تکنولوژی Flicker Free در مانیتور چیست؟

تکنولوژی Flicker Free در مانیتور چیست؟
زمان مطالعه: 5 دقیقه

تکنولوژی Flicker Free در مانیتور چیست؟ وجود تکنولوژی Flicker Free در صفحه نمایشگر چه اهمیتی دارد؟ چرا لازم است که قبل از خرید مانیتور، از وجود این تکنولوژی در مانیتور مطمئن شوید؟ در این مقاله می خواهیم به طور کامل درباره تکنولوژی Flicker Free و راه های تشخیص آن صحبت کنیم، هم چنین به این سوال پاسخ دهیم که چرا وجود تکنولوژی Flicker Free در مانیتور مهم است؟ یکی دیگر از موضوعاتی که در این مقاله به آن پرداخته می شود، بیان یک راه ساده برای تشخیص مانیتورهای بدون پرش نور است.

تکنولوژی  Flicker Free برای مانیتور چگونه تعریف می شود؟

قبل از اینکه بخواهیم درباره تکنولوژی Flicker free در مانیتور و دلایل اهمیت آن صحبت کنیم، بهتر است در ابتدا تعریفی دقیق از واژه Flicker ارائه بدهیم. این کلمه، یک اصطلاح تخصصی در صنعت مهندسی برق است و به معنای سوسو زدن یا چشمک زدن نور است. پدیده Flickering یا سوسو زدن می تواند در هر سطح نمایشگری از جمله مانیتور کامپیوتر هم اتفاق بیفتد. وقوع این پدیده باعث می شود که یک تصویر ناپایدار یا چشمک زن روی صفحه نمایشگر ظاهر شود.

پدیده Flickering در مانیتور به چه دلیل اتفاق می افتد؟

سوسوزدن صفحه نمایشگر به خاطر وجود لامپ های LED در پنل LCD مانیتور ایجاد می شود. در مانیتورهایی که فاقد این تکنولوژی هستند، نور پس زمینه توسط مدولاسیون عرض پالس جا به جا می شوند. این جا به جایی، باعث می شود که نور پس زمینه به سرعت خاموش و روشن شود تا نور صفحه نمایشگر تنظیم شود. این اتفاق در چشم کاربر به شکل سوسوزدن یا چشمک زدن صفحه نشان داده می شود.

دلیل اهمیت تکنولوژی flicker-free در مانیتور چیست؟

مانیتورهایی که از تکنولوژی flicker-free استفاده می کنند، از وقوع پرش نور یا سوسو زدن نور جلوگیری می کنند. در ساخت مانیتورهای با تکنولوژی فلیکر فری، یا مانیتورهایی که سوسوزدن در صفحه نمایش آن ها صورت نمی گیرد، از یک جریان ثابت برای تامین منبع نور استفاده می شود. همین کار باعث می شود که میزان پرش نور در طول موج هایی که با چشم غیر مسلح دیده نمی شود، به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند. بنابراین اگر شما در کارتان از مانیتورهای دارای تکنولوژی flicker-free استفاده کنید، هرگز به خستگی چشم دچار نمی شوید، حتا اگر ساعت های طولانی به مانیتور خیره شوید.

دلیل اهمیت وجود تکنولوژی Flicker Free در مانیتور

یکی دیگر از مزایای استفاده از تکنولوژی flicker-free در مانیتور، کاهش میزان نور آبی در صفحه نمایشگر است. اگر چشم شما به طور مداوم در معرض نور آبی قرار بگیرد، احتمال ابتلا به بیماری آب مروارید در شما افزایش می یابد. بنابراین اگر می خواهید از این بیماری های چشمی در امان باشید، از مانیتورهایی استفاده کنید که از این تکنولوژی بهره مند هستند.

با توجه به مواردی  که درباره عوارض ناشی از flickering در مانیتور روی سلامت چشم بیان کردیم، استفاده از مانیتورهایی که از این تکنولوژی بهره برده اند، بسیار حائز اهمیت است.

تکنولوژی Flicker free

وقوع Flickering چه پیامدهایی دارد؟

مطالعات نشان داده اند که چشمک زدن یا سوسو زدن نور می تواند روی چشم های فرد بیننده تاثیرات جدی داشته باشد. زمانی که شما به یک صفحه نمایشگر نگاه می کنید و پدیده flickering اتفاق می افتد، اندازه مردمک های چشم های شما باید به سرعت تغییر کنند تا بتواند میزان نور ورودی به داخل چشم را تنظیم کنند. حالا تصور کنید که در طی ساعت هایی که به مانیتور خیره شده اید، چندین بار این اتفاق می افتد. این کار باعث می شود که مردمک چشم شما به طور مداوم، نسبت به تغییرات شدت نور، واکنش نشان دهد. این تغییر ناگهانی در اندازه مردمک چشم شما باعث عارضه ای به نام خستگی چشم می شود. هم چنین مواجهه طولانی با flickering می تواند باعث وقوع سردردهای میگرنی، تاری دید و حتا کاهش قدرت دید در شما بشود.

چگونه می توان وجود تکنولوژی Flicker-free را در مانیتور تشخیص داد؟

با توجه به اهمیت تکنولوژی flicker-free، اکثر سازندگان تلاش می کنند از این تکنولوژی در صفحه های نمایش خود استفاده کنند. فراموش نکنید که اگر از آن دسته افرادی هستید که عادت دارند نور نمایشگر را در سطح پایین قرار می دهند، استفاده از مانیتورهای دارای این تکنولوژی برای شما بسیار لازم و ضروری است.

چگونه می توانید تکنولوژی flicker-free در مانیتور را تشخیص دهید؟

بعد از اینکه متوجه شدید تکنولوژی flicker-free در نمایشگر چقدر حائز اهمیت است، شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد که چگونه باید از وجود این تکنولوژی در صفحه نمایشگر مطمئن شوید؟ اگر برای خرید یک فروشگاه معتبر را انتخاب کنید، می توانید با اطمینان یک مانیتور دارای تکنولوژی flicker-free را خریداری کنید. اما اگر خودتان دوست دارید که وجود این تکنولوژی را در صفحه نمایشگر خود محک بزنید، می توانید از این روش استفاده کنید:

نور صفحه نمایش مانیتور را به زیر 50 درصد برسانید. از یک گوشی هوشمند با دوربین مناسب استفاده کنید. میزان روشنایی صفحه موبایل را روی حداکثر قرار دهید و از طریق صفحه دوربین گوشی تلفن همراه، به صفحه مانیتور خود نگاه کنید. اگر مانیتور فاقد این تکنولوژی باشد، شما لرزش نور را روی صفحه مشاهده خواهید کرد. اگرچه این روش تشخیصی بسیار ساده است، اما اطلاعات به دست آمده از این روش، الزاما صحیح نیست و می تواند خطای زیادی برای شما ایجاد کند. بنابراین بهترین روش برای پیدا کردن یک مانیتور مطلوب با تکنولوژی flicker-free مشورت با متخصصان حرفه ای در این حوزه است.

بهترین مانیتورهای دارای تکنولوژی Flicker-free موجود در بازار کدام ها هستند؟

اگر به سایت ها یا بازارهای فروش مانیتور سری بزنید، متوجه خواهید شد که انواع مختلفی از مانیتورها در بازار وجود دارند که همگی مجهز به تکنولوژی flicker-free هستند. این مدل ها با قیمت ها، اندازه ها و کاربردهای مختلف به بازار عرضه می شوند تا بتوانند پاسخگوی نیاز همه مخاطبان باشند. به عنوان مثال، مانیتور 24 اینچ Univo یکی از محبوب ترین مدل های موجود در بازار است. از آن جایی که این محصول از تکنولوژی Flicker-free بهره برده است، می توانید هم برای کاربردهای اداری از آن استفاده کنید و هم آن را به عنوان یک سیستم مناسب در منزل خود به کار بگیرید و مطمئن باشید که چشم های شما از کار کردن با این مانیتور خسته نمی شود.

یکی دیگر از ویژگی های این مانیتور، قیمت مناسب آن است. بنابراین می توانید با یک هزینه مناسب، مانیتوری را خریداری کنید که کار کردن مداوم با آن به چشمان شما آسیبی نمی زند.

سبکی و وزن کم، صفحه نمایش عریض، رزولوشن بالا و مصرف پایین انرژی سایر ویژگی هایی هستند که مانیتور 24 اینچ flicker-free یونیوو را به یک انتخاب مناسب تبدیل کرده است.

علاوه بر مانیتور 24 اینج یونیوو، مانیتورهای دیگری هم وجود دارند که از این تکنولوژی بهره برده اند. پیشنهاد می کنیم با توجه به میزان سرمایه، کاربرد و سلیقه خود اطلاعات فنی مربوط به انواع مختلف مانیتورهای Flicker-free موجود در بازار را با هم مقایسه کنید و سپس برای خرید مانیتور مناسب از فروشگاه های معتبر اقدام کنید.

نتیجه گیری

امروزه استفاده از صفحه های نمایش، در ادارات، منازل و دانشگاه ها نقش پررنگی دارند. بسیاری از افراد خواه در ادارات خواه در منزل، ساعت های زیادی را به مانیتور خیره می شوند. هیچ کس دوست ندارد بعد از پایان یک روز کاری، خستگی چشم را تحمل کند. بنابراین انتخاب یک مانیتور مناسب برای جلوگیری از خستگی چشم و آسیب به بینایی بسیار مهم است. به همین خاطر هم هست که در این مقاله، درباره تکنولوژی Flicker-Free در مانیتور با شما صحبت کردیم. این فناوری در ساخت مانیتورها و نمایشگرها به کار گرفته شده است تا  از چشم های شما محافظت کند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.