مجازی سازی دانشگاه ها و مراکز آموزشی

درباره مجازی‌سازی و راه‌کارهای آن بیشتر بدانید

حمایت از یادگیری دیجیتال و تعالی آموزش

مهم ترین تغییر بنیادی در ساختار فناوری سازمانی پس از شیوع و گسترش ویروس کرونا، مربوط به بخش آموزشی و دانشگاهی در کشور بوده است. با توجه به عدم بازگشایی کلاس ها به صورت فیزیکی و برگزاری تمامی کلاس ها به صورت آنلاین، لزوم به کارگیری تجهیزات سخت افزاری جدید و به روز رسانی سیستم آموزشی، اهمیت فراوانی یافته است. از این رو دانشگاه ها و مراکز آموزشی دست به دامان فناوری های نوین شده اند تا عملیات به روز رسانی سیستم آموزشی را با کمترین هزینه ممکن و بهترین بهره وری انجام دهند. از سوی دیگر با توجه به تعداد بسیار بالای اساتید و پرسنل دانشگاهی که همواره در محل کار خود حضور ندارند (به خصوص بخش فناوری اطلاعات)، جلوگیری از پیچیدگی فراوان در نصب، راه اندازی و سرویس های دوره ای در تجهیزات نوین از اهمیت بسیار بالایی برخوردار گردیده است. در حال حاضر بهترین راه حل ممکن از نظر اقتصادی، بهره وری و سهولت در راه اندازی برای مراکز آموزشی، استفاده از سیستم دسک تاپ مجازی VDI به شمار می رود. مجازی سازی به موسسات آموزشی و دانشگاه ها این امکان را می دهد تا با کمترین هزینه و پیچیدگی به بالاترین سطح از کارایی دست یابند. از سوی دیگر امنیت اطلاعات نیز به دلیل عدم ذخیره آنها روی هر زیرو کلاینت و تجهیزات دسک تاپ مجازی VDI نسبت به کامپیوتر های سنتی به شدت افزایش یافته است.

بخش مشاور آموزشی

جذب دانش آموزان و مدیریت هزینه ها از طریق بهره وری، بینش و سازگاری

بسیاری از اساتید و دانشجویان نیازی به ذخیره سازی اطلاعات خود روی کامپیوتر های شخصی ندارند و اطلاعات مورد نیاز خود را پس از انجام تغییرات به فلش مموری یا هارد دیسک پرتابل منتقل می سازند. از این رو وجود تجهیزات ذخیره سازی روی کامپیوتر های سنتی، ضرورتی نداشته و موسسات آموزشی به دلیل ساختار کلی آنها از تجهیزاتی مانند SSD یا هارد دیسک استفاده می کردند که با توجه به تعداد بالای کامپیوتر های مورد نیاز، هزینه بسیار زیادی را به موسسات آموزشی و دانشگاه ها تحمیل می کرد. با بهره گیری از سیستم دسک تاپ مجازی VDI و انواع زیرو کلاینت نسل جدید، تمام اطلاعات در صورت لزوم روی سرور ذخیره شده و هر کاربر از طریق پروفایل اختصاصی خود به آنها دسترسی پیدا می کند.

کامپیوتر های سنتی قادر به تامین امنیت کافی برای بسیاری از مراکز سازمانی نیستند و اولین قدم در این راه، حذف درایو های ذخیره سازی داخلی و اتصال به یک سرور متمرکز بوده که با به کارگیری VDI امکان پذیر می شود. به این نکته نیز باید اشاره کرد که طول عمر محدود قطعات به کار رفته در کامپیوتر های سنتی در مقایسه با زیرو کلاینت ها، سبب اعمال هزینه عیب یابی، تعمیر و حتی تعویض آنها می شود که با توجه به تعداد بالای دستگاه ها، بودجه سنگینی را می طلبد. از سوی دیگر نیازی به استقرار اساتید، پرسنل و دانشجویان در نقاط مشخص وجود نداشته و از هر نقطه ای می توان با استفاده از یک زیرو کلاینت به سیستم دسک تاپ مجازی VDI متصل شد و برنامه های تحقیقاتی و آموزشی را راه اندازی کرد.

