آیا می ‌توان به یک لپ‌ تاپ یا دسکتاپ مجهز به پردازنده‌ ی AMD مانند Intel اعتماد کرد؟

آیا می ‌توان به یک لپ‌ تاپ یا دسکتاپ مجهز به پردازنده‌ ی AMD مانند Intel  اعتماد کرد؟
زمان مطالعه: ۵ دقیقه
سی پی یو AMD

 
 در حالی ‌که پردازنده‌ های اینتل بازار را کاملا به ‌دست گرفته‌اند، پردازنده‌ های AMD در این زمینه همچنان نسبتا ناموفق مانده ‌اند. اما آیا واقعا دلیل این ناکامی همین است؟ حقیقت این است که پردازنده‌ های AMD  تلاش‌ می ‌کنند تا امکانات جذاب ‌تری را در نمونه ‌های جدید خود به بازار ارائه ‌دهند. ببینیم آیا پردازنده‌ های AMD واقعا تغییری در کیفیت خود در جدید ترین نمونه‌ های سری y  به‌ وجود آورده ‌اند.
 در هنگام خرید لپ‌ تاپ یا پی ‌سی، برخلاف اسمارت ‌فون‌ ها، اولین و مهم‌ترین چیزی که باید مورد نظر قرار دهیم،  سرعت پردازنده است. سرعت پردازنده به‌عنوان قلب یک لپ‌ تاپ یا پی‌سی، عاملی تعیین ‌کننده در امتیاز دهی به کیفیت آن است.
 بسیاری از مقالات و نظرسنجی‌ ها، جهت راهنمایی شما در هنگام خرید یک لپ‌ تاپ یا پی ‌سی مناسب موجودند، که شما را به خرید یک لپ‌ تاپ یا پی‌ سی با قیمت مناسب تشویق ‌می‌کنند. با این حال، بحث اساسی در اینجا مقایسه‌ی AMD با Intel  است. هر چند که پردازنده‌ های Intel  همچنان پیشتازند اما با این حال، به‌نظر می ‌رسد در صورت چشم‌ پوشی از قابلیت ‌های AMD، حق مطلب را در مورد قابلیت ‌های پردازنده های تولیدی این شرکت به‌ جا نیاورده‌ایم. در واقع، AMD اخیرا گام ‌های بزرگی را در راستای پیشرفت برداشته ‌است و به‌نظر می‌رسد که بتواند در دنیای آی ‌تی جایگاه مناسب ‌تری را در مقایسه با اینتل برای خود به‌دست آورد. اما آیا این شرکت توانایی رقابت با اینتل را دارد؟ بیایید تا با هم بررسی‌ کنیم.

 
 AMD نسبت به اینتل ارزان‌تر است.
 
 در موارد بسیاری ممکن است اولین فاکتور مقایسه‌ی دو کالا، یعنی همان مقایسه به لحاظ قیمت (به ‌علت قیمت بالای هر دو کالا) از همان ابتدای کار رها شود. اما در این ‌جا، این مقایسه امکان ‌پذیر است چرا که AMD در مقایسه با اینتل از قیمت پایین‌ تری برخوردار است. به‌ عنوان مثال تراشه‌ی Intel Core i5-8400  با گرافیک اینتل ۶۳۰ در حدود ۱۵۰۰۰ روپیه قیمت دارد در حالی‌ که نمونه ‌ی با کیفیت مشابه AMD Ryzen 5 2400G با گرافیک  Radeon RX Vega 11 در حدود ۱۳۵۰۰ روپیه قیمت ‌گذاری شده است. گفتنی ‌است که AMD Ryzen 5  با مجهزبودن به گرافیک بهتر، در مقایسه با Intel Core i5، عملکرد بهتری را از خود نشان‌ می ‌دهد. در کنار این نمونه، موارد مشابه بسیاری وجود دارد. در دنیای امروز، لپ‌ تاپ‌ هایی مانند Lenovo Yoga 510  در بازار موجودند که با سی ‌پی ‌یو های AMD A9-9410 APU و قیمت ۳۱۴۰۰۰  روپیه به بازار عرضه ‌شده ‌اند در حالی که قیمت نمونه ‌ها‌ی با کیفیت مشابه Core i3  به حدود ۴۹۲۹۹  دلار می ‌رسد. به‌طور مشابه، برندهایی مانند Acer ، Asus  و HP نیز موجودند که با سی‌ پی ‌یو های AMD  و قیمت مناسب به بازار عرضه‌ می ‌شوند قطعا تا به‌ حال دریافته ‌اید که تراشه ‌های AMD در مقایسه با اینتل از قیمت بسیار پایین‌ تری برخوردارند. با این ‌حال، پردازنده‌ های AMD با قیمتی پایین ‌تر، سرعت ‌های پایه‌ی بالاتر و حافظه‌ی مشترک بالاتری را در مقایسه با اینتل از خود نشان ‌می ‌دهند.
 
 نحوه‌ی عملکرد یکی از فاکتورهایی است که باید برای آن نگران‌باشیم.
 
