نفوذ مستقیم گوگل به قلب ویندوز 8 با سیستم عامل کروم!

نفوذ مستقیم گوگل به قلب ویندوز 8 با سیستم عامل کروم!
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

گوگل پیش از این با معرفی برنامه های Chrome Apps موفق شده بود بسیاری از اپلیکیشن های اش را در دیگر پلتفرم ها به محیط خارج از مرورگر آورده و اجرا کند. اما به نظر می رسد این شرکت نقشه های بسیار بیشتری برای دیگر سیستم عامل های رقیب دارد. طی چند هفته گذشته گوگل نسخه ویژه توسعه دهندگان مرورگر کروم را به گونه ای توسعه داده که اکنون می توان آن را «سیستم عامل کروم» در حالت مترو ویندوز ۸ دانست.
  
 البته کروم پیش از این هم بر روی دسک تاپ ویندوز ۸ اجرا می شد، اما شما اکنون می توانید آن را به گونه ای تنظیم کنید که در صفحه Start Screen ویندوز ۸ در حالت ویژه Metro‪-Style اجرا شود. و البته به روز رسانی های تازه این سیستم عامل کاملا متفاوت از کروم قبلی درون ویندوز ۸ هستند که در حالت اجرای تمام صفحه، باز هم همان مرورگر بود.
  
 در آخرین نسخه ویژه توسعه دهندگان، رابط کاربری و کارکردهای مرورگر کروم به صورت ویژه ای به سیستم عامل کروم نزدیک شده است. در اینجا هنگام نمایش تمام صفحه مرورگر یک قفسه از آیکون اپلیکیشن ها همچون جیمیل، کروم، گوگل، داکس و یوتیوب را در اختیار دارید. شما می توانید به سادگی آنها را در پایین، چپ یا راست حالت تمام صفحه کروم مرتب کنید.
  
 درست شبیه سیستم عامل کروم، شما قادر هستید چندین پنجره مرورگر را همزمان باز کنید و با کشیدن آنها به چپ و راست صفحه، پنجره ها را دسته بندی کرده یا به صورت تمام صفحه ببینید. در این حالت، قسمت دسترسی به اپلیکیشن ها هم در گوشه چپ-پایین صفحه در دسترس تان خواهد بود.
  
 در حالی که این نسخه مرورگر کروم دقیقا همانند یک اپلیکیشن ویندوز ۸ عمل می کند، اما با استفاده از حالت ویژه ای که مایکروسافت برای مرورگرهای وب فعال نموده می تواند به عرضه چنین امکاناتی بپردازد. مایکروسافت به تولید کنندگان مرورگرهای ویندوز ۸ اجازه داده تا برنامه شان را در حالت Metro-style اجرا کنند و این حالت را هم به عنوان پیش فرض اپلیکیشن شان انتخاب نمایند.
  
 این اپلیکیشن ها در ویندوز استور هم لیست خواهند شد و همچنان به عنوان برنامه های دسک تاپ دسته بندی می شوند. اما این استثناء مایکروسافت به آنها اجازه می دهد همچون اپلیکیشن های ویندوز ۸ اصلی رفتار کرده و به کارکردهای ویژه این اپلیکیشن ها همچون مرتب سازی با کشیدن پنجره دسترسی داشته باشند.
  
 البته این کارکرد کروم فعلا تنها در ویندوز  ۸ امکان پذیر است. زیرا مایکروسافت چنین دسترسی ها و مجوزهای رفتاری را در ویندوز RT صادر نکرده است.
  
 البته هنوز حالت جدید کروم در ویندوز ۸ مراحل آزمایشی خود را پشت سر می گذارد و با باگ های فراوانی همراه است. اما مشخص است که گوگل به سختی مشغول کار روی آن بوده و به زودی داستان این کرش کردن ها هم تمام خواهد شد. به نظر می رسد که اجرای کروم او اس درون ویندوز ۸ راه حل نهایی خلق یک اکوسیستم اپلیکیشنی ویژه شرکتی دیگر در محیط ویندوز باشد. و به این شکل شاید گوگل بتواند علاوه بر در اختیار گذاردن تجربه بی دردسر سیستم عامل کروم برای کاربران علاقه مند، تعدادی هم مشتری پر و پا قرص برای خود دست و پا کرده و آنها را از ویندوز بُر بزند!
  
 علاوه بر این گوگل در تلاش است تا پشتیبانی مرورگر کروم از امکانات صفحه لمسی را بهبود بخشیده و به این صورت استفاده از آن را روی ویندوز ۸  و همچنین کامپیوترهای مجهز به سیستم عامل کروم تسهیل نماید. 

  
 هنوز مشخص نیست که این نفوذ هوشمندانه سیستم عامل کروم به درون ویندوز ۸ در قالب یک نسخه پایدار و قابل استفاده کاربران معمول عرضه خواهد شد. اما به هر حال حرکت خزنده اکوسیستم گوگلی به درون پلتفرم ویندوز مایکروسافت با زیرکی در حال پیگیری است. و شاید این یکی از روش هایی باشد که به یاری گوگل بیاید تا در آینده نزدیک به یکی از بازیگران اصلی دنیای سیستم عامل کامپیوترهای شخصی تبدیل شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.