانند شرایط محیط‎زیست را در عین تولید انرژی در نظر بگیرند.

IOT انرژی‌های تجدیدناپذیر را با انرژی‌های سبز ادغام می‌کند

تمامی کارشناسان و متخصصین تولید انرژی می‌دانند که قدم‌برداری به سوی انرژی‌های سبز، اجتناب‌ناپذیر است. ما باید بپذیریم که دنیا در حال حرکت کردن به سمت استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر است. بنابراین باید به دنبال روشی باشیم که این دو نوع انرژی را باهم ادغام کنیم. اینترنت اشیا این ویژگی را در اختیار صنایع قرار داده است تا بتوانند با استفاده از سنسورهای نظارت بر انرژی و موارد دیگر، انرژی‌های تجدیدناپذیر را با انرژی‌های سبز ادغام کند.

10 فایده اینترنت اشیا در مصرف انرژی

IOT سبب بهینه‌سازی روند نگه‎داری از ماشین‌آلات می‌شود

مزایایی که IOT در اختیار بشر قرار داده است، فراتر از چیزی است که فکرش را بکنید. این مزایای تنها به بخش بهینه‌سازی تولید انرژی خلاصه نمی‌شوند. به عنوان مثال در کنار این که می‌توان از سنسورها و تحلیل داده‌ها برای کاهش مصرف انرژی استفاده کرد، می‌توان از آن‌ها برای بهینه‌سازی کردن روند نگه‌داری از اشیا نیز استفاده کرد.

IOT فرآیندها را خودکارسازی می‌کند

شرکت‌های مختلف در زمینه تولید انرژی به دنبال تکنولوژی‌های روز دنیا هستند تا بتوانند کارهایی بیشتر از مدیریت مصرف انرژی انجام دهند. یکی دیگر مزایای استفاده از اینترنت اشیا این است که روند تولید به صورت خودکار بازسازی می‌شود و هزینه‌های نیروی کار را تا حد امکان کاهش می‌دهد.

IOT هزینه‌های اضافی را تا حد امکان کاهش می‌دهد

با توجه به این که استفاده از اینترنت اشیا در شرکت‌های مختلف، باعث می‌شود تا روندها به شکل خودکار طی شوند، هزینه‌های اضافی شرکت‌ها تا حد ممکن کاهش پیدا می‌کند. به عنوان نمونه تخمین زده شده است که استفاده از نرم‌افزار تحلیلی پیشرفته باعث می‌شود که زمان و تلاش صرف شده برای تجزیه اطلاعات تا 90 درصد کاهش پیدا کند.

IOT دقیق پیش‎‎بینی می‌کند، بنابراین می‌توانید به برنامه اعتماد کنید

یکی از بهترین مزایای که از اینترنت اشیا دریافت می‌‌شود، امکان دریافت اطلاعات دقیق و پیش‌بینی خوب آینده برای برنامه‌ریزی بر اساس اطلاعات است. این ویژگی به شرکت‌ها کمک می‌کند تا درصد خطای خود را در برنامه‌ریزی‌های آینده کاهش دهند. همچنین بر اساس یک برنامه‌ریزی دقیق، می‌دانند که چگونه از زمان و نیروی کار خود استفاده کنند.

IOT ایرادات احتمالی را پیش‌بینی می‌کند

یکی دیگر از دلایلی که شرکت‌ها علاقه زیادی به استفاده از اینترنت اشیا دارند این است که می‌توانند اشکالات را پیش‌بینی کنند. به این ترتیب می‌توانید با پیش‌گیری از ایجاد شدن یک سری خرابی‌ها، از خرابی‌های اساسی تا حد امکان دوری کنید.

IOT به شما می‌گوید که قطعی و خرابی به چه دلیل و از کدام قطعه است

خرابی و مشکل در روند تولید یکی از اتفاقات طبیعی در شرکت‌ها و کارخانه‌ها است. معمولا با رخ دادن مسائل این شکلی، پیدا کردن و رفع مشکل، زمانی طولانی نیاز دارد. اما در صورتی که از اینترنت اشیا استفاده کنید، می‌توانید به راحتی دلیل خرابی و قطعه مورد نظر را پیدا کنید. به این ترتیب می‌توانید سریعا به روند تولید بازگردید.

استفاده از IOT تنها در شرکت‌ها موثر نیست و در منازل نیز می‌تواند مفید واقع شود. به عنوان نمونه با IOT در خانه می‌توانید تمامی اشیا را با ریموت از راه‌دور، کنترل کنید. به همین دلیل خرید آل این وان یونیوو و مینی پی سی‌های یونیوو پیشنهاد می‌شود.

10 فایده اینترنت اشیا

اینترنت اشیا و ساخت آینده انسان!

اینترنت اشیا به همراه جدیدترین تکنولوژی‎های روز دنیا در حال تغییر دادن سبک زندگی مردم و روند تولیدات صنایع هستند. این تکنولوژی‌های جدید مزایای خیلی زیادی را برای تمامی انسان‌ها به همراه داشته‌اند. به عنوان مثال با بهره‌گیری از IOT در صنایع مختلف، مصرف انرژی تا حد امکان کاهش پیدا کرده است. همچنین با این تکنولوژی، شرکت‌ها می‌توانند هزینه‌های اضافی را قطع کنند.

به خاطر تمامی مزایای IOT پیش‌بینی می‌شود که تا آخر سال 2022 حدود 10 میلیارد دستگاه در جهان از اینترنت اشیا استفاده کنند. این رقم به خوبی نشان‌دهنده تاثیر بالای این تکنولوژی بر زندگی انسان‌ها است، مفهومی که پیش از این در فیلم‌ها مشاهده می‌کردیم، در حال تبدیل شدن به واقعیت است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.