 یک باور کلی در مورد پردازنده ‌های اینتل این است که این پردازنده‌ها در مقایسه با AMD سرعت عملکرد پایین ‌تری دارند. اما این باور درستی نیست. البته، در گذشته، پردازنده ‌های AMD با مشکلات بسیاری از جمله داغ‌ شدن بیش از حد، دست به گریبان بودند، تا این ‌که این شرکت با ارائه‌ی سری  Ryzen  که به تکنولوژی طراحی نقطه‌ی حرارتی مجهز شده‌اند، به بازار، نشان‌ داد که تراشه ‌های تولیدی سری جدید این شرکت، با مدیریت گرمایی بهتری به بازار عرضه ‌می‌ شوند.در کنار قیمت پایین ‌تر، تراشه‌ های جدید  AMD، به فاکتور هایی مجهزشده ‌اند که آن‌ها را قادر می‌سازد تا در مقایسه با اینتل، عملکرد بهتری را از خود ارائه‌ داده و پر قدرت‌ تر عمل‌ کنند. هرچند که اینتل با ارائه‌‌ ی عملکرد تثبیت ‌شده‌ ی بهتری، همچنین در بازار قطعات و تراشه‌های الکترونیکی، پیشتاز است.
 این اساسا به این دلیل است که پردازنده‌ های اینتل، به‌طور کلی با مجهز بودن به تکنولوژی hyperthreading  به بازار عرضه ‌می ‌شوند. که این پردازنده‌ ها را همواره فعال نگه ‌می‌ دارد در حالی ‌که در ساختار AMD  فناوری multithreading  همزمان ، به‌کار رفته ‌است. در سیستم امتیاز دهی معیار به قطعات الکترونیکی، مشخص‌شده است که پردازنده‌ های Intel ، عملکرد بهتری را از خود ارائه ‌می ‌دهند. اما در آینده هنوز چیزی مشخص نیست و ممکن است در آینده این جایگاه تغییر کند. در واقع، پردازنده‌ های AMD برای کسانی مناسب است که تمایل دارند  دستگاهی با کیفیت عملکرد و قیمت مناسب را دریافت ‌کنند.
 درباره‌ی خاصیت Overclock  کردن پردازنده‌ ها باید گفت که بسیاری از سی ‌پی‌ یو های AMD امکان Overclock شدن دارند. و برای کسانی مناسبند که به یک پردازنده با قابلیت Overclock و قیمت مناسب نیاز دارند. با این ‌حال، اگر به لیست پردازنده‌ های پر کیفیت Premium  مراجعه‌ کنید، در خواهید یافت که در این لیست، پردازنده‌ های اینتل از کیفیت و عملکرد بهتری در مقایسه با AMD برخوردارند.

 
 گرافیک‌ها از کیفیت خوبی برخوردارند.
 
 AMD سیستم جدیدی را به نام واحد پردازش پرشتاب که اساسا CPU و GPU را با یکدیگر ترکیب‌ می ‌کند، معرفی‌ کرده ‌است. هرچند، AMD برخلاف Intel  در ساختار تراشه‌ های خود از گرافیک یکپارچه استفاده ‌نمی‌ کند، اما با این حال APU، عملکرد گیمینگ خوبی را در مقایسه با نمونه‌ های پیشین، از خود نشان‌می‌دهد. با توجه به مثال پیشین، Core i5 فقط از سیستم GPU یکپارچه برخوردار است در حالی ‌که، AMD Ryzen 5  به گرافیک Vega 11  مجهز شده‌ است. این به ‌سادگی بدین معناست که قطعات به‌کار رفته در AMD، در اجرای بازی‌ های قدیمی ‌تر، به‌لطف وجود گرافیک‌ های بهتر، عملکرد بهتری را از خود ارائه‌ می‌دهند.
 با این ‌حال، در مورد چیپ ‌ست ‎های بالاتر، قطعات شرکت اینتل، عملکرد بهتری را از خود نشان‌ می‌ دهند. این چیپ‌ ست ‌ها، وقتی با یک کارت گرافیک پر کیفیت مانند Nvidia  یا AMD همراه‌ می‌شود، بنابراین، به‌علت سرعت بالاتر و نیز سرعت کلاک بالاتر، در این مورد اینتل گوی سبقت را از AMD خواهد ربود.با این حال پردازنده‌های AMD،به علت وجود هسته‌ های بیشتر و قدرتمند تر و نیز گره‌ های بیشتر، عملکرد چندگانه‌ی بهتری را از خود ارائه‌ می ‌دهند. بنابراین، اگر شما یک گیمر همیشگی هستید، AMD، قطعا انتخاب بهتری برایتان خواهد بود. با این ‌حال برای گیمرهای hardcore، اینتل انتخابی مطلوب ‌تر است.

 
 آیا بهتر است لپ ‌تاپ ‌ها یا دسکتاپ ‌های مجهز به پردازنده‌های AMD را انتخاب‌ کنیم؟
 
 به‌عنوان نتیجه‌ گیری و جمع‌ بندی بحث، می‌توان‌ گفت که پردازنده‌های AMD در واقع، جایگزینی با قیمتی مناسب‌ تر برای پردازنده‌ های اینتل هستند. در واقع برای کسانی‌که می‌خواهند با پرداخت هزینه‌ی کم عملکرد خوبی را از دستگاه خود دریافت‌کنند، انتخاب مناسبی به‌شمار می‌روند.
 هرچند پردازنده‌های اینتل، عملکرد تک‌هسته‎ای و گیمینگ بهتری را از خود ارائه‌می‌دهند، اما با این‌حال، وقتی صحبت از سی‌پی‌یوهای اینتل پیش‌می‌آید، سی‌پی‌یوهای AMD با برخورداری از عملکرد چندوجهی ، برای انجام کارهای چندگانه، مناسب‌تر به‌نظر می ‌رسند، چرا که از تعداد هسته‌ های بیشتری برخوردارند. بنابراین، اگر به دنبال دستگاهی با عملکرد خوب و قیمت مناسب هستید، بهتر است برحسب نیاز خود،  لپ ‌تاپ ‌ها و دسکتاپ ‌های مجهز به پردازنده‌های AMD  را انتخاب‌کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.