راهنمای خرید ماوس گیمینگ

راهنمای خرید ماوس گیمینگ
زمان مطالعه: ۷ دقیقه

در مطلب راهنمای خرید ماوس گیمینگ به بررسی مهم ترین پارامترها برای انتخاب یک ماوس مخصوص بازی می پردازیم که نقش مهمی در ارائه عملکرد ایده آل هنگام اجرای بازی ها و سایر امور روزانه دارند. ماوس یا موشواره به عنوان یک ابزار ورودی برای ارسال دستورات به کامپیوتر شناخته شده که به طور کلی بسیاری از وظایف توسط این قطعه انجام می شود. هر چند از دید بسیاری از کاربران، انتخاب یک ماوس چندان دشوار نبوده و روی پارامترهای فنی و ظاهری مختلف حساسیت به خرج نمی دهند.

در ادامه به معرفی و بررسی پارامترهای مهم برای انتخاب ماوس گیمینگ مناسب با کاربرد و مشخصات فنی می پردازیم.

 

راهنمای خرید ماوس گیمینگ
راهنمای خرید ماوس گیمینگ

 

۱- نوع سنسور: این پارامتر به صورت مستقیم روی عملکرد کلی موثر بوده و شرکت های محدودی اقدام به تولید سنسور مخصوص برای ماوس های گیمینگ می کنند که یکی از مهم ترین آنها، کمپانی PIXART به شمار می رود. این مجموعه به تولید انواع سنسور در بازه های مختلف قیمت و نوع کاربرد می پردازد و در کنار سایر تولید کنندگان از جمله AVAGO به رقابت می پردازد. برخی از برندهای مطرح در زمینه تولید ماوس مخصوص بازی نیز اقدام به تولید و استفاده از سنسور های اختصاصی خود می پردازند که می توان به برند استیل سریز با تولید سنسور TrueMove 3 اشاره کرد. سایر پارامترهای مهم مانند دقت سنسور قابلیت استفاده از ماوس روی سطوح مختلف، نرخ نمونه برداری و موارد فنی دیگر به صورت مستقیم از نوع سنسور تاثیر پذیری دارند.

سنسور های ماوس به طور کلی دارای انواع مختلفی از جمله اپتیکال (نوری) و لیزری هستند که علاوه بر برخی از مشخصات فنی، شرایط استفاده روی سطوح مختلف از جمله چوب و شیشه نیز مربوط به این قطعه جانبی در کامپیوترهای شخصی است. اگر ماوس های متنوعی را مورد استفاده قرار داده اید، به طور حتم متوجه عملکرد متفاوت نمونه های لیزری و اپتیکال روی سطوح مختلف، به خصوص سطوح شیشه ای و شفاف شده اید که دلیل آن نوع سنسور اپتیکال و لیزری است. به طور معمول محصولات دارای سنسور های لیزری دارای مشخصات فنی بهتر و البته قیمت به مراتب گران تر هستند.

 

راهنمای خرید ماوس گیمینگ
راهنمای خرید ماوس گیمینگ

 

۲- دقت سنسور: این پارامتر دوست داشتنی و جذاب که بر اساس معیار DPI (مخفف Dots Per Inch) مورد سنجش قرار می گیرد، نشان دهنده دقت سنسور ماوس گیمینگ به شمار می رود. هر چه میزان دقت سنسور بیشتر شود، نشان دهنده سرعت بالاتر و البته سهولت در استفاده بر روی صفحه نمایش های بزرگ و تلویزیون های هوشمند است. به این ترتیب زمان و مسافت کمتری برای پیمایش صفحه نمایش یا تلویزیون هوشمند مورد نیاز بوده و با یک تکان کوچک می توانید از یک سوی محیط کار دسکتاپ سیستم عامل به سمت دیگر بروید.

این ویژگی بنابر نوع کاربرد کامپیوتر شخصی شما مفید واقع می شود و باید نوع استفاده خود را بر اساس دقت سنسور مورد مقایسه و بررسی قرار دهید. در حقیقت اگر یک ماوس بسیار سریع را برای صفحه نمایش های متداول ۲۲ و ۲۴ اینچی انتخاب کنید، به طور حتم باید دقت سنسور را کاهش دهید تا عملکرد ماوس تحت کنترل شما قرار گیرد و از تکان های بسیار سریع جلوگیری کنید.

