معرفی و بررسی سه کارت گرافیک گیمینگ قدرتمند

معرفی و بررسی سه کارت گرافیک گیمینگ قدرتمند
زمان مطالعه: ۷ دقیقه

دنیای کارت گرافیک گیمینگ با عرضه محصولات جدید توسط دو کمپانی بزرگ انویدیا و ای ام دی وارد فاز جدیدی شده و مشکلات مربوط به دریافت نرخ فریم مناسب در وضوح تصویر ۴K به میزان قابل توجهی برطرف شده است. کاربران فوق حرفه ای که به اجرای بازی در رزولوشن ۴K علاقه دارند، پیش از این نمی توانستند به سادگی نرخ فریم مناسب را دریافت کنند و اکنون شرایط به سود آنها تغییر کرده است.

معرفی و بررسی سه کارت گرافیک گیمینگ قدرتمند

در این مطلب جذاب به معرفی و بررسی سه کارت گرافیک گیمینگ شامل RTX 3080 و RTX 3090 به همراه Radeon RX 6900 XT می پردازیم و اولویت اصلی ما بررسی عملکرد آنها برای اجرای بازی ها در وضوح تصویر ۴K است. با این وجود نتایج تست هر سه محصول را در وضوح تصویر Full HD و ۲K نیز با شما به اشتراک می گذاریم.  پیش از هر چیز به مقایسه مشخصات فنی سه محصول مورد نظر خود می پردازیم و در ادامه نیز توضیحاتی کوتاه در خصوص طراحی و سیستم خنک کننده نسخه مرجع آنها ارائه خواهیم کرد.

مشخصات NVIDIA RTX 3080 NVIDIA RTX 3090 AMD RX 6900 XT
پردازنده گرافیکی GA102-200-KD-A1 GA102-300-A1 Navi 21 XTX
معماری ریز پردازنده Ampere Ampere RDNA 2.0
فناوری ساخت ۸ نانومتری ۸ نانومتری ۷ نانومتری
تعداد ترانزیستور ۲۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ۲۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ۲۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون
فرکانس پایه ۱۴۴۰ مگاهرتز ۱۳۹۵ مگاهرتز ۱۸۲۵ مگاهرتز
فرکانس بوست ۱۷۱۰ مگاهرتز ۱۶۹۵ مگاهرتز ۲۰۱۵ مگاهرتز
نوع حافظه گرافیکی GDDR6X GDDR6X GDDR6
حجم حافظه گرافیکی ۱۰ گیگابایت ۲۴ گیگابایت ۱۶ گیگابایت
رابط حافظه ۳۲۰ بیت ۳۸۴ بیت ۲۵۶ بیت
پهنای باند حافظه ۷۶۰.۳ گیگابایت بر ثانیه ۹۳۶.۲ گیگابایت بر ثانیه ۵۱۲ گیگابایت بر ثانیه
تعداد هسته پردازشی ۸۷۰۴ ۱۰۴۹۶ ۵۱۲۰
توان حرارتی ۳۲۰ وات ۳۵۰ وات ۳۰۰ وات
پاور مورد نیاز ۷۰۰ وات ۷۵۰ وات ۷۰۰ وات

 

معرفی و بررسی سه کارت گرافیک گیمینگ قدرتمند

معرفی کارت گرافیک گیمینگ RTX 3080

کارت گرافیک قدرتمند NVIDIA RTX 3080 از طراحی ظاهری مدرن این کمپانی بهره می برد و دو عدد فن در دو سمت مخالف برد (یک عدد در جلو و یک عدد در پشت) نصب شده است. بخش قابل توجهی از برد توسط هیت سینک های آلومینیومی به رنگ مشکی پوشانده شده و دو عدد فن بزرگ نیز در دو سمت آن خود نمایی می کنند. طراحی برد و سیستم خنک کننده از الگویی بسیار خاص برخوردار بوده و انویدیا با زیرکی تمام، اجرای مختلف را روی برد نصب کرده و در انتها نیز خنک کننده بزرگ خود را روی آن سوار کرده است. تامین توان مورد نیاز کارت گرافیک گیمینگ RTX 3080 توسط یک کانکتور ۸ پین صورت می پذیرد که به صورت زاویه دار در میان هیت سینک خنک کننده قرار گرفته است.

 

معرفی و بررسی سه کارت گرافیک گیمینگ قدرتمند

دلیل این امر نیز فرم خاص برد اصلی بوده و کاربران با استایل جدیدی مواجه هستند. مدار تغذیه ۱۸ فاز که برای چنین محصولی، مناسب به نظر می رسد، در دو سمت پردازنده گرافیکی قرار گرفته اند و جای خالی دو عدد خازن، ماسفت و چوک روی برد به وضوح مشاهده می شود. از سوی دیگر در بخش بالای چیپ گرافیکی GA102 می توانید جای خالی دو چیپ ست حافظه را مشاهده کنید. در حقیقت هر دو کارت گرافیک گیمینگ RTX 3080 و RTX 3090 از یک برد مشابه بهره می برند، اما برخی از اجزا مانند مدار تغذیه و چیپ ست های حافظه به همراه نوع کانکتور تامین توان در این دو محصول متفاوت از یکدیگر هستند. از نمای پشت که به کارت گرافیک نگاه می کنید، فقط فضای مربوط به فن دارای حفره های مخصوص تهویه هوا بوده و سایر منافذ به صورت بسته طراحی شده اند.

معرفی و بررسی سه کارت گرافیک گیمینگ قدرتمند

اما در نمای جلو، چنین رویه ای به کار نرفته و تمام بخش های هیت سینک به صورت حفره های باز تعبیه شده اند. ارتباط میان کارت و مادربرد توسط رابط PCI 4.0 X16 برقرار می شود و به این ترتیب توان لازم برای انتقال پهنای باند ۷۶۰ گیگابایتی آن فراهم می شود. متوسط امتیاز ثبت شده توسط RTX 3080 در بنچمارک PassMark برابر با ۲۳۸۶۹ است که در مقام مقایسه بسیار بالاتر از RTX 2070 SUPER و AMD RX 5700 XT قرار می گیرد. ابعاد کلی این محصول به ترتیب برابر با ۲۸۵ میلی متر طول و ۱۱۲ میلی متر پهنا می شود. به این ترتیب برای نصب آن به دو اسلات از پشت کیس نیاز دارید. برای خریداری نسخه مرجع انویدیا باید مبلغی برابر با ۶۹۹ دلار پرداخت کنید.

 

معرفی و بررسی سه کارت گرافیک گیمینگ قدرتمند

معرفی کارت گرافیک گیمینگ RTX 3090

دومین محصول انویدیا از نسل جدید که لقب قدرتمندترین محصول این کمپانی را برای سیستم های گیمینگ یدک می کشد، کارت RTX 3090 است که رقابت کردن با آن توسط کارت های کمپانی AMD به هیچ وجه امکان پذیر نیست. از مشخصات شگفت انگیز این کارت که بگذریم، در بحث طراحی شباهت های فراوانی میان RTX 3090 و RTX 3080 وجود دارد. یکی از مهم ترین تفاوت های این دو محصول، ابعاد بزرگتر برای RTX 3090 است که به طور کلی ابعادی برابر با ۳۳۶ میلی متر طول، ۱۴۰ میلی متر پهنا و ۶۱ میلی متر ارتفاع را شامل می شود.

معرفی و بررسی سه کارت گرافیک گیمینگ قدرتمند

به این ترتیب برای نصب آن روی کیس، به سه اسلات توسعه نیاز دارید. توان مورد نیاز آن نیز توسط یک کانکتور جدید ۱۲ پین PCI تامین می شود و برند های تولید کننده به ناچار از تبدیل مخصوص بهره برده و حتی برخی از آنها این کانکتور را به تعداد بیشتر کانکتور ۶ و ۸ پین تبدیل کرده اند. مدار تغذیه ۲۰ فاز این محصول که نمونه تقویت شده از کارت RTX 3080 به شمار می رود، وظیفه تامین پارامتر های مورد نیاز برای فعالیت بخش های مختلف از جمله پردازنده و حافظه گرافیکی را بر عهده دارد. در بخش پورت های خروجی نیز یک عدد HDMI و سه عدد Display Port مشاهده می شود که شرایطی کاملا برابر با RTX 3080 را فراهم می سازند. برای خریداری نسخه مرجع این کارت باید رقم قابل توجه ۱۴۹۹ دلار را بپردازید.

 

معرفی و بررسی سه کارت گرافیک گیمینگ قدرتمند

معرفی کارت گرافیک گیمینگ RX 6900 XT

پرچمدار فعلی کارت های گیمینگ کمپانی AMD که با نام RX 6900 XT شناخته می شود، از یک خنک کننده سه اسلاتی به همراه سه عدد فن و هیت سینک بزرگ آلومینیومی بهره می برد. حواشی فراوانی در خصوص اجازه ندادن AMD به استفاده برند های تولید کننده از خنک کننده های اختصاصی خود به وجود آمده و به نظر می رسد که این مشکل با تولید چند محصول متفاوت از XFX و ایسوس به پایان رسیده است.. خنک کننده AMD که فاقد لوله های انتقال حرارت بوده و زیر فن ها فقط شاهد به کارگیری هیت سینک های آلومینیومی هستیم، شرایط مناسبی برای دفع حرارت بالا به دلیل استفاده طولانی مدت را ندارند.

معرفی و بررسی سه کارت گرافیک گیمینگ قدرتمند

از این رو برند های تولید کننده ترجیح می دهند که از سیستم های خنک کننده اختصاصی خود برای ایجاد تفاوت و همراهی کاربران استفاده کنند، اما AMD برای حفظ ایر کولر خود به شدت پافشاری کرد که البته نتیجه ای به جز تسلیم نشدن در پی نداشت. مشخصات فنی قابل قبول به همراه کارایی مناسب برای اجرای گیم در وضوح ۴K (هر چند در بسیاری از بازی ها به نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه نمی رسد!) از جمله ویژگی های مهم برای کارت گرافیک گیمینگ RX 6900 XT به عنوان یکی از قدرتمندترین نمایندگان پردازنده گرافیکی Big Navi به شمار می روند.

معرفی و بررسی سه کارت گرافیک گیمینگ قدرتمند

قیمت ۹۹۹ دلاری آن و اختلاف نه چندان زیاد با RTX 3090 از حیث کارایی، می تواند کاربران حرفه ای را به سمت XR 6900 XT سوق دهد، اما عملکرد خیره کننده RTX 3080 با قیمت بسیار مناسبی که دارد، کار را برای AMD دشوار کرده است. تامین توان مورد نیاز کارت توسط دو عدد کانکتور ۸ پین PCI صورت می پذیرد و یک مدار تغذیه ۱۶ فاز به اجزای مختلف کارت، جان می بخشد.

 

بنچمارک سه کارت گرافیک گیمینگ در بازی ها : وضوح تصویر FULL HD

بازی ها / FULL HD RTX 3080 RTX 3090 RX 6900 XT
Anno 1800 ۶۷.۹ ۶۸.۲ ۷۱.۵
Assassyn`s Creed Odyssey ۱۱۰ ۱۱۷.۱ ۱۰۱.۱
Battlefield V ۱۹۴.۲ ۱۹۸.۴ ۱۹۹.۷
Death Strading ۱۶۰.۲ ۱۶۳.۲ ۱۶۴
DOOM Ethernal ۳۰۶.۱ ۳۲۴ ۳۴۴.۴
Metro Exudus ۱۹۲.۱ ۲۰۳.۲ ۱۹۸.۱
Red Dead Redemption 2 ۱۱۲.۴ ۱۱۹.۵ ۱۱۱
SEKIRO: Shadows Die Twice ۱۹۹.۱ ۱۹۸.۳ ۱۷۳.۱
The Witcher 3 ۲۲۱.۴ ۲۴۵.۷ ۲۲۵.۶

بنچمارک سه کارت گرافیک گیمینگ در بازی ها : وضوح تصویر ۲K

بازی ها / ۲K RTX 3080 RTX 3090 RX 6900 XT
Anno 1800 ۶۷.۷ ۶۷.۲ ۷۱.۲
Assassyn`s Creed Odyssey ۹۳.۲ ۹۸.۷ ۱۰۰.۴
Battlefield V ۱۶۶.۲ ۱۷۸ ۱۸۸.۳
Death Strading ۱۵۳.۸ ۱۶۰.۳ ۱۵۷.۴
DOOM Ethernal ۲۹۴.۴ ۲۸۳ ۲۹۳
Metro Exudus ۱۵۰.۹ ۱۶۴.۶ ۱۵۶.۱
Red Dead Redemption 2 ۹۳.۵ ۱۰۳.۷ ۹۰.۹
SEKIRO: Shadows Die Twice ۱۶۸.۱ ۱۸۳.۲ ۱۶۷
The Witcher 3 ۱۷۴.۱ ۱۹۴.۵ ۱۷۳.۸

بنچمارک سه کارت گرافیک گیمینگ در بازی ها : وضوح تصویر ۴K

بازی ها / ۴K RTX 3080 RTX 3090 RX 6900 XT
Anno 1800 ۶۲.۵ ۶۷.۱ ۵۶.۹
Assassyn`s Creed Odyssey ۶۰.۹ ۶۵.۳ ۶۲.۱
Battlefield V ۱۰۹.۹ ۱۲۲.۵ ۱۲۷.۶
Death Strading ۹۷.۲ ۱۰۷.۶ ۱۰۳.۹
DOOM Ethernal ۱۵۳.۶ ۱۷۴.۴ ۱۶۹.۲
Metro Exudus ۹۶.۱ ۱۰۶.۷ ۹۳.۹
Red Dead Redemption 2 ۶۵.۶ ۷۲.۵ ۶۲.۹
SEKIRO: Shadows Die Twice ۱۰۲.۱ ۱۱۴.۱ ۱۱۰.۶
The Witcher 3 ۱۰۸.۶ ۱۲۲.۲ ۱۰۴

منبع بنچمارک های سه کارت گرافیک گیمینگ : TechPowerUp


خرید محصولات سازمانی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی محصولات سازمانی بهین تکنولوژی ( خرید مینی کامپیوتر ، خرید آل این وان و خرید مانیتور )از صفحات مربوطه بازدید کنید. برای مشاوره و اطلاع از قیمت انواع کامپیوتر یکپارچه یونیوو با شماره ۸۸۱۷۷۸۹۵ تماس حاصل فرمایید. صفحه رسمی اینستاگرام بهین تکنولوژی را دنبال کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.