چه پردازنده‌ ای برایتان مناسب است؟ Core i7 یا Core i5 ؟

چه پردازنده‌ ای برایتان مناسب است؟ Core i7  یا Core i5 ؟
زمان مطالعه: ۵ دقیقه

نگاهی عمیق‌ تر به هسته‌ های یک پردازنده‌

برای بسیاری از افراد که به‌دنبال خرید یک دسکتاپ‌ پی‌ سی و یا  لپ‌تاپ مناسب برای خود هستند، یکی از مهم‌ترین فاکتورها، مجهزبودن دستگاه موردنظر به یک پردازنده‌ ی مناسب است. پردازنده‌های Core i5  و Core i7 ، رایج‌ترین نوع پردازنده‌ها در دنیای امروز به‌شمارمی‌روند. البته سی‌پی‌یوهای Core i3  و یا m3  معمولا روی دستگاه‌هایی با قیمت مناسب‌تر به‌کارمی‌روند و از طرف دیگر، پردازنده‌های Core i9 ، نیز معمولا بر روی دستگاه‌های گیمینگ و نیز دستگاه‌هایی با قدرت اجرایی بالا به‌کارمی‌روند. پردازنده های AMD نیز به‌طورکلی داستان جداگانه‌ای دارند. در حالت کلی با توجه به این‌که، قیمت پردازنده‌های Core i5  و Core i7  بسیار به‌یکدیگر نزدیک است، عجیب است که تفاوتی میان آن‌ها وجودداشته‌باشد. با این حال، تفاوت میان آن‌ها زمانی شکل‌می‌گیرد که به‌عنوان قطعه روی دستگاه قرارمی‌گیرند. ما این تفاوت را در این‌جا برای شما موشکافی‌می‌کنیم.

قیمت‌گذاری و بازاریابی

در حالت کلی معمولا دستگاه‌های مجهز به پردازنده‌های Core i5  قیمت پایین‌تری نسبت به نمونه‌های مشابه مجهز به پردازنده‌های Core i7 دارند. این روزها، شرکت اینتل دیگر از طبقه‌بندی ستاره‌دار پیشین خود برای امتیازدهی به پردازنده‌های خود  استفاده‌نمی‌کند.
و امروزه پردازنده‌های این شرکت برحسب ظرفیت هسته‌های آن‌ها طبقه‌‌بندی می‌شوند. برحسب این طبقه‌بندی، سی‌پی‌یوهای Core i7 ظرفیت بالاتری نسبت به Core i5  دارند و برای انجام چند کار به‌طور هم‌زمان، عملیات چندرسانه‌ای و نیز، اجرای بازی‌هایی با کارکردبالا و کارهای علمی  مناسب‌ترند. در حالت کلی، لپ‌تاپ‌های مجهز به پردازنده‌های Core i7  برای کاربرانی طراحی‌شده‌اند که همواره از سرعت پایین دستگاه‌های خود شکایت‌دارند. مطالعه‌ی جز به جز لپ‌تاپ‌هایی مانند Lenovo ThinkPad T480  نشان داده‌است که مدل‌های  مجهز به سی‌پی‌یوهای Core i5   این سری از لپ‌تاپ‌ها حدود ۱۰۰ دلار از سری‌های مجهز به پردازنده‌های Core i7  ارزان‌ترند.
در بسیاری از موارد، هر چه‌قدر که تعداد هسته‌های موجود روی یک پردازنده بیشتر باشد، عملکرد آن سریع‌تر خواهدبود. نسل‌های گذشته‌ی پردازنده‌های Core i7  و i5 ، چهارهسته‌ای بوده و نمونه‌های به‌کاررفته روی موبایل‌ها نیز دو هسته‌ای بوده‌اند. سی‌پی‌یوهای نسل هشتم جدید به‌کاررفته روی موبایل‌ها و دسکتاپ‌ها، هر دو شش هسته‌ای هستند. تنها نمونه‌ی استثنا در این مورد، Core i7-8559U است که چهارهسته‌ای است. اما سی‌پی‌یوهای Core i5  به‌کاررفته روی موبایل‌ها، همگی چهارهسته‌ای هستند.
نام‌گذاری انواع پردازنده‌ها برحسب تعداد هسته‌ها، برای چندین نسل ادامه‌داشته‌است. انواع دیگر نام‌گذاری پردازنده‌ها عبارتند ازHaswell, Broadwell, Skylake, Kaby Lake:  و نیز Coffee Lake . نوع دیگر نامگذاری آن‌ها برحسب چهار شماره است ( مانند Intel Core i7-8700 ). برای اطمینان از خرید تازه‌ترین پردازنده‌‌های نسل هشتم، به دنبال ساختاری برای نام‌گذاری  مانند Core ix-۸xxx روی دستگاه خود بگردید.
معمولا برروی دستگاه‌های قدیمی و کم‌قیمت‌تر موجود در بازار پردازنده‌های Broadwell  و یا گونه‌های قدیمی‌تر پردازنده به کاررفته است. در حالی‌که، دستگاه‌های نسل جدیدتر معمولا به پردازنده‌های Skylake، Kaby Lake  و یا Coffee Lake  مجهزشده‌اند. پردازنده‌های نسل‌های قدیمی‌تر مانند Nehalem، Westmere، Sandy Bridge و Ivy Bridge، معمولا عملکرد پایین‌تری دارند. لازم به یادآوری است که در حالت کلی، اگر به دنبال پردازنده‌ای با عملکرد بالاتر هستید، مدلی با شماره‌ی بالاتر را انتخاب‌کنید. به‌عنوان نمونه، پردازنده‌ی Intel Core i7-8550U ، عملکرد بهتر و سریع‌تری نسبت به Intel Core i5-8250U دارد.

Cache  در اختیار من قراربده

علاوه‌بر سرعت عملکرد بالاتر در ساعت، سی‌پی‌یوهای Core i7، حافظه‌یCache  (حافظه‌ی داخلی) بیشتری نیز دارند. بالاتر بودن این نوع حافظه، به پردازنده کمک‌می‌کند که کارهای تکراری را سریع‌تر انجام‌دهد. اگر بخواهید محاسبات و ویرایش‌های مختلف را در صفحات گسترده‌ی مختلف انجام‌دهید، باید دقت‌کنید که چارچوب‌های مختلف را در حین انجام کار مجددا بارگیری‌نکنید. چنین عملیاتی در حافظه‌ی Cache  انجام‌می‌گیرد و با تغییر یک عدد، محاسبات بلافاصله تغییرمی‌کند. Cache بزرگ‌تر امکان انجام چندین کار به طور هم‌زمان را فراهم‌می‌سازد. در پردازنده‌های موجود برای دسکتاپ‌ها که با باز کردن پنجره‌های جدید، کارهای پس‌زمینه هم‌چنان انجام‌می‌شوند، در حال حاضر، اکثر پردازنده‌های i5، تا ۹ مگابایت Cache  L3  دارند، در حالی‌که پردازنده‌های i7، حدود ۱۲ گیگابایت از این نوع حافظه را دارا هستند.

کلمه‌ای در افزایش Turbo

Turbo Boost  ویژگی‌ای در راستای افزایش سرعت ساعتی پردازنده است و نیز ویژگی منحصر به‌فردی است که  شرکت اینتل در طراحی پردازنده‌های خود به‌کاربرده است. این ویژگی به پردازنده این امکان را می‌دهد تا سریع‌تر عمل‌می‌کند. هر دو نوع پردازنده‌ی Core i5  وCore i7  بهTurbo boost مجهزشده‌اند با این تفاوت که Core i7  از سرعت ساعتی بالاتری برخوردار است.

 Hyper-Threading

ویژگی Hyper-Threading  به‌کاررفته در پردازنده‌های اینتل که با تکنولوژی  انجام چندین کار به طور هم‌زمان کارمی‌کند، به‌گونه‌ای عمل‌می‌کند که دستگاه طوری کارهای مختلف را انجام‌دهد که گویی بیش از تعداد واقعی هسته‌های خود، هسته‌دارد. این فناوری، با این هدف طراحی‌شده‌است که کارهای به‌هم‌پیوسته‌ی چندرسانه‌ای با سرعت بیشتری انجام‌گیرد. ساده‌ترین شرایط مربوط به استفاده از امکانات مربوط به Hyper-Threading  زمانی به وجود می‌آید که کاربر چندین کار را با دستگاه خود به طور هم‌زمان انجام‌می‌دهد.  اما گاهی در هنگام انجام کارهای چندرسانه‌ای و پیچیده‌تر (مانند رمزگذاری و رندر ) و نیز جستجو در وب (مانند بارگیری المان‌های مختلف و نیز خواندن محتوای فلش و تصاویر به‌طور هم‌زمان)،  این ویژگی به‌کاربرده‌می‌شود.
توضیح سریع آن که، همه‌ی پردازنده‌های Core i7  از ویژگی Hyper-Threading  برخوردارند. بنابراین یک سی‌پی‌یو هشت هسته‌ای این توانایی را دارد که ۱۶ جریان، سی‌پی‌یو چهار هسته‌ای ۸ جریان و سی‌پی‌یو دو هسته‌ای ۴ جریان را کنترل‌کند. یک سی‌پی‌یو Core i5  از ویژگی Hyper-Threading  به گونه‌ای بهره‌مند می‌شود که گویی یک سی‌پی‌یو دو هسته‌ای، چهار هسته دارد. اما یک سی‌پی‌یو Core i5 چهارهسته‌ای از چنین ویژگی برخوردارنیست.

گرافیک مجتمع

نسل Westmere  از پردازنده‌های Core ، به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند که گرافیک‌های Intel HD   را به‌گونه‌ای معرفی می‌کنند که به‌طور یکپارچه درون خود پردازنده قرارگرفته‌است. گرافیک‌های یکپارچه‌ی نسل پیشین از شرکت اینتل، روی مادربرد جاسازی‌شده‌بود. به‌عنوان نمونه، پردازنده‌های نسل ششم SkyLake، نسل هفتم Kaby Lake  و نسل هشتم Kaby Lake / Coffee Lake  به گرافیک‌های   Intel HD/ UHD (مانند Intel UHD Graphic   ۶۳۰  ) و یا نمونه‌های Intel Iris/Iris Plus،مجهزشده‌اند. به‌یادداشته‌باشید که، پردازنده‌های high-end  شرکت اینتل، به شما این امکان را می‌دهند تا بازی‌های سه‌بعدی را با کیفیت نسبتا خوبی اجرا کنید.برای اجرای این بازی‌های سه‌بعدی با کیفیت  ۱۰۸۰p  اولترا و وضوح  ۴K ، شما همچنان به یک GPU  جداگانه‌ی AMD و یا Nvidia  نیازدارید.
در اینجا با اجرای قوانین عددی مشابه، مشخص‌شده است که پردازنده‌های Intel Iris Plus 650 ، عملکرد بهتری نسبت به گونه‌ی Intel HD/UHD 630 که بهتر از نمونه‌ی Intel HD 510 عمل‌می‌کنند، دارند.نمونه‌های Iris Plus  و بالاتر و نیز Intel HD / UHD روی پردازنده‌های Core i7  یافت‌می‌شوند. در حالی‌کهنمونه‌های Core i5 ، احتمالا تنها به شماری از نمونه‌های پایین‌تر گرافیک‌های Intel HD / UHD، برحسب نع شماره‌ی به‌کاررفته روی آن‌ها مجهزشده‌اند. گرافیک‌های یکپارچه چنین امکاناتی را دارند که توان بیشتری را برای دستگاه شما ذخیره‌کنند. چرا که در صورت وجود آن‌ها، قطعه‌ی گرافیکی جداگانه‌ای روی مادربرد دستگاه به‌کار نمی‌رود که نرخ مصرف انرژی را افزایش‌دهد.

هسته‌های ناپیوسته: X , Y

پردازنده‌های سری Core X  شرکت اینتل، در سال ۲۰۱۷ ، با هدف ارائه‌ی عملکرد بالاتر، جهت انجام بازی‌ها و ویرایش‌ ویدئوها، معرفی‌شدند. به‌عنوان نمونه پردازنده‌ی  Core i9-7980XE Extreme Edition، دارای ۱۸ هسته بوده و قادر است ۳۶ کار به‌هم‌پیوسته را به‌طور هم‌زمان انجام‌دهد. البته قیمت این پردازنده بسیار بالا و در حدود ۱۹۹۹$ است که به‌هیچ‌وجه قیمت مناسبی به‌شمار‌نمی‌رود. از میان پردازنده‌های سری X با قیمت مناسب‌تر، می‌توان به پردازنده‌ی چهارهسته‌ای Core i5-7640X ($242) و نیز پردازنده‌ی هشت هسته‌ای Core i7-7820X ($599) اشاره‌کرد که بر اساس پیکربندی Kaby Lake  و Skylake ، با توجه به مدلشان طراحی‌شده‌اند. و نیز جهت قرارگرفتن روی سوکت جدید LGA2066 و قطعه‌ی مادربرد X299 طرح‌ریزی‌شده‌اند. برای کارکردن در این حیطه، شما به یک پی‌سی جدید و یا حداقل یک مادربرد جدید، نیازدارید. چنین امکاناتی، به‌عنوان یک سخت‌افزار برای رندرینگ سه‌بعدی CGI ، و انجام  محاسبات ریاضی روی مجموعه‌ی بزرگی از داده‌ها، پردازش ویدئوهای ۴K و البته عملکرد گیمینگ و یا ارتقا بازی‌ها، روی دستگاه‌ها به‌کار می‌رود.
از جمله موارد پیچیده‌، می‌توان به ورژن‌های مربوط به پردازنده‌های موبایل  Kaby Lake 4.5W ، اشاره‌کرد. تا به حال ورژن‌های با کیفیت متوسط و بالای این پردازنده‌ها، که امکان ذخیر‌ی باتری را نیز دارند، به‌ترتیب با عناوین Core m5  و Core m7  شناخته‌شده‌اند. نمونه‌های رایج و جدیدتر، در پردازنده‌های سری Y  Core i5  وCore i7 ، متجلی هستند. به‌عنوان مثال، نمونه‌ی Core i5-7Y54 و نیز نمونه‌های مشابه آن با کلاک بالاتر، مانند Core i7-7Y75 ویژگی‌های تازه‌تری را از خود نشان‌می‌دهند. در آزمایش‌هایی که ما انجام‌دادیم، نمونه‌های سری Y توان بالاتری را برای انجام کارهای روزمره، برای سی‌پی‌یوهای Core i5  وCore i7  به ارمغان آورده‌بودند.(حدود ۱۵ وات) اما با این‌حال، برای به اجرا در آوردن اپلیکیشن‌های چندرسانه‌ای مانند Photoshop  و Handbrake  تا حدودی کند عمل‌می‌کردند.
مخلص کلام این‌که: پردازنده‌های Core i5  برای کاربرانی طراحی‌شده‌اند که به کارکرد و توان اجرایی دستگاه بیشتر اهمیت می‌دهند، در حالی‌که پردازنده‌های Core i7  برای کاربران حرفه‌ای مناسبترند. از طرف دیگر، کاربران حرفه‌ای‌تر، بهتر است سری‌های Core-X  شرکت اینتل را موردنظر قراردهند. 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.