همچنین افرادی که بنابر شرایط شغلی خود از چند صفحه نمایش به صورت همزمان استفاده می کنند و باید در سریع ترین زمان ممکن به نقاط مختلف در نمایشگرهای خود منتقل شوند، به یک ماوس گیمینگ دارای سنسور سریع نیاز دارند. دقت سنسور یک ماوس توسط کلید اختصاصی تنظیم DPI قابل تغییر بوده و این یک ویژگی سخت افزاری ثابت در ماوس های گیمینگ است. به این ترتیب با فشردن یک کلید می توانید دقت سنسور را روی عدد مورد نظر خود قرار داده و حتی امکان شخصی سازی محدوده DPI توسط نرم افزار اختصاصی نیز وجود دارد.

 

راهنمای خرید ماوس گیمینگ
راهنمای خرید ماوس گیمینگ

 

۳- تعداد کلیدها: کلید های استاندارد یک ماوس شامل دو کلید چپ و راست شده و سایر کلید ها مانند Back و Forward، کلید اسکرول چند جهته و همچنین تنظیم DPI شامل موارد جانبی می شوند. با این وجود شرکت های تولید کننده به دلیل نیاز و نوع دیدگاه کاربران اقدام به اضافه کردن کلیدهای جانبی ذکر شده به ماوس های گیمینگ و حتی اداری می کنند تا جذابیت بیشتری برای خریداران به وجود آید.

بسیاری از ماوس های اقتصادی و میان رده دارای کلیدهای جانبی ثابت و بدون قابلیت شخصی سازی هستند، اما در سال های اخیر شاهد تغییر سبک تولید کنندگان بوده و حتی ماوس های اقتصادی میان رده نیز به قابلیت شخصی سازی کلیدها (فناوری Macro) مجهز شده اند. با استفاده از این ویژگی و نرم افزار اختصاصی برند سازنده می توانید وظایف کلیدهای جانبی را در شرایط مختلف مانند اجرای بازی ها تغییر داده و این تغییرات را به صورت یک پروفایل ذخیره کنید.

در انواع ماوس گیمینگ حرفه ای و گران قیمت، تعداد کلید ها افزایش یافته یا دامنه شخصی سازی کلید ها بهبود پیدا می کند. به این ترتیب می توانید یک کلید را برای Reload اسلحه یا شلیک سریع مورد استفاده قرار دهید. به طور حتم بیشتر شدن تعداد کلیدهای ماوس به افزایش قیمت آن نیز منجر شده و باید مبلغ بیشتری را برای خریداری یک موشواره دارای کلید های جانبی مازاد پرداخت کنید.

 

راهنمای خرید ماوس گیمینگ
راهنمای خرید ماوس گیمینگ

 

۴- نرخ نمونه برداری: نرخ نمونه برداری یا Polling Rate به سرعت برقراری ارتباط ماوس گیمینگ با کامپیوتر شخصی مرتبط بوده و هر چه میزان سرعت نمونه برداری سنسور ماوس افزایش پیدا کند، میزان تاخیر در برقراری ارتباط نیز کاهش می یابد. نرخ نمونه برداری استاندارد برای ماوس های گیمینگ برابر با ۱۲۵ هرتز بوده که به این ترتیب، زمان تاخیر برقراری ارتباط آن با کامپیوتر شخصی در حدود ۸ میلی ثانیه خواهد بود.

این مقادیر در ماوس های حرفه ای و گران قیمت دچار تغییر شده و در نهایت می توانید نرخ نمونه برداری ۱۰۰۰ هرتز و زمان تاخیر ۱ میلی ثانیه را به دست آورید. هر چند زمان ۸ میلی ثانیه نیز بسیار سریع به نظر می رسد، اما گیمرهای حرفه ای به کاهش زمان تاخیر و سرعت بخشیدن در انتقال دستورات علاقه ویژه ای دارند. برای درک بهتر نرخ نمونه برداری باید به این مثال اشاره کرد که در  زمان تاخیر ۸ میلی ثانیه نشان می دهد که سنسور به کار رفته در یک ماوس می تواند هر ۸ میلی ثانیه از دستورات و حرکات دست کاربر نمونه برداری کرده و دستورات را به کامپیوتر شخصی منتقل سازد.

