چرا از زیرو کلاینت در VMware Horizon استفاده کنیم؟

چرا از زیرو کلاینت در VMware Horizon استفاده کنیم؟
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

از زیرو کلاینت و تین کلاینت یا حتی پی‌سی‌های قدیمی،  در VMware Horizon Viewمی‌توان‌استفاده‌کرد. این قابلیت، ممکن‌است برای محیط‌هایی که در آن‌ها، تنها از زیروکلاینت  استفاده می‌شود، بر اساس شرایط موجود، ایده‌ال نباشد.
برای مثال، در محیطی که قابلیت‌های Multimedia Redirection  یا MMR و یا فایل‌های صوتی و تصویری به صورت Real Time حائز اهمیت هستند، تین کلاینت و یا کلاینت‌های نرم افزاری می‌توانند این قابلیت را ارائه نمایند. علاوه بر آن، زیروکلاینت‌ها در پیاده‌سازی شرایط لازم برای ایجاد قابلیت Bring Your Own Device یا به اختصار BYOD، قابل‌تطبیق‌نیستند. در حالی که این قابلیت، با وجود  تین کلاینت  و کلاینت‌های نرم‌افزاری فراهم می‌شود تا BYOD را برای محیط مجازی سازی دسکتاپ، امکان‌پذیر نمایند.
مدیران IT می‌توانند تجهیزات ایده‌ال کاربران را بر اساس قابلیت‌ها، منافع و مزایای ویژه‌ی تجهیزات و متناسب با شرایط خاص خود برای نصب انتخاب نمایند. با وچود ارائه‌ی قابلیت انعطاف‌پذیری توسط تین کلاینت  یا کلاینت‌های نرم‌افزاری، امنیت بالا، عملکردِ هماهنگ و سادگی مدیریت، با زیروکلاینت‌ها میسر می‌گردد. در ادامه، به بررسی برخی از ویژگی‌های مناسب برای محیط تین‌کلاینت  و کلاینت‌های نرم افزاری، می‌پردازیم.

فایل‌های صوتی و تصویری بلادرنگ

زیروکلاینت ها این ویژگی را دارند که با استفاده از برنامه‌های کاربردی قابل اجرا روی دسکتاپ مجازی ، از وسایل صوتی مانند هدست‌ها و میکروفن‌ها پشتیبانی نمایند. با این حال، ویژگی استفاده از وب کم ها و برنامه‌های قدرتمند ویدئویی مانند اسکایپ  و وبکس در دسکتاپ مجازی، مستلزم پشتیبانی از Real Time Audio-Video یا به اختصار RTAV می‌باشد که در کلاینت های نرم افزاری و بر روی سیستم عامل های  ویندوز، لینوکس و Mac OS قابل دسترسی می‌باشد.

Multimedia Redirection یا MMR

Multimedia Redirection یا MMR ، تجربه‌ی کامل‌تری را در تماشای ویدئوها برای کاربران، به‌ویژه کاربران WAN رقم زده و همچنین مصرف پهنای باند شبکه را نیز کاهش می‌دهد. MMR جریان رسانه را برای پردازش و ارائه در Bit Rate اصلی خود در سمت کاربر قرار می‌دهد.
این فرآیند کد برداری (Decoding) چندرسانه‌ای Local، به کلاینت‌های نرم افزاری و در کمینه‌ترین نسخه‌ی موجود، به View 5.3 با ویژگی‌های موجود در Service Pack 1 نیاز دارد.
در صورتی که استفاده از این ویژگی برای سازمان اهمیت دارد، باید VMware Horizon را در کنار Feature Pack Installation and Administration نصب کنید.

استفاده از Unified Communication در دسکتاپ مجازی

مجموعه‌هایی که برای دسکتاپ‌های مجازی به پشتیبانی از  ارتباطات یکپارچه Unified Communication در سطح سازمانی، نیاز دارند، می‌توانند با به‌کارگیری View در تین کلاینت‌های ویندوزی به این مهم، دست‌یابند. VMware با کمپانی‌هایی مانند Avaya، Cisco، Microsoft و Mitel جهت ارائه ویژگی ساپورت کامل از VoIP و Video Chat همکاری نموده است. Plug-In های ارائه شده توسط شرکا برای کلاینت‌های نرم افزاری، با اجرای تمامی روش‌های پردازش فایل‌های صوتی و تصویری در سمت کاربر نهایی، سرور مرکز داده را Offload می‌نمایند.

برای سازمان‌هایی که زیرو کلاینت را  انتخاب می کنند، یک راهکار UC قابل دسترس می‌باشد که صدا، پیام‌رسانی فوری، وضعیت دسترسی (Presence) و قابلیت‌های یکپارچه‌سازی آدرس را گسترش‌می‌دهد. راهکار VoIP UC در زیرو کلاینت با چیپ های Tera2، با CounterPath Bria Virtualized Edition Softphone کار می‌کند. Bria، یک سافت فون استاندارد است که با طیف وسیعی از ارائه‌دهندگان تجهیزات شبکه‌ی سازگار با پروتکل SIP، از قبیل Alcatel-Lucent، Avaya، Broadsoft، Cisco، Metaswitch Networks و Mitel در تعامل می‌باشد. ترافیک Voice، به طور مستقیم از زیروکلاینت  تا کاربر نهایی بعدی مسیریابی شده و به واسطه‌ی مرکز داده، از تاثیر Hair-Pinning درمسیریابی ترافیک VoIP  جلوگیری می‌شود. سرورهای مجازی‌سازی شده می‌توانند با Offload نمودن فرآیند (Media Handling) از سرورهای مرکز داده و سپردن آن به کاربر نهایی، صدها کاربر را جهت تسهیل ارتباطات مدیریت نمایند.

تصمیم‌گیری در مورد مجازی‌سازی محیط کاری همیشه کار آسانی نبوده‌است. در حقیقت این فرآیند به معنای ترک یک ساختار ذهنی PC محور با عمر بیشتر از ۳۰ سال در کسب‌و‌کارهای مختلف و حرکت به سمت یک روش کاربر محور است. گفتنی است که متغیرهای زیادی باید در این مورد مدنظر قرار گیرند. وقتی تولیدکنندگان، این روش‌ها را انتخاب‌می‌کنند، باید موارد استفاده کاربران را نه تنها در حال حاضر بلکه برای چندین سال آینده را نیز درنظربگیرند.

راهکارها و مثال‌های ارائه‌شده، نشان می‌دهد که انتخاب زیرو کلاینت ، مزایای زیادی را به همراه‌خواهدداشت. این فناوری‌ها  به نگهداری بسیار کمی نیازداشته و بالاترین میزان امنیت را ارائه می‌نماید. محیط زیروکلاینت  به ارائه‌ی یک راهکار برای مجازی‌سازی دسکتاپ می‌پردازد که دارای ویژگی‌های بسیار عالی در زمینه Host Rendering بوده و تجربه‌ی سازگاری را برای کاربران در مجموعه‌ی گسترده‌ای از شرایط شبکه فراهم‌می‌کند. ترکیب ویژگی‌های زیرو کلاینت مانند عدم نیاز به نگهداری، امنیت، پیاده‌سازی سریع و هزینه‌ی مالکیت پایین، آن را به یکی از عوامل مهم در VDI تبدیل‌می‌نماید.

 PCoIP زیرو کلاینت ها

یک تجربه‌ی بسیار ایمن، قدرتمند و با کیفیت را همراه با نیاز به نگهداری کم برای کاربر نهایی با نیازهای مختلف VDI فراهم می کند. با فناوری Teradici PCoIP، قدرت منابع موجود در مرکز داده برای انتقال سریع و موثر اطلاعات تحت کنترل قرار می‌گیرد. بنابراین داده‌ها در مرکز داده به صورت متمرکز، مدیریت و محافظت می‌شوند. به علاوه با محافظت از اطلاعات حساس، مانع از بین رفتن آن‌ها در شرایطی نظیر نشت اطلاعات، ویروس‌ها و یا خرابی سخت‌افزار می‌شود. ضمن اینکه PCoIP زیرو کلاینت ها صرفا به ارائه پیکسل‌ها در صفحه‌ی کاربر نهایی می‌پردازد. امنیت و کارایی این فناوری، آن را به انتخابی ایده‌ال برای راهکارهای سازمانی مجازی‌سازی دسکتاپ، تبدیل نموده است.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.