۱۰ علت خستگی چشم ایجادشده توسط مانیتور چیست؟ مانیتور IPS یا VA

۱۰ علت خستگی چشم ایجادشده توسط مانیتور چیست؟ مانیتور IPS یا VA
زمان مطالعه: ۵ دقیقه

در این مقاله قصد داریم در مورد علت‌های خستگی چشم ایجادشده توسط مانیتورها صحبت کنیم و از نزدیک با راه‌های جلوگیری از این مشکل آشنا شویم. مانیتورهایی که روزانه با آن‌ها سروکار داریم، آسیب‌های زیادی را به چشم‌های ما وارد می‌کنند. بنابراین، باید با راه‌های جلوگیری از این آسیب‌ها آشنا باشیم. البته مانیتورهایی مانند مانیتور IPS آسیب به‌مراتب کمتری به چشم‌ها وارد می‌کنند. اگر شما هم در مورد علت‌های خستگی چشم ایجادشده توسط مانیتورها و راه‌های جلوگیری از این مشکل کنجکاو هستید، تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

علت‌های خستگی چشم ایجادشده توسط مانیتورها

روزبه‌روز زمان استفاده ما از مانیتورها در حال افزایش است. علاوه بر تلویزیون‌ها و رایانه‌های شخصی، تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها نیز به این لیست اضافه شده‌اند. فناوری اطلاعات، زندگی ما را راحت‌تر کرده است؛ اما در عین حال، خستگی چشم ناشی از تماشای مداوم نمایشگر‌ها به‌طور فزاینده‌ای به یک معضل اجتماعی تبدیل شده است. اگر در چشم‌ها، گردن یا شانه‌های خود احساس خستگی می‌کنید، مهم است که به دنبال راه‌هایی برای رفع این مشکل باشید.

دلایل زیر را می‌توان به‌عنوان مهم‌ترین علت‌های خستگی چشم ایجادشده توسط مانیتورها برشمرد:

 • فاصله کم یا زیاد چشم‌ها تا مانیتور
 • ارتفاع نامناسب صندلی یا مانیتور
 • استفاده طولانی‌مدت و تکرارشونده از مانیتور
 • عدم استفاده از مانیتور استاندارد و مناسب؛ مانیتور IPS مناسب‌ترین نوع مانیتور برای محافظت از آسیب‌های چشمی است.
 • عدم اعمال تنظیمات روشنایی صحیح
 • عدم قرارگیری بدن به‌خصوص سروگردن در حالت و زاویه مناسب
 • عدم دادن استراحت به چشم‌ها
 • نور نامناسب محیط کار

راه‌های جلوگیری از خستگی چشم ناشی از نگاه کردن به مانیتورها

خستگی چشم مرتبط با کار با مانیتور را تحت عنوان سندرم بینایی کامپیوتری و سندروم VDT (ترمینال نمایشگر بصری) می‌شناسند. خوشبختانه راه‌های مختلفی برای رفع این مشکل وجود دارد؛ اما باید بدانید که تأثیرات آن از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود.

۱. محیط کار خود را بررسی کنید

آیا تابه‌حال متوجه آزارهای چشمی ناشی از تابش نور خورشید به صفحه کتاب و گوشی شده‌اید؟ شرایط بد مشابه می‌تواند کار را برای چشمان شما سخت کند، بدون اینکه متوجه آن شوید. به‌عنوان مثال، اگر نور‌ اتاق نزدیک به میز کار شما است یا روبروی پنجره‌ای نشسته‌اید که نور خورشید به چشم شما می‌تابد، بهتر است موقعیت میز کار خود را تغییر دهید.

چیزی که می‌تواند خستگی چشم شما را در چنین شرایطی بدتر کند، نور منعکس‌شده از صفحه‌نمایش شما است. برای کار‌های معمولی با رایانه شخصی، استفاده از مانیتوری که نور را منعکس نمی‌کند بهتر است. مانیتور IPS دقیقاً به همین منظور طراحی و ساخته شده است.

۲. هنگام نگاه کردن به نمایشگر وضعیت بدن خود را بررسی کنید

به‌طور کلی، فاصله بین کاربر و صفحه‌نمایش عریض باید حداقل ۴۰ سانتی‌متر یا ۵۰ سانتی‌متر باشد. دلیل اینکه شما باید از یک صفحه‌نمایش عریض دورتر باشید این است که صفحه عریض‌تر در فاصله نزدیک، به‌طور کامل در میدان دید شما قرار نمی‌گیرد مگر اینکه بیشتر عقب بنشینید. البته وضوح صفحه، اندازه متن و قدرت بینایی شما نیز در تعیین این فاصله تأثیرگذار است.

مهم نیست که در چه وضعیتی هستید، اگر برای مدت طولانی در فاصله‌ای کمتر از ۳۰ سانتی‌متر به صفحه‌نمایش نگاه کنید، چشمان شما خسته می‌شود. همچنین زاویه خط دید نیز باید در نظر گرفته شود. خط دید شما نباید خیلی بالاتر یا پایین‌تر از مانیتور باشد.

ویژگی‌های مانیتور IPS

نمایشگر‌هایی که اجازه تنظیم زاویه و ارتفاع صفحه‌نمایش را می‌دهند، مناسب‌تر هستند. مانیتور IPS در بسیاری از مدل‌ها این اجازه را به شما می‌دهد.

۳. نرمش و مرین چشم را فراموش نکنید

حداقل یک‌بار در ساعت ۱۰-۱۵ دقیقه استراحت کنید. به دوردست نگاه کنید و چشمان خود را به بالا، پایین، چپ و راست حرکت دهید تا فوکوس چشم شما تنظیم شود. همچنین استفاده منظم از قطره‌های چشمی مورد توصیه است.