باید به این نکته اشاره کرد که در برخی از ماوس های گیمینگ حرفه ای و گران قیمت، نرخ نمونه برداری تا ۸۰۰۰ هرتز نیز افزایش می یابد که رقم چشم گیری به شمار می رود، اما قیمت نهایی محصول نیز به همان نسبت بالا می رود و بسیاری از کاربران قادر به خریداری این نوع از تجهیزات جانبی نیستند.

 

راهنمای خرید ماوس گیمینگ
راهنمای خرید ماوس گیمینگ

 

۵- روش ارتباط: تجهیزات جانبی مانند ماوس و کیبورد به دو طریق با کامپیوتر شخصی ارتباط برقرار می کنند که شامل ارتباط سیمی یا با سیم و ارتباط بی سیم یا وایرلس می شود. در نوع ارتباط سیمی، یک کابل USB وظیفه اتصال ماوس و کیبورد به کامپیوتر یا لپ تاپ را بر عهده دارد و گیمرها به دلیل میزان تاخیر کمتر پورت USB، تمایل بیشتری برای خریداری تجهیزات جانبی سیمی نشان می دهند.

در تجهیزات جانبی بی سیم نیز برقراری ارتباط توسط فناوری بلوتوث صورت می پذیرد که این فناوری دارای زمان تاخیر بیشتری نسبت به نوع سیمی است. هر چند اختلاف میان نوع ارتباط سیمی و بی سیم بسیار اندک است، اما زمانی که باید یک یا چند کلید را در فاصله زمانی بسیار کوتاه بفشارید، در پروسه انتقال دستورات با مشکل مواجه خواهید شد. البته این مشکل بسیار ناچیز و در بسیاری از موارد نیز قابل مشاهده نیست، اما به هر حال گیمرها علاقه بیشتری نسبت به تجهیزات جانبی با سیم دارند.

در نوع ارتباط بی سیم، محصول مورد نظر توسط یک دانگل USB به کامپیوتر شخصی متصل شده و با توجه به فناوری Hot Plug در تجهیزات جدید، نیازی به نصب درایور و انتظار برای شناسایی دستگاه وجود ندارد. در نتیجه به محض اتصال دانگل و روشن کردن ماوس یا کیبورد، می توانید از آن محصول استفاده کنید.

 

راهنمای خرید ماوس گیمینگ
راهنمای خرید ماوس گیمینگ

 

۶- نور پردازی: ویژگی ظاهری جذاب و دوست داشتنی سال های اخیر که انواع مختلفی از جمله تک رنگ و چند رنگ (RGB) را شامل می شود، جلوه زیبایی به تجهیزات جانبی بخشیده و گیمرها نیز تمایل بیشتری به خریداری این نوع از محصولات نشان داده اند. به طور کلی بسیاری از تجهیزات گیمینگ امروزی دارای سیستم نور پردازی RGB بوده و اختلاف میان آنها در تعداد نواحی قرار گیری دیود های نوری و قابلیت شخصی سازی است.

به عنوان مثال در یک ماوس گیمینگ ارزان قیمت یا میان رده اقتصادی شاهد قرار گیری دیود های نوری در یک یا دو ناحیه از ماوس هستیم و این نواحی در محصولات گران تر، افزایش می یابد. قابلیت شخصی سازی نیز توسط نرم افزار اختصاصی صورت گرفته و کاربران می توانند رنگ ها و افکت های دلخواه خود را به صورت پروفایل در حافظه ماوس ذخیره کنند. حتی در برخی از محصولات حرفه ای و گران قیمت نیز امکان همگام سازی سیستم نور پردازی ماوس با قطعات دیگر مانند مادربورد و کارت گرافیک وجود دارد تا جلوه ظاهری یک دست و هماهنگی به وجود آید.

 


شرکت بهین تکنولوژی با بیش از ۲۹ سال سابقه فعالیت در حوزه سخت افزار و تجهیزات جانبی، اقدام به واردات و عرضه انواع ماوس، کیبورد و هدفون گیمینگ به بازار داخلی کرده و می توانید مشخصات این محصولات را در وب سایت بهین تکنولوژی مشاهده کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.