ساختارهای مجازی سازی

مجازی سازی دسکتاپ دائمی

مجازی سازی دسکتاپ موقت

همانطور که پیشتر اعلام کردیم، سرویس مجازی سازی دسکتاپ دارای دو حالت پیاده سازی است که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم:

مجازی سازی دسکتاپ دائمی: در این حالت کاربران دارای پروفایل ثابت و دائمی روی سرور مجازی سازی بود و قادر به مدیریت صفحه دسکتاپ در سطح مناسب هستند. حالت دائمی برای سازمان هایی کاربرد دارد که تغییر پرسنل مستمر نداشته و با اطمینان کامل به کارکنان خود سطح دسترسی شخصی سازی و ذخیره سازی به دسکتاپ ثابت می دهند.

مجازی سازی دسکتاپ موقت: در این حالت کاربران فاقد پروفایل ثابت بوده و امکان ذخیره سازی روی کامپیوتر های شخصی وجود ندارد. از این رو تمام فایل ها به صورت موقت روی سرور ذخیره شده و پس از خروج از پروفایل، همه چیز به حالت پیش فرض باز می گردد. از این رو پس از اتمام کار باید خروجی ها را با کسب دسترسی از مدیر شبکه یا مدیر IT به درایو خارجی منتقل کنید.

مزایای مجازی سازی در دانشگاه ها و مراکز آموزشی:

با شیوع گسترده ویروس کرونا و تعطیلی دانشگاه ها و مراکز آموزشی، بسیاری از موسسات به صورت اجباری به آموزش مجازی روی آوردند. متاسفانه برخی از مراکز آموزشی از تجهیزات مورد نیاز برخوردار نبوده و خریداری تجهیزات در سطح مناسب نیازمند صرف هزینه بسیار زیادی بود. در نتیجه راهکارهای متعددی به جای خریداری کامپیوتر شخصی، لپ تاپ، مینی پی سی و آل این وان مجزا به ازای هر کاربر و پرسنل مطرح گردید و پیشرفت های فراوانی نیز در این زمینه به وجود آمد.

چالش هایی که با آنها مواجه هستیم

از جمله چالش های مهمی که مدیران سازمانی را به سمت مجازی سازی دسکتاپ سوق می دهند، می توان به موارد زیر اشاره کرد که مهم ترین چالش های یک سازمان در ارائه دسترسی به کارکنان خود به شمار می روند:

 • توسعه

  توسعه زیر ساخت های دانشگاه ها و مراکز آموزشی با نیاز های پویای هیئت علمی، کارکنان و دانشجویان

 • حمایت از سرمایه گذاری

  استفاده از سیستم عامل های مجازی سازی موجود

 • افزایش تعداد کاربر

  رشد سریع مراکز و افزایش تعداد دانشجویان

 • عدم وابستگی

  : به حداکثر رساندن تجربه کاربر، صرف نظر از عملکرد شبکه

 • جغرافیا

  پشتیبانی از یک دانشگاه با دو شعبه در نقاط مختلف جغرافیایی

 • انعطاف پذیری

  تغییر سریع آزمایشگاه به پیکربندی آزمایش

 • دسترسی

  دسترسی همه دانشجویان در هر مکان و در هر زمان به آزمایشگاه ها و منابع دانشگاه

 • سهولت و صرفه جویی

  ساده کردن آی تی اس و کاهش هزینه های عملیاتی

سایر چالش‌های پیش‌رو

صرف هزینه گزاف برای خریداری کامپیوتر شخصی جدید​

عدم دسترسی کامل به کامپیوتر شخصی پرسنل

انتقال داده ها میان کامپیوتر های متصل به شبکه

قابلیت اتصال تجهیزات ذخیره سازی خارجی از جمله فلش مموری و هارد دیسک پرتابل​

قابلیت شخصی سازی کامل سیستم عامل و محیط کاربری توسط پرسنل

ریسک بالای از دست رفتن اطلاعات مهم سازمانی به دلیل ذخیره سازی محلی

ریسک بالای از دست رفتن اطلاعات مهم سازمانی به دلیل ذخیره سازی محلی

عدم شناخت نیازهای سخت افزاری پرسنل در گذر زمان

ارتقا، بهینه سازی و عیب یابی دشوار و زمان بر کامپیوتر های شخصی​

راه‌کارهای پیشنهادی

جنس چالش های دانشگاه ها و مراکز آموزشی با سایر سازمان ها اندکی متفاوت بوده، اما به طور کلی همه آنها نیازمند کاهش هزینه عملیاتی، کاهش پیچیدگی در نصب و راه اندازی و سهولت در افزودن دستگاه های جدید هستند که تمام این موارد در کنار بهینه سازی امنیت اطلاعات توسط زیرو کلاینت PCoIP قدرت گرفته از سیستم روی یک چیپ Teradici امکان پذیر می شوند. با توجه به آغاز به کار تدریجی مراکز آموزشی در بسیاری از نقاط اروپا و کشور های توسعه یافته، روند توسعه زیر ساخت های سخت افزاری و نرم افزاری آغاز گردیده و برای برطرف سازی چالش های موجود نیز راهکارهای مناسب ارائه شده است. لازم به ذکر است که مزایای ذکر شده در ادامه، با بهره گیری از زیرو کلاینت های PCoIP قدرت گرفته از پردازنده Teradici به دست می آیند.

مجازی سازی دسکتاپ و بهره مندی از تجهیزات متناسب با آن به صورت کلی می تواند فواید فراوانی را برای سازمان های دولتی، نیمه دولتی و خصوصی فراهم آورد. این فواید به شرطی در دسترس مدیر شبکه یا IT سازمان و همچنین پرسنل آن مجموعه قرار می گیرند که انتخاب صحیحی برای ارائه راهکار صورت پذیرد. از جمله مهم ترین راهکارهای دقیق و صحیح برای بهره مندی از مجازی سازی دسکتاپ VDI می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پیشنهادات بهین تکنولوژی

زیرساخت دسکتاپ مجازی

انتخاب بهترین زیر ساخت دسکتاپ مجازی از میان راهکارهای موجود

زیروکلاینت

یونیوو مدل UZ100

خرید محصول

تجهیزات حرفه‌ای

زیرو کلاینت های Teradici PCOIP

زیروکلاینت

یونیوو مدل UZ100

خرید محصول

سخت افزار قدرتمند

شتاب دهنده های سخت افزاری Teradici PCOIP

زیروکلاینت

یونیوو مدل UZ100

خرید محصول

نتایج به دست آمده

پس از به کارگیری راهکارهای مجازی سازی دسکتاپ VDI و استفاده از زیرو کلاینت های PCOIP و شتاب دهنده های سخت افزاری مبتنی بر آنها، نتایج بسیار خوبی در رفع چالش ها و ارتقا امنیت اطلاعات در مراکز سازمانی به وقوع پیوست که در ادامه برخی از این نتایج را به اشتراک می گذاریم:

در مقایسه با ایستگاه های کاری سنتی، سرعت نصب و پیکر بندی زیرو کلاینت بسیار بالاست.

پشتیبانی آسان از کامپیوتر های رومیزی و سرعت بالاتر در به روز رسانی سیستم عامل (به خصوص در مراکز داده به دلیل تعداد زیاد کامپیوتر ها)

بارگیری فقط پیکسل ها و عدم بارگیری داده ها (بدون شنود) بدون نیاز به هارد دیسک و سایر تجهیزات ذخیره سازی. بدون نیاز به قفل کردن دقیق زیرو کلاینت به دلیل عدم وجود حافظه ذخیره سازی داخلی

تیم پشتیبانی مرکزی می تواند پایگاه رو به رشد کاربران برنامه را مدیریت کرده و در صورت لزوم گزینه های شتاب دهنده سخت افزاری موجود است.

قابلیت شروع به کار در تعداد کم یا زیاد، بدون ایجاد اختلال در خدمات

زمان پاسخ و حل مسئله سریع تر

رضایت کارمندان از تجربه دسکتاپ و متعاقباً نرخ بالای پذیرش دستگاه های جدید برای VDI

حتی چند دقیقه بیرون رفتن از اتاق به معنای این بود که یک کارمند باید دیسک سخت را برداشته و در صندوق امانات قرار دهد. شروع هر روز صبح یا هر زمان که کارمندی در طول روز به دفتر باز می گشت، شامل انجام یک فرآیند گشودن قفل، نصب و راه اندازی است.

اتصال پروژه با هدف محافظت از سرمایه گذاری در اتصالات فیبر موجