رونمایی انویدیا از کوچکترین ابر کامپیوتر هوش مصنوعی جهان

رونمایی انویدیا از کوچکترین ابر کامپیوتر هوش مصنوعی جهان
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

کمپانی انویدیا که در سال های اخیر به تولید انواع سیستم روی یک چیپ و کامپیوتر های کوچک مخصوص هوش مصنوعی و خودرو های خودران پرداخته، از جدیدترین محصول خود به عنوان کوچکترین و قدرتمندترین ابر کامپیوتر هوش مصنوعی جهان رونمایی کرد. این محصول خاص که با نام NVIDIA Jetson AGX Orin شناخته می شود، به صورت اختصاصی برای اتومبیل های خودران، تجهیزات پزشکی و رباتیک طراحی و تولید شده است.

ابعاد کوچک ابر کامپیوتر هوش مصنوعی انویدیا NVIDIA Jetson AGX Orin اولین نکته ایست که توجه شما را به خود جلب می کند و این محصول با وجود ابعاد بسیار کوچک خود، به میزان ۶ برابر قوی تر از نسخه پیشین مشابه خود به نام Jetson AGX Xavier عمل می کند. دریافت قدرت محاسباتی بسیار بالا از یک کامپیوتر کوچک که هم اکنون لقب قدرتمندترین، کوچک ترین و کم مصرف ترین ابر رایانه جهان را در اختیار دارد، به لطف بهره مندی از معماری ریز پردازنده Nvidia Ampere امکان پذیر شده است.

ابعاد ابر کامپیوتر هوش مصنوعی جدید انویدیا به اندازه یک مینی پی سی استاندارد بوده و با این وجود می تواند قدرت پردازشی به میزان ۲۰۰ تریلیون عملیات در هر ثانیه را ارائه دهد که رقم غیر قابل باوری به شمار می رود. در حقیقت این قدرت پردازشی در گذشته فقط از یک سرور مجهز به پردازنده گرافیکی مجزا به دست می آمد و انویدیا با تولید NVIDIA Jetson AGX Orin تمامی معادلات را بر هم زده است.

ابر کامپیوتر کوچک NVIDIA Jetson AGX Orin به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا بزرگترین و پیچیده ترین مدل های مورد نیاز برای حل چالش های هوش مصنوعی و رباتیک لبه‌ای را در درک زبان طبیعی، ادراک سه‌بعدی، ادغام چند حسگر و موارد دیگر به کار گیرند. به اعتقاد Deepu Talla مدیر کل بخش محاسبات غیر متمرکز و مجتمع کمپانی انویدیا، به کارگیری ابر کامپیوتر هوش مصنوعی جدید Jetson AGX Orin به بیش از ۸۵۰ هزار توسعه دهنده و بیش از ۶۰۰۰ شرکتی که در حال ساخت محصول بر پایه این فناوری هستند، اجازه می دهد تا ماشین های مستقل و برنامه های کاربردی هوش مصنوعی غیر متمرکز را که تولید آنها در گذشته غیر ممکن بود، در محیط کارخانه خود ایجاد و مستقر سازند.

ابر کامپیوتر هوش مصنوعی بسیار کوچک Jetson AGX Orin دارای یک پردازنده گرافیکی با معماری NVIDIA Ampere و پردازنده‌ های Arm Cortex-A78AE همراه با نسل بعدی شتاب‌ دهنده‌ های یادگیری عمیق و بینایی است. این محصول بسیار قدرتمند و جدید انویدیا قابلیت استفاده همزمان از قابلیت های مهمی از جمله رابط‌ های پر سرعت، پهنای باند حافظه سریع‌ تر و پشتیبانی از حسگر چند وجهی و توانایی تغذیه چندین خط لوله همزمان هوش مصنوعی را فراهم می‌کند.

طبق اعلام انویدیا، عرضه اولیه ابر رایانه کوچک و قدرتمند این کمپانی از سه ماهه ابتدایی سال ۲۰۲۲ آغاز و به مرور زمان در دسترس تمام شرکت هایی که اقدام به ثبت سفارش کرده اند، قرار خواهد گرفت. انویدیا در خصوص قیمت و شرایط تحویل Jetson AGX Orin اطلاعات بیشتری منتشر نکرده، اما به طور حتم با برچسب قیمت گران و عجیبی مواجه خواهیم شد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.