زیرو کلاینت چیست ؟

سیستم سنتی اختصاص یک کامپیوتر کامل (Fat Client) به کاربران به دلیل مشکلات در نگهداری، بروز رسانی، هزینه بالا، پیچیدگی رفع عیب های سخت افزاری و نرم افزاری و … عملا در حال حاضر در بسیاری از سازمان ها در حال تغییر به روش نوین است که کاربران به جای تحویل یک Desktop  با تمامی لوازم و تجهیزات دارای سیستم عامل مستقل و نرم افزارهای مورد نیاز، با استفاده از یک سیستم کامپیوتری حداقلی (Zero Client) به Virtual Desktop خود متصل می شوند که در حقیقت میز کار حقیقی آنهاست.


سیستم سنتی اختصاص یک کامپیوتر کامل (Fat Client) به کاربران به دلیل مشکلات در نگهداری، بروز رسانی، هزینه بالا، پیچیدگی رفع عیب های سخت افزاری و نرم افزاری و … عملا در حال حاضر در بسیاری از سازمان ها در حال تغییر به روش نوین است که کاربران به جای تحویل یک Desktop  با تمامی لوازم و تجهیزات دارای سیستم عامل مستقل و نرم افزارهای مورد نیاز، با استفاده از یک سیستم کامپیوتری حداقلی (Zero Client) به Virtual Desktop خود متصل می شوند که در حقیقت میز کار حقیقی آنهاست.

این تغییر رویه که با بکارگیری راه حل های VDI یا Virtual Desktop Infrastructure محقق شده است باعث آزادی عمل بسیار زیاد برای مدیران شبکه و کاهش امور تکراری (بروز رسانی، رفع عیوب نرم افزاری و…) می شود. در ادامه این مستند نگاهی کاملتر خواهیم داشت به دلایل بکارگیری این راه حل و حرکت به سمت راه کار VDI و نیز جزییات پیشنهادی به منظور پیاده سازی این سامانه.

 

مجازی سازی چیست ؟

اصطلاح مجازی سازی سابقه ای طولانی داشته که سابقه آن به بهینه سازی استفاده از منابع سرورها و تجهیزات زیرساخت باز می گردد. راه حل مجازی سازی سرویس ها، که شرکت هایی مانند VMware و Microsoft به عنوان اسامی مطرح در این زمینه محصولات خود را در اکثر مراکز داده دنیا مستقر ساخته اند، عامل اصلی گسترش موضوع به عرصه های دیگر مانند مجازی سازی ایستگاه های کاری می باشد.

مفهوم مجازی سازی با جدا کردن سخت افزار از سیستم عامل و قرار دادن لایه ای به نام Hypervisor سعی در رفع وابستگی ها و افزایش قابلیت جابجایی سیستم عامل ها (ماشین های مجازی) میان سخت افزارهای مختلف دارد. این مساله عملا به عنوان یک مزیت پایه در مجازی سازی ایستگاه های کاری نیز باعث افزایش کارایی و کاهش هزینه نگهداری می شود.

نحوه عملکرد زیرو کلاینت

در این روش، سیستم عامل کامپیوترهای رومیزی ازسخت افزار PC ها جدا شده و ماشین مجازی هر فرد، به جای اینکه روی هارد دیسک کامپیوتر خود ذخیره شود، در سرور و ذخیره ساز های مرکز داده ذخیره می‌‏گردد. بنابراین وقتی کاربران در حال کار با سیستم های خودشان هستند، برنامه‏ ها و عملیات پردازشی و داده ‏ها عملا بر روی بستر سرورها و ذخیره سازهای مرکز داده اجرا و نگهداری می‌‏شود. کاربران می‌توانند با استفاده از پروتکلهای PCoIP و RDP به نسخه مجازی سیستم خود دسترسی داشته باشند.

زیروکلاینت w100

مزایای استفاده از زیرو کلاینت

این راه کار با ارائه تمام قابلیت‏های موجود دریک کامپیوتر، مزایای جدید راه نیز ارائه می‏دهد که به واسطه آن مدیریت پذیری، کارایی، نگهداری  و امنیت کامپیوترهای اداری سازمان افزایش می یابد. در حقیقت راه کار مجازی سازی ایستگاه های کاری بیش از اینکه یک محصول باشد، یک Total Soultion  می باشد.

با پیاده سازی این راه حل در یک سازمان عملا وابستگی کاربران و عملکرد ایشان به سخت افزارهایشان قطع می شود. با بکارگیری متد جدید تخصیص منابع به کاربران در سمت سرور، نگهداری سخت افزار آنها بسیار کم دردسر شده و هزینه های این نگهداری نیز در مقایسه با مدل فعلی به شدت کاهش خواهد یافت.

این سیستم در سمت کاربر نیازبه سخت افزار پیچیده و قوی ندارد و تقریبا از تمامی انواع ابزارها و سخت افزارهای قابل استفاده توسط کاربر پشتیبانی می نماید. به عنوان مثال علاوه بر PC های موجود کاربران می توانند از لپ تاپ، گوشی های هوشمند، tablet، Thin Client و Zero Client ها استفاده نمایند.

 

 

زیرساخت مجازی سازی

با

چیپست ترادیچی

زیرو کلاینت Univo UZ100 با چیپست Teradici و مبتنی بر پروتکل PCOIP ساخته شده است ، این زیروکلاینت با توجه به پردازنده بسیار قوی Teradici مدل TERA2321 سرعت بسیار بالایی را، حتی در انجام کارهای گرافیکی و سه بعدی دارد.

این زیروکلاینت، پروتکل PCOIP را به صورت سخت افزاری پشتیبانی می کند. یعنی توسط چیپست ترادیچی که بر روی مادربرد قرار دارد، تصاویر دریافتی از سمت سرور را Decompress و Decrypt کرده و برروی مانیتور نشان میدهد که نتیجه آن سرعت بسیار بالاتر در هنگام استفاده و مخصوصا پخش مالتی مدیا و اجرای نرم افزارهای سه بعدی با کیفیت بالاست.

همانطور که می دانید زیروکلاینت های دارای چیپست ترادیچی برای استفاده در زیر ساخت مجازی سازی VMware می باشند،که در محیط Vmware Horizon به هر کاربر یک دسکتاپ مجازی با ریسورس سخت افزاری (رم و سی پی یو) مورد نیاز و مشخص از سمت سرور تخصیص داده می شود.

 

از ویژگی های دیگر زیروکلاینت یونیوو

  • از دیگر ویژگی های زیرو کلاینت Univo UZ100 پشتیبانی از اترنت با سرعت 1 گیگابیت می باشد، این زیروکلاینت فاقد فن و قطعات متحرک می باشد و با توجه به ابعاد کوچک آن، به راحتی توسط VESA Mount  بر روی مانیتور کاربر نصب میشود.
  • زیرو کلاینت Univo UZ100 قابلیت پشتیبانی از 2 مانیتور به صورت همزمان با کیفیت تصویر Full HD را دارد.
چیپست ترادیچی در زیروکلایت یونیوو

سوالات متداول زیرو کلاینت

آیا از زیروکلاینت به تنهایی میتوان استفاده کرد ؟

خیر این دستگاه نیاز به زیر ساخت دارد چون تمام اطلاعات را از سرور مرکزی گرفته و در دسترس کاربر قرار میدهد

چه میزان و چگونه رم و هارد به هر کاربر داده میشود؟

با مشخص نمودن کار کاربر نیازسنجی میشود و میزان هارد و رم مورد نیاز کار کاربر از سرور به کاربر اختصاص داده میشود

آیا امکان اتصال به مانیتور دارد؟

بله با استفاده از وزامونت میتوان دستگاه را به پشت مانیتور متصل کرد و کمترین فضا را از محیط کار اشغال خواهد کرد.

مشخصات سرور مورد نیاز چگونه مشخص میشود؟

با محاسبه تعداد کاربر و کاری که قرار است انجام شود مشخصات سرور به مشتری پیشنهاد میگردد.

توجیه اقتصادی برای خرید زیروکلاینت چیست ؟

شاید چون در ابتدا با خرید سرور و تجهیزات خرید مقرون به صرفه به نظر نیایید منتهی بعد از هزینه اولیه که انجام میشود با توجه به استفاده از نیروی تنسانی کمتر برای رسیدگی به دستگاهها و مدیریت ساده و کم هزینه در کمترین زمان ، صرفه جویی مصرف برق ، و مهمتر از همه عدم خرابی دستگاه تا سالها و اجازه دادن به مدیریت برای دسترسی به اطلاعات از نظر امنیتی این دستگاه برای ارگانها و شرکتها به شدت پیشنهاد میگردد.

میزان خرابی زیروکلاینت ها چگونه است ؟

این دستگاه ها از نظر آمار خرابی بسیار بسیار کم خراب میشوند و فقط ممکن است آدابتور دستگاه گم شود و یا دچار مشکل شود.

در خصوص آپدیت فریم ور توضیح دهید ؟

شرکت بهین تکنولوژی خدمات پس از فروش ویژه در خصوص این کالا دارد وامکان آپدیت فریم ورهای جدید را دارد.

در خصوص سابقه فروش این دستگاه بفرمایید؟

شرکت بهین تکنولوژی سابقه درخشان در خصوص فروش این کالا به سازمانها ، بانکها ، شرکتهای مختلف طی سالیان گذشته داشته است که نامه رضایتمندی از این مجموعه ها قابل ارائه میباشد.

امکان بازدید از شرکتهایی که از محصول شما استفاده می کنند هست ؟

بله با هماهنگی قبلی

آیا کالای استوک با قیمت کمتر دارید ؟

خیر تمامی دستگاه ها و آکبند میباشند

شرکت بهین تکنولوژی ارائه دهنده آخرین آپدیت های نرم افزاری و Firmware شرکت ترادیچی

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با زیروکلاینت و زیرساخت موردنیاز آن، همچنین دریافت آخرین ورژن Firmware  شرکت ترادیچی با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

مقالات مربوط به زیروکلاینت

    Refund Reason

    سبد خرید