مقایسه عملکرد پردازنده Core i3-12100 اینتل با AMD Ryzen 3 3300X

مقایسه عملکرد پردازنده Core i3-12100 اینتل با AMD Ryzen 3 3300X
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

پردازنده های نسل دوازدهم اینتل به نام Alder Lake که از فناوری لیتوگرافی ۱۰ نانومتری بهره می برند، در ماه ژانویه به صورت رسمی روانه بازار خواهند شد. تاکنون مشخصات برخی از محصولات این خانواده منتشر شده و روز گذشته نیز مقایسه عملکرد پردازنده Core i3-12100 به عنوان یکی از گزینه های اقتصادی و کارآمد نسل دوازدهم اینتل در دسترس رسانه ها و کاربران قرار گرفته است.

عملکرد پردازنده Core i3-12100 به دلیل مشخصات فنی و محدوده قیمت پیش بینی شد از اهمیت فراوانی برخوردار بوده و رقبای قابل توجهی نیز در کمپانی رقیب برای آن وجود دارد. از جمله رقبای قابل ذکر می توان به AMD RYZEN 3 3300X اشاره کرد که در این مطلب به مقایسه عملکرد این دو با یکدیگر می پردازیم.

ابتدا به ارائه مشخصات پردازنده اقتصادی نسل دوازدهم اینتل از سری Core i3 می پردازیم که دارای ۴ هسته و ۸ رشته پردازشی است. اینتل در نسل دوازدهم از ترکیب هسته های با عملکرد بالا موسوم به P-Core و هسته های کم مصرف به نام E-Core استفاده کرده که از آن به عنوان ساختار سیلیکونی C0 یاد می شود. این ساختار با توجه به اطلاعات لو رفته از اینتل، در پردازنده های ارزان قیمت سری Core i3 به کار نمی رود و آنها دارای ساختار سیلیکونی H0 هستند که فقط شامل هسته های با عملکرد بالای P-Core می شوند.

 

 

اینتل با این رویکرد قصد دارد تا قدرت پردازشی سری Core i3 در نسل دوازدهم را به شدت بهبود بخشد تا توان رقابت با محصولات کمپانی رقیب از سری RYZEN 3 فراهم شود. فرکانس کاری پردازنده i3-12100 در حالت پایه برابر با ۳.۳ گیگاهرتز بوده و با فعالسازی فناوری توربو بوست نسل دوم به ۴.۳ گیگاهرتز نیز افزایش می یابد. چهار هسته پردازشی این CPU از نوع Golden Cove بوده و هشت رشته پردازشی نیز آنها را همراهی می کند.

در این محصول به ازای هر هسته می توانید از ۱.۲۵ مگابایت L2 cache و در مجموع ۱۲ مگابایت L3 cache برخوردار شوید که مجموعه کامل و قدرتمندی را شکل می دهند. واحد گرافیکی آن که هنوز به صورت دقیق مشخص نیست، یکی از زیر شاخه های Gen12 Xe LP خواهد بود که انتظار عملکرد بالا از آن وجود دارد. عملکرد پردازنده Core i3-12100 با توجه به مشخصات فنی در سطح قابل توجهی ارزیابی می شود و مقایسه دقیقی بین آن و پردازنده AMD RYZEN 3 3300X صورت گرفته است.

به منظور تست و بررسی دو پردازنده ذکر شده از یک کامپیوتر مجهز به قطعاتی مانند مادربرد ASRock Z690 Steel Legend، شانزده گیگابایت حافظه رم DDR4 با فرکانس ۳۶۰۰ مگاهرتز و کارت گرافیک RTX 3060 Ti استفاده شده است. در ادامه می توانید نتایج تست و مقایسه عملکرد پردازنده Core i3-12100 با رقیب مستقیم خود را مشاهده کنید.

مقایسه عملکرد پردازنده Core i3-12100 اینتل با AMD Ryzen 3 3300X

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.