مجازی سازی دسکتاپ - VDI

مجازی سازی دسکتاپ ( VDI )

درباره مجازی‌سازی و راه‌کارهای آن بیشتر بدانید

مجازی سازی دسکتاپ

مجازی سازی دسکتاپ به معنی ارائه یک میز کار مجازی مبتنی بر پایگاه داده بوده که توسط مدیر شبکه یا فناوری اطلاعات مدیریت می شود. کاربران حاضر در سرویس VDI (مخفف Virtual Desktop Infrastructure) قادر به دریافت خدمات به صورت موقت و دائمی هستند که هر کدام از آنها کاربرد به نسبت مشابه، اما با رویکرد متفاوت دارند. بهره گیری از سرویس مجازی سازی دسکتاپ می تواند هزینه های سازمانی را به دلیل استفاده از یک سرور قدرتمند به جای چند کامپیوتر شخصی گران قیمت کاهش دهد. سازمان ها و ادارات به طور کلی از یک یا چند سرور برای ارائه خدمات شبکه استفاده می کنند که از همان سرور ها می توان برای مجازی سازی دسکتاپ نیز بهره برد. از این رو نیازی به خریداری کامپیوتر های شخصی قدرتمند و گران قیمت برای انجام امور پردازشی سنگین مانند رندر گیری دو بعدی و سه بعدی، طراحی صنعتی و موارد مشابه وجود ندارد.

ساختارهای مجازی سازی

مجازی سازی دسکتاپ دائمی

مجازی سازی دسکتاپ موقت

همانطور که پیشتر اعلام کردیم، سرویس مجازی سازی دسکتاپ دارای دو حالت پیاده سازی است که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم:

مجازی سازی دسکتاپ دائمی: در این حالت کاربران دارای پروفایل ثابت و دائمی روی سرور مجازی سازی بود و قادر به مدیریت صفحه دسکتاپ در سطح مناسب هستند. حالت دائمی برای سازمان هایی کاربرد دارد که تغییر پرسنل مستمر نداشته و با اطمینان کامل به کارکنان خود سطح دسترسی شخصی سازی و ذخیره سازی به دسکتاپ ثابت می دهند.

مجازی سازی دسکتاپ موقت: در این حالت کاربران فاقد پروفایل ثابت بوده و امکان ذخیره سازی روی کامپیوتر های شخصی وجود ندارد. از این رو تمام فایل ها به صورت موقت روی سرور ذخیره شده و پس از خروج از پروفایل، همه چیز به حالت پیش فرض باز می گردد. از این رو پس از اتمام کار باید خروجی ها را با کسب دسترسی از مدیر شبکه یا مدیر IT به درایو خارجی منتقل کنید.

چالش هایی که با آنها مواجه هستیم

از جمله چالش های مهمی که مدیران سازمانی را به سمت مجازی سازی دسکتاپ سوق می دهند، می توان به موارد زیر اشاره کرد که مهم ترین چالش های یک سازمان در ارائه دسترسی به کارکنان خود به شمار می روند:

راه‌کارهای پیشنهادی

مجازی سازی دسکتاپ و بهره مندی از تجهیزات متناسب با آن به صورت کلی می تواند فواید فراوانی را برای سازمان های دولتی، نیمه دولتی و خصوصی فراهم آورد. این فواید به شرطی در دسترس مدیر شبکه یا IT سازمان و همچنین پرسنل آن مجموعه قرار می گیرند که انتخاب صحیحی برای ارائه راهکار صورت پذیرد. از جمله مهم ترین راهکارهای دقیق و صحیح برای بهره مندی از مجازی سازی دسکتاپ VDI می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پیشنهادات بهین تکنولوژی

زیرساخت دسکتاپ مجازی

انتخاب بهترین زیر ساخت دسکتاپ مجازی از میان راهکارهای موجود

زیروکلاینت

یونیوو مدل UZ100

خرید محصول

تجهیزات حرفه‌ای

زیرو کلاینت های Teradici PCOIP

زیروکلاینت

یونیوو مدل UZ100

خرید محصول

سخت افزار قدرتمند

شتاب دهنده های سخت افزاری Teradici PCOIP

زیروکلاینت

یونیوو مدل UZ100

خرید محصول

نتایج به دست آمده

پس از به کارگیری راهکارهای مجازی سازی دسکتاپ VDI و استفاده از زیرو کلاینت های PCOIP و شتاب دهنده های سخت افزاری مبتنی بر آنها، نتایج بسیار خوبی در رفع چالش ها و ارتقا امنیت اطلاعات در مراکز سازمانی به وقوع پیوست که در ادامه برخی از این نتایج را به اشتراک می گذاریم:

در مقایسه با ایستگاه های کاری سنتی، سرعت نصب و پیکر بندی زیرو کلاینت بسیار بالاست.

پشتیبانی آسان از کامپیوتر های رومیزی و سرعت بالاتر در به روز رسانی سیستم عامل (به خصوص در مراکز داده به دلیل تعداد زیاد کامپیوتر ها)

بارگیری فقط پیکسل ها و عدم بارگیری داده ها (بدون شنود) بدون نیاز به هارد دیسک و سایر تجهیزات ذخیره سازی. بدون نیاز به قفل کردن دقیق زیرو کلاینت به دلیل عدم وجود حافظه ذخیره سازی داخلی

زمان پاسخ و حل مسئله سریع تر

رضایت کارمندان از تجربه دسکتاپ و متعاقباً نرخ بالای پذیرش دستگاه های جدید برای VDI

اعمال هرگونه تغییر، نیازی به قطع سرویس دهی ندارد و سایر دستگاه ها بدون وقفه به فعالیت ادامه می دهند. به عنوان مثال برای اعمال تغییر یا افزودن دستگاه های جدید، خدمات مراکز مهم امنیتی از جمله پایگاه های پلیس و مراکز اطلاع رسانی امنیتی از سرویس خارج نمی شوند.

دیگر نیازی به استخدام و فعالیت چندین نیروی انسانی برای پیشگیری و بررسی سیستم های دسکتاپ وجود ندارد و یک مدیر فناوری اطلاعات به همراه یک پرسنل خبره قادر به پاسخگویی به نیاز همه امور خواهند بود.

مجازی سازی دسکتاپ با زیروکلاینت یونیوو UZ-100 (w100)

    Refund Reason

    سبد خرید