تفاوت لپ تاپ و نوت بوک

تفاوت لپ تاپ و نوت بوک
زمان مطالعه: ۴ دقیقه
تفاوت لپ تاپ و نوت بوک

 
 لپ ‎تاپ و نوت‌ بوک- چه تفاوتی میان آن‌ها وجود دارد؟
 فناوری امروز، این امکان را برای دستگاه‌ های مختلف فراهم‌ می‌سازد تا باریک‌ تر و  کوچکتر  بوده و راحت‌ تر قابل حمل باشند. آپشن‌ هایی که تفاوت میان لپ ‎تاپ و نوت‌ بوک را مشخص‌ می‌ کنند، موارد بسیار ریزی هستند که ممکن است به راحتی قابل رویت و ملاحظه نباشند. 
 آیا به راستی تفاوتی میان لپ‌تاپ و نوت‌ بوک وجود دارد؟
 برای بسیاری از کاربرانی که در بازار به دنبال کامپیوترهای قابل حمل هستند. پاسخ به این سوال قطعا منفی خواهدبود. در واقع، بسیاری از کاربران به دنبال نوت‌ بوک هستند در حالی‌ که تنها نامی در بازار  و یا اطرافیان خود برای کامپیوترهای قابل حمل، می‌شنوند، لپ‌ تاپ، است.
 به لحاظ تکنیکی و سنتی، تنها تفاوت میان این دو وسیله‌ی الکترونیکی در اندازه و وزن آن دو است. اما، پیش‌ رفت‌هایی که به تازگی در تکنولوژی حاصل‌شده‌ است اثبات کرده‌اند که علاوه بر  وزن و اندازه، این تفاوت در مولفه‌های ریز تری از این دو نیز  وجود دارد که ممکن است چندان مهم  به‌ نظر  نرسند. امروزه، تفاوت میان لپ‌ تاپ و نوت‌ بوک، اساسا، بر اساس همان چیزی است که کمپانی ارائه دهنده، این دو دستگاه را بر اساس آن نام‌ گذاری‌می‌کند.
 نوت‌ بوک‌ کامپیوتر چیست؟
 نوت‌بوک، یک کامپیوتر شخصی بسیار بسیار سبک است. نوت‌ بوک کامپیوترها، معمولا وزنی کمتر از ۶ پوند دارند و آنقدر کوچک هستند که در یک کیف سامسونت، به راحتی جای‌ می‌ گیرند. نوت‌بوک‌ کامپیوترها، از تکنولوژی‌های متنوعی موسوم به تکنولوژی flat-panel  بهره‌ می‌گیرند، تا صفحه‌ نمایش‌ هایی باریک و سبک تولیدکنند. نوت‌ بوک کامپیوترهای مدرن،  به لحاظ توان محاسبات، بسیار شبیه به کامپیوترهای شخصی عمل می‌کنند، چرا که، CPU، ظرفیت حافظه و دیسک‌درایوهای مشابه دارند. هر چند، توان بالای موجود در چنین حجم کوچکی، سبب افزایش قیمت این دستگاه، شده‌ است.
 نوت‌ بوک‌ کامپیوتر ها هم‌چنین، به باتری‌ پک‌ هایی مجهز شده‌ اند که این امکان را به آن‌ها می‌دهد که بدون نیاز به آن‌ها نیز به‌ راحتی در همه‌جا قابل استفاده‌ باشند. هرچند، باید در مدت‌ زمان نسبتا کمی، مجددا شارژ شوند.
 لپتاپ‌ کامپیوتر چیست؟
 لپ‌تاپ، یک کامپیوتر کوچک و قابل حمل است. آن‌ قدر کوچک که به‌راحتی می‌تواند روی دامن لباس شما جای‌گیرد. امروزه، لپ‌تاپ‌ها هم به نام نوت‌ بوک شناخته‌ می‌شوند. هر چند به لحاظ تکنیکی، و هم‌ چنین از جهت وزن و اندازه، لپ‌ تاپ‌ ها، بزرگتر  از نوت‌بوک‌ها هستند.
  
 تفاوت میان لپ‌ تاپ و نوت‌ بوک چیست؟
 در اصل، لپ‌ تاپ‌ ها به لحاظ تکنیکی  بسیار شبیه به دسکتاپ‌ ها طراحی‌شده‌اند، اما آنقدر کوچک که به‌راحتی  روی دامن لباس شما جای‌گیرند. به‌همین دلیل، در سال‌های گذشته، لپ‎تاپ‎ها امکانات بیش‌تری در مقایسه با نوت‌بوک‌ها داشته‌اند در حالی‌ که بسیار سنگین‌تر از نوت‌بوک‌ها طراحی‌شده‌اند. این به این علت است که هدف از طراحی نوت‌بوک‌ها بیش‌تر سبک‌بودن بوده است و نه صرفا فقط قابل حمل بودن. بنابراین، برای این‌که این دستگاه سبک‌تر باشد در ساختار سخت‌ افزارهای درون آن، بسیاری از درایوها و ساختارهای پیچیده‌ی درون لپ‌تاپ، به کار نرفته است.
 سال‌ها پیش، صفحه‌نمایش نوت‌ بوک‌ها، بسیار کوچکتر از لپ‌تاپ‌ها بوده و قطعات داخلی به‌کار رفته در آن‌ها نسبت به لپ‌تاپ‌ها کم‌تر بوده‌است(یعنی هارددرایو، CD/DVD-ROM کم‌تر یا سبک‌تری بر حسب کیفیت مدلهای ارائه‌شده در طول سال) روی آن‌ها به‌کاررفته‌بود. و البته امکانات مربوط به صدا، مودم و… به‌کاررفته روی آن‌ها نیز،یکپارچه بوده و جداگانه نبوده‌اند. و هم‌چنین، امکانات سخت‌افزاری آن‌ها به‌طور جداگانه، قابل ارتقا نبوده‌اند. از طرف دیگر، لپ‌تاپ‌ها، به‌عنوان جایگزینی برای دسکتاپ‌ها، کامپیوترهای قابل حملی بودند که امکانات، آپشن‌ها و توابع به‌کاررفته روی آن‌ها، با دسکن.تاپ‌ها قابل مقایسه‌بوده‌اند.
 بنابراین، هر چند میان این دو دستگاه، تفاوت‌هایی به لحاظ تکنیکی و هم‌چنین اندازه و وزن وجودداشته‌است، اما با این همه با پیشرفت تکنولوژی امر.وز و کوچکتر شدن لوازم الکترونیکی، روز به روز تفاوت کمتری میان لپ‌تاپ‌ها و نوت‌بوک‌ها مشاهده‌شده‌است.
 به‌عنوان نمونه، وقتی NEC، در سال ۱۹۸۹، نوت‌بوک UltraLite  خود را به‌عنوان یک کامپیوتر شخصی که اولین نوت‌بوک ارائه‌شده به بازار شناخته‌شد، به معرض نمایش گذاشت، این دستگاه ۵ پوندی، به CPU، RAM، ROM، ۲MB  حافظه‌ی ذخیره‌سازی حالت‌جامد، یک مودم داخلی و نیز، یک پورت RS-232C مجهزشده‌بود. لپ‌تاپ‌هایی که همزمان با این نوتبوک به بازار عرضه‌شده‌بودند نیز مانند Compaq SLT/286 ، دارای یک CPU، Memory، هارددرایو فلاپی‌دیسک،  و نیز صفحه‌نمایش VGA بوده و در حدود ۱۲ تا ۱۴ پوند وزن داشته‌اند در حالی‌که، ضخامتشان نیز دو برابر ضخامت لپ‌تاپ بوده است.
 آیا استفاده از کلمه‌ی نوت‌بوک منسوخ‌شده‌است؟
 امروزه، پیشرفت تکنولوژی، این امکان را به ابزار و دستگاه‌های مختلف می‌دهد تا نسل به نسل، کوچک‌تر و باریک‌تر طراحی‌شده و راحت‌تر قابل حمل‌ونقل باشند. از همین رو در دنیای امروز، آپشن‌هایی که زمانی، نوت‌بوک و تبلت را از یکدیگر متمایز می‌ساختند، نسل به نسل کم‌رنگ‌تر می‌شوند.
 زمانی‌که اطلاعات مربوط به این مقاله جمع‌آوری می‌شد، یعنی درست در سال ۲۰۰۸، هنوز تفاوت‌هایی میان تبلت و لپ‌تاپ وجودداشت. در سال ۲۰۱۲، هنوز هم استفاده از لپ‌تاپ، به‌عنوان دستگاهی قابل مقایسه با دسکتاپ و در عین حال قابل حمل، به‌علت داغ‌کرد زیاد چنین دستگاه‌هایی و نیز آسیب‌هایی که ممکن بود در صورت قرارگرفتن روی پا، به مدت طولانی، بر بدن واردآورند، چندان رایج نبود. بنابراین در این دوره، بیشتر از لفظ نوت‌بوک برای کامپیوترهای قابل حمل استفاده‌می‌شد تا نشان‌داده‌شود که این دستگاه‌ها برای قرارگرفتن روی پا چندان مناسب نیستند.
 در این زمان می‌دیدیم که شرکت‌های طراح لوازم الکترونیکی قابل‌حمل نیز لفظ لپ‌تاپ را از روی کامپیوترهای قابل‌حمل خود برداشته‌بودند و بیشتر از لفظ نوت‌بوک استفاده‌می‌کردند. به‌عنوان نمونه، شرکت HP، شاسی‌های “Performance Notebooks”  را در این دوران به بازار عرضه‌کرد. که در حدود ۶.۱ پوند وزن داشته و اندازه‌ی صفحه‌نمایش هر کدام از آن‌ها بین ۱۵.۴” تا ۱۷”  متغیربود. از طرف دیگر لاین “Balance Mobility Notebooks” این شرکت که وزنشان در حدود ۴.۱ پوند بوده و اندازه‌ی صفحه‌نمایششان بین ۱۴.۱”تا  ۱۷”  متغیربود نیز، در همین سال‌ها به بازار عرضه‌شد. در همین بازه‌ی زمانی، Acer  نیز سری شاسی‌های نوت‌بوک Aspire  و TravelMate  را در اختیار عموم قرار داد. شرکت‌های GateWay، Sharp، Sony، NEC، IBM، Fujitsu و… نیز تمامی محصولات خود را با نام نوت‌بوک ارائه‌دادند. در طی آن سال‌ها، Dell تنها شرکتی بود که از لفظ لپ‌تاپ در وبسایت خود، برای معرفی  کامپیوترهای قابل‌حمل خود، استفاده‌کرد.
 با یک پیشروی سریع تا سال ۲۰۱۸ و حتی تا همین امروز نیز می‌بینیم که شرکت‌ها، به‌منظور ایجاد تمایز میان کامپیوترهای قابل‌حمل و نمونه‌ی دستگاه‌های مشابه “کتاب‌مانند” مانند Chromebookها و تبلت‌ها، بیش‌تر لفظ لپ‌تاپ را به‌کاربردند. اسامی بزرگ، مانند Dell، HP و Acer شاسی‌های خانگی و گیمینگ خود را با نام لپ‌تاپ وارد بازارکردند و فروشندگان آنلاین و فروشگاه‌های تجارت الکترونیک نیز، نام لپ‌تاپ را به جای نوت‌بوک، در لیست خود قراردادند. 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.