 ۴. نمره عینک و لنز‌ خود را بررسی کنید

قدرت بینایی در طول فعالیت‌های روزمره زندگی به‌تدریج تغییر می‌کند. اگر قدرت بینایی‌تان بدون اینکه متوجه شوید تغییر کند، می‌تواند باعث خستگی چشم یا سردرد‌های میگرنی شود. استفاده از قطره چشم و تنظیم فوکوس چشم در زمان استراحت کمکی به این مشکل نمی‌کند. حداقل سالی یک‌بار وضعیت عمومی چشمان خود را چک کنید.

۵. تنظیمات روشنایی صفحه‌نمایش خود را چک کنید

روشنایی صفحه‌نمایش شما نباید در تنظیمات پیش‌فرض باقی بماند، بلکه باید با توجه به روشنایی اتاقی که در آن فعالیت می‌کنید تنظیم شود. اگر روشنایی اتاق در ساعات صبح، بعدازظهر و عصر به‌طور چشمگیری تغییر می‌کند، روشنایی نمایشگر نیز باید متناسب با آن تغییر کند. مانیتور IPS امکان تنظیم خودکار روشنایی صفحه‌نمایش را برای شما فراهم می‌کند.

۶. سوسوزدن نمایشگر را به حداقل برسانید

اکثر ال‌سی‌دی‌های امروزی دارای نور پس‌زمینه LED هستند. در برخی موارد مکانیسم تنظیم روشنایی (dimming system) باعث خستگی چشم می‌شود. به‌طور خاص، در مورد سیستمی به نام PWM (مدولاسیون پالس) که توسط اکثر نمایشگر‌ها استفاده می‌شود، احتیاط لازم است. در این سیستم، زمان چشمک زدن عنصر LED برای کنترل روشنایی نمایشگر تنظیم می‌شود. مانیتور IPS به‌هیچ عنوان با این مشکل روبرو نیست.

 ۷. نور آبی را به حداقل برسانید

نور آبی که با طول موج نزدیک به پرتو‌های فرابنفش قابل مشاهده است، از آنجایی که سطح انرژی بالایی دارد، به چشم فشار وارد می‌کند. مانیتور IPS از کمترین کنتراست نور آبی استفاده می‌کند و اجازه تنظیم دمای نور روشنایی را برای شما فراهم می‌کند.

 ۸. عادات سبک زندگی خود را تغییر دهید

در بسیاری از موارد، تغییر عادات سبک زندگی راهی مؤثر برای رفع خستگی چشم است. اگر عادت‌های بدی مانند کم‌خوابی، ورزش نکردن یا عادات بد غذایی دارید، بهتر است درباره آن‌ها تجدیدنظر کنید.

کاهش استفاده از رایانه شخصی و تلفن هوشمند قبل از خواب نکته بسیار مهمی است. به‌علاوه، اگر حتماً باید قبل از خواب کتاب‌های الکترونیکی بخوانید، می‌توانید به‌جای استفاده از تلفن هوشمند یا تبلت، از یک کاغذخوان الکترونیکی استفاده کنید که به‌طور خاص برای این کار ساخته شده است.

۹. معاینه دوره‌ای چشم‌ها توسط چشم پزشک

معاینات دوره‌ای چشم‌های خود را جدی بگیرید. اگر وضعیت چشمتان نرمال نباشد، انجام دادن کارهای ذکرشده بی‌فایده خواهد بود.

۱۰ از یک نمایشگر تخصصی برای رفع خستگی چشم استفاده کنید

اگر واقعاً می‌خواهید خستگی چشم‌های خود را برطرف کنید، انتخاب یک صفحه‌نمایش مناسب بسیار مهم است. اگر موارد ۱ تا ۹ را امتحان کرده‌اید؛ اما خستگی چشم شما کاهش پیدا نمی‌کند، وقت آن است که توجه خود را به یک نمایشگر مناسب معطوف کنید. مانیتور IPS ۲۱ اینچی لنوو مدل L22i-30 پیشنهاد ویژه ما به کاربرانی است که دچار مشکلات خستگی چشم ایجادشده توسط مانیتور هستند. اگر قصد خرید مانیتور ۲۱ اینچ لنوو را دارید، میتوانید با مراجعه به فروشگاه اینترنتی رایاسان سفارش خود را ثبت کنید و از خرید خود لذت ببرید.

مشخصات مانیتور IPS

برخی از ویژگی‌های فنی این مانیتور به شرح زیر است:

 • رزولوشن: ۱۰۸۰ * ۱۹۲۰ Full HD
 • زمان پاسخ‌دهی ۴ میلی‌ثانیه
 • فریم بسیار باریک Frameless
 • سیستم فیلتر رنگ آبی Eye Care
 • فناوری AMD FreeSync
 • توان مصرفي: ۱۹ وات
 • جنس سطح پنل: مات
 • نوع پنل: IPS
 • نرخ به‌روزرسانی : ۷۵ Hz
 • روشنایی : ۲۵۰ نیت
 • کنتراست: ۳۰۰۰ : ۱
 • فناوری حذف پرش تصویر

سخن پایانی

در این مقاله با علل خستگی چشم ناشی از مانیتور و راه‌های جلوگیری از آن آشنا شدیم. اگر موارد ذکرشده را مدنظر قرار دهید، بدون شک می‌توانید زندگی دیجیتالی دلپذیرتری را تجربه کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.