نکات مهم قبل از خرید آل این وان

نکات مهم قبل از خرید آل این وان
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

آل این وان‌ها سیستمی یکپارچه هستند که کیس و مانیتور آنها، به صورت کاملاً فشرده در کنار هم قرار گرفته است؛ درست به همین دلیل است که این محصولات هم فضای کمتری را اِشغال می‌کنند و هم به کابل‌های کمتری نیاز دارند. برای مثال در آل این وان، برخلاف PC نیازی به کابل رابط مانیتور به کیس نیست. نکته شایان ذکر دیگر در باب این محصولات آن است که به دلیل كاهش ابعاد، میزان گرمای تولیدی و مصرف انرژی آن‌ها در قیاس با PC‌ها بسیار پایین‌تر است. در بخش‌های آتی به نکات مهم در خرید آل این وان اشاره خواهد شد.
 راهنمای خرید آل این وان
 خرید آل این وان نیز همچون خرید هر محصول دیگری، بایدها و نبایدهای خاص خود را دارد. برای مثال‌ خریداران آل این وان باید به این مسئله توجه داشته باشند که برخلاف PCها، ارتقا دستگاه‌های آل این وان همواره با محدودیت‌هایی همراه است. در این دستگاه امکان ارتقا، صرفاً در مورد برخی قطعات نظیر رم (البته ارتقا این بخش نیز محدودیت هایی دارد) و پردازنده وجود دارد. برخی AIO ها اجازه می‌دهند تا میزان رم و حافظه داخلی آنها را ارتقا دهید و البته این دو ویژگی، در تعدادی از مدل ها نیز وجود ندارند. بنابراین توصیه می‌شود پیش از اقدام به خرید آل این وان، اطلاعات و آگاهی‌های لازم درباره ساختار و قطعات این دستگاه را کسب نمایید تا بهترین و شایسته‌ترین انتخاب را داشته باشید. در بخش زیر برخی اطلاعات ضروری در ارتباط با این دستگاه ارائه شده است. 

  

  

 پردازنده آل این وان:
 پردازنده‌های بکاررفته در آل این وان معمولا نسل های اینتل و AMD هستند. ویژگی‌هایی که در مورد پردازنده می‌بایست مدنظر قرار گیرند مواردی چون تعداد هسته، فرکانس و حافظه درونی هستند که البته در این میان پلتفرم سیستم مهم است. پلتفرم Core 2 Dou کاملا از رده خارج شده و در حال حاضر اینتل دارای سه زیر مجموعه به نام های Core i3 برای رده متوسط، Core i5 برای رده نیمه حرفه‌ای و Core i7 برای رده حرفه‌ای است. (نکته: هر کدام از این مجموعه‌ها خود دارای چندین مدل پردازنده‌اند).
 
 
 
 حافظه آل این وان:
 نکته مهمی که در خرید آل این وان می‌بایست مورد توجه قرار گیرد حافظه این دستگاه است. رم تعبیه شده در غالب آل این وان های امروزی از نوع DDR4 است. در صورتی که رم بکاررفته در آل این وان مدنظرتان، رم DDR3 است نشانی بر آن است که این سیستم قدیمی است. در رم های آل این وان، توجه به دو گزینه ضرورت دارد؛ گزینه نخست ظرفیت رم آل این وان و گزینه دیگر فرکانس رم آل این وان است. مدل‌های متوسط آل این وان معمولاً برخوردار از چهار الی هشت گیگابایت رم هستند که البته توصیه می‌شود ظرفیت های هشت گیگابایتی در اولویت قرار گیرند.
 
 
 هارددیسک آل این وان:
 یکی از مهم‌ترین بخش‌های آل این وان که در زمان خرید این دستگاه می‌بایست مدنظر قرار گیرد هارددیسک است. هارددیسک همان بخش ذخیره‌ساز اطلاعات است. در این بخش از دستگاه به ویژه در all in one های گران قیمت‌تر، معمولاً از حافظه SSD و M.2 استفاده می‌گردد. در حین خرید آل این وان علاه بر توجه به هارددیسک این دستگاه به ظرفیت و سرعت هارددیسک نیز دقت نمایید. ظرفیت‌های درنظرگرفته شده برای مدل‌های متوسط و نیمه‌حرفه ای آل این وان معمولاً ظرفیت‌های ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ گیگابایتی است. این میزان در آل این وان‌های حرفه‌ای بالاتر از یک ترابایت است. (نکته: بخش رم و هارددیسک آل این وان معمولاً جزو بخش‌های قابل ارتقا هستند و در صورت نارضایتی می‌توان آنها را تعویض کرد و ارتقا دارد).
 
 
 صفحه نمایش و تاچ آل این وان:
 یکی دیگر از موضوعاتی که در راهنمای خرید آل این وان ارزش پرداختن دارد، صفحه نمایش این دستگاه و کیفیت آن است. دقت تصویر بکاررفته در صفحه نمایش آل این وان معمولاً ۱۰۸۰×۱۹۲۰ یا اصطلاحاً Full HD است. البته در مدلهای حرفه‌ای این دستگاه از وضوح ۴K استفاده می شود.
 
 
 پورت های ورودی و خروجی آل این وان:
 نکته مهم و شایان توجه دیگر در خرید آل این وان، تعداد پورت های این دستگاه است. در ارتباط با پورت های این دستگاه باید توجه داشت که هر چه تعداد پورت های USB بیشتر باشد این دستگاه می‌تواند امکانات بهتری برای ارتباط با وسایل جانبی فراهم کند. معمولاً در آل این وان های تولید شده دو درگاه تصویری VGA و HDMI نیز برای اتصال به نمایشگرها درنظر گرفته می‌شود.
 
 
 گرافیک آل این وان:
 در آل این وان‌ها، کارت گرافیک معمولاً به دو شکل بکاررفته است، در شکل نخست، تمامی فعالیت‌های مرتبط با پردازش‌های گرافیکی، توسط همان تک هسته گرافیکی پردازنده انجام می‌شود و آل این وان کارتِ گرافیکی مستقل ندارد (هسته گرافیکی این مدل‌ها در درون پردازنده قرار دارد و کارآیی لازم برای بازی و کارهای گرافیکی سنگین را ندارد). در شکل دیگر، علاوه بر هسته گرافیکی پردازنده، یک کارت گرافیک مستقل نیز جهت پردازش‌های سنگین‌تر بکاررفته است تا دستگاه کارایی لازم جهت پردازش‌های سنگین گرافیکی را داشته باشد. (کارت گرافیک دوم بکاررفته در این دستگاه‌ها تنها زمانی فعال می‌شود که هسته اصلی گرافیکی پردازنده از توان لازم برخوردار نباشد).
  

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.