در انتظار جدیدترین نسل پردازنده‌های اینتل موسوم به Coffee Lake

در انتظار جدیدترین نسل پردازنده‌های اینتل موسوم به Coffee Lake
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

شرکت اینتل به زودی از جدیدترین نسل پردازنده‌های خود با نام Coffee Lake رونمایی می‌کند. این تراشه‌های جدید که نسل هشتم پردازنده‌های Core اینتل محسوب می‌شوند، قرار است در نیمه دوم سال ۲۰۱۷ میلادی یا اوایل سال ۲۰۱۸ در لپ تاپ‌های جدید به کار گرفته شوند.
 در رویداد روز سرمایه گذار که در کشور ایالات متحده آمریکا برگزار گردید، مقامات اینتل تایید کردند که تراشه‌های نسل هشتم آنها بار دیگر بر اساس فناوری ۱۴ نانومتری طراحی می‌شوند که بسیار شبیه به فناوری به کار گرفته شده در نسل‌های قبلی پردازنده‌ها یعنی برادول، اسکای‌لیک و کبی‌لیک است.

   

پردازنده اینتل Coffee Lake

 
 
 شرکت اینتل در گذشته به طوررسمی استراتژی خود با نام “تیک‌تاک” را رها کرده بود. تیک‌تاک نوعی استراتژی است که اینتل به کمک آن، چرخه عرضه محصولاتش را مشخص می‌کرد. در واقع تولید پردازنده‌های اینتل، با استفاده از خط مشی مشخصی دنبال می‌شد. تیک به معنای یک دوره یک ساله است که در آن، اینتل روی بهبود عملکرد پردازنده‌ها و پایین آوردن میزان مصرف انرژی شان کار می‌کرد. در همین حال، تاک نشان دهنده دوره یک ساله بعدی است که اینتل در آن پردازنده‌هایی با قابلیت‌های جدید معرفی می‌کرد. به طور خلاصه باید عنوان داشت که اینتل عرضه پردازنده‌های ۱۰ نانو‌متری را کنار گذاشته و تولید پردازنده‌های ۱۴ نانومتری را در راستای اصلی کار خود قرار داده است.
 اینتل وعده داده است که در تولید نسل هشتم پردازنده‌های خود، یک جهش ۱۵ درصدی در عملکرد نسبت به پردازنده‌های کبی لیک داشته باشد، گرچه هیچ اشاره‌ای به این تغییر در سیستم‌های دسکتاپی و یا تراشه‌های تلفن همراه نکرده است. همچنین اینتل وعده داده تا این جهش عملکردی مشابه بین پردازنده‌های اسکای لیک و کبی لیک داشته باشد، اما این موضوع تا حد زیادی بر اساس سرعت کلاک پایه برای تراشه‌های دسکتاپی است.

   

پردازنده اینتل نسل هشتم

 
 معرفی نسل جدید پردازنده‌های اینتل بدان معنی است که شرکت شمار‌ه یک تولیدکننده‌ پردازنده‌های دستگاه‌های دسکتاپی و لپ تاپ، قصد دارد زودتر از شرکت AMD بخش بیشتری از بازار را تصاحب کند. همچنین از آنجایی که پردازنده‌های ۱۴ نانومتری کافی‌ لیک برای چند ماه آینده برنامه‌ریزی شده‌اند، انتظار می‌رود که اینتل از تراشه‌ی جدید Z7370 در همین بازه‌ زمانی رونمایی کند تا بازار محصولات گیمینگ را نیز هدف محصولات خود قرار دهد. برخی از خبرها حاکی از آن هستند که چیپ‌ست‌های جدید سری ۳۰۰، از وای‌فای داخلی با استاندارد ۸۰۲.۱۱AC و همچنین نسل دوم یواس‌بی ۳.۱ بهره می‌برند.
 علاوه بر رقابت بین دو غول فناوری اینتل و AMD، باید منتظر رقابت مهم دیگری بین شرکت‌های بزرگ تولید کننده لپ‌تاپ مانند دل و لنوو نیز باشیم. در حقیقت هر شرکتی که زودتر از مابقی شرکت‌ها بتواند نسل جدید پردازنده‌های اینتل را در محصولات تولیدی خود به کار گیرد، فروش بهتری را در بازار از آن خود خواهد کرد.

  

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.