Anti-glare در مانیتور چیست و چه کاربردی دارد؟

Anti-glare در مانیتور چیست و چه کاربردی دارد؟
زمان مطالعه: ۵ دقیقه

تکنولوژی Anti-glare در مانیتور چیست و چه کاربردی دارد؟ این ها سوالاتی است که می خواهیم در این مقاله به آن پاسخ دهیم. وقتی به فروشگاه های کامپیوتر و لپ تاپ، یا فروشگاه های عرضه کننده تلویزیون های LED مراجعه می کنید، احتمالا برچسب Anti-glare در مانیتور و نمایشگرهای تلویزیون مشاهده می کنید. در این مقاله می خواهیم درباره این ویژگی صحبت کنیم و بگوییم که چرا وجود خاصیت Anti-glare در مانیتور مهم است.

تعریف Anti-glare چیست؟

Anti-glare به معنای ضد خیرگی نور است. خیرگی زمانی به وجود می آید که یک نور شدید باعث مختل شدن دید سایر اشیا شود. برای اینکه بهتر با مفهوم خیرگی نور آشنا شوید، زمانی را تصور کنید که به نور خورشید خیره می شوید و بعد از آن برای چند لحظه تمام اشیای اطراف خود را سیاه می بینید. این ویژگی، خیرگی نور نامیده می شود. یا حتا ممکن است این پدیده را در شب و در نتیجه خیره شدن به نور ماشین های روبرو تجربه کرده باشید.

کلمه Anti-glare به چه معناست؟

Glare در لغت به معنای تابش خیره کننده و Anti  به معنای ضد آن است. پس در لغت، Anti-glare به معنی ضد تابش شدید یا ضد خیرگی نور نامیده می شود. گاهی اوقات به این ویژگی Anti-reflection یا ضد انعکاس هم گفته می شود. پوشش Anti-glare پوششی است که برای محافظت از درخشش خیره کننده نور استفاده می شود. این پوشش ها روی محصولات مختلف قرار می گیرند، از شیشه عینک گرفته تا صفحات مانیتور. وجود این لایه محافظ از چشمان شما در برابر نور شدید محافظت می کند.

Anti-glare - داشتن لایه ضد انعکاس از چشم محافظت می کند.

دلیل اهمیت خاصیت Anti-glare چیست؟

خاصیت ضد تابش یا ضد خیرگی نور برای کسانی که ساعات زیادی از روز را با کامپیوتر یا گوشی موبایل کار می کنند، بسیار حائز اهمیت است.  وجود این خاصیت در موبایل یا کامپیوتر باعث می شود که چشم خسته نشود.  در مورد گوشی های موبایل می توان از گلس های ضد تابش استفاده کرد تا جلو انعکاس نور در آن ها گرفته شود. اما در مورد مانیتورهای کامپیوتر، لپ تاپ یا تلویزیون های LED باید اطمینان حاصل کنید که برچسب ضد انعکاس روی آن ها نصب شده باشد.

گیمرها و کسانی که ساعت های طولانی به صفحه موبایل خیره می شوند، باید حتما از گوشی های دارای لایه ضد انعکاس استفاده کنند.

گروهی دیگر که استفاده از مانیتور anti-glare برای آن ها ضروری است، معامله گرهای بازار ترید هستند. مانیتورهای ترید باید خاصیت ضد خیرگی داشته باشند تا تصاویری بدون لغزش را ایجاد کنند. تریدرها ساعت های طولانی به مانیتور خیره می شوند، پس لازم است حتما از مانیتورهای دارای خاصیت ضد درخشندگی نور استفاده کنند تا چشم هایشان آسیبی نبیند.

عدم استفاده از لایه ضد خیرگی چه پیامدهایی دارد؟

از نظر علم پزشکی، در مواجهه با نور شدید یا نور دائمی، دو سطح از خیرگی در چشم اتفاق می افتد. سطح اول آن، سطح ناراحتی نامیده می شود. در این سطح، تابش نور شدید باعث می شود که  مردمک چشم تنگ شود. این کار برای محافظت از چشم صورت می گیرد. با این حال به دلیل وقوع خیرگی، دیدن اشیا به ویژه در فاصله دور سخت تر می شود. در سطح دوم، که در نتیجه مواجهه طولانی چشم با نور شدید ایجاد می شود، توانایی دیدن تصاویر برای مدتی کوتاه از بین می رود. این سطح از خیرگی را سطح از کار افتادگی می گویند.

تفاوتی ندارد که این نور شدید به خاطر تابش شدید نور خورشید باشد یا به خاطر خیره شدن دائمی به صفحه نمایشگر، در هر صورت عدم وجود خاصیت Anti-glare باعث خستگی و خارش چشم می شود. در بعضی از افراد، این عارضه خودش را به شکل آب ریزش از چشم نشان می دهد.

چگونه می توان وجود ویژگی Anti-glare در مانیتور را تشخیص داد؟

اگر به یک فروشگاه عرضه کننده لپ تاپ یا کامپیوتر مراجعه کنید، نمایشگرهای زیادی را مشاهده می کنید که فروشندگان مدعی اند که دارای خاصیت ضد خیرگی هستند. اما در واقعیت این طور نیست. برای اینکه متوجه شوید که آیا یک صفحه نمایشگر، واقعا دارای خاصیت ضد انعکاسی هست یا خیر، باید آن را در نورهای مختلف امتحان کنید و ببینید که در برابر نورهای مختلف، چگونه عمل می کنند.

بدیهی است که شما نمی توانید همه مانیتورها یا حتا گوشی های موجود در یک فروشگاه را امتحان کنید تا مطمئن شوید که واقعا دارای خاصیت ضد خیرگی هستند یا خیر. بلکه برای اینکه بتوانید یک خرید مطمئن انجام دهید، به فروشگاه های معتبر مراجعه کنید. در این فروشگاه ها، با کمک گرفتن از فروشندگان مجرب، می توانید مطابق با نیاز خود یک صفحه نمایش دارای خاصیت ضد خیرگی را انتخاب کنید و چشم های خود را در برابر آسیب محافظت نمایید.

روشی که اشاره شد، یک روش ساده و تجربی برای تشخیص خاصیت ضد خیرگی در مانیتور است. اما یک روش دقیق تر هم برای تشخیص خاصیت ضد انعکاسی صفحه نمایش وجود دارد. وقتی یک مانیتور را خریداری می کنید، می توانید با استفاده از معیار استاندارد UGR (Unified Glare Rating) میزان درخشش نور آن را اندازه گیری کنید.

براساس مقیاس استاندارد اروپا BSEN 6:2002، مقادیر UGR برای مصارف مختلف معرفی شده است:

UGR<19: مناسب ترین نوع مانیتورها برای مصارف اداری مثل مطالعه کردن، نوشتن و برگزاری جلسات هستند.

UGR<16، برای طراحان دکوراسیون و نقاشان مناسب است.

UGR>30، بالاترین میزان انعکاس نور را ایجاد می کند. بنابراین اگر به مدت طولانی با این نمایشگرها کار کنید، چشمان تان آسیب می بیند.

دقت کنید که مقیاس UGR تفاوت های نسبی بین نور و محیط اطرافش را نشان می دهد. بنابراین این مقیاس فقط برای نورهای محیط داخل اعتبار دارد.

بهترین نمایشگرهای دارای خاصیت Anti-glare موجود در بازار کدام هستند؟

همان طور که اشاره شد، انواع مختلفی از مانیتورهای دارای خاصیت ضد خیرگی در بازار وجود دارند. به عنوان مثال یکی از مهم ترین محصولاتی که این خاصیت در ساخت آن به کار رفته است، مانیتور ۲۴ اینچ یونیوو است. در ساخت این مانیتور از یک پنل VA با جنس مات استفاده کرده‌اند سطح کیفی نمایشگر را به شدت افزایش داده است. در ساخت این مانیتور از تکنولوژی Anti Glare یا ضد انعکاس بودن استفاده شده است که سبب می‌شود تصاویر از بیرون بر روی صفحه نمایش منعکس نشوند. خاصیت Anti-glare موجود در نمایشگر، باعث می شود از انعکاس نور لامپ های LED جلوگیری شود، بنابراین این صفحه نمایش برای مصارف خانگی و هم چنین ادارات مناسب است.

علاوه بر مثال ذکر شده، انواع بسیاری از مانیتورها، لپ تاپ ها، صفحه نمایش های کامپیوتر، تلویزیون و گوشی های تلفن همراه وجود دارند که از این خاصیت در ساخت آن ها استفاده شده است. برای اینکه بتوانید بهترین محصولات دارای خاصیت Anti-glare را بشناسید، حتما با فروشندگان معتمد فروشگاه های معتبر مشورت کنید.

نتیجه گیری

کسانی که ساعت های طولانی با لپ تاپ یا کامپیوتر کار می کنند، در معرض آسیب های چشمی جدی هستند. برای جلوگیری از این آسیب ها، این افراد باید حتما از صفحه نمایش های دارای خاصیت Anti-glare استفاده کنند. این خاصیت که ضد خیرگی یا ضد انعکاس نامیده می شود از انعکاس نور و خستگی چشم جلوگیری می کند. در این مقاله، درباره این خاصیت و پیامدهای عدم وجود آن در صفحه نمایش صحبت کردیم. هم چنین درباره روش های تشخیص این ویژگی در صفحه نمایش راه هایی را بیان کردیم. با خواندن این مقاله، به اهمیت وجود این خاصیت در صفحه نمایش پی می برید. بنابراین حتما مانیتورهایی را خریداری می کنید که این ویژگی را داشته باشند.

۲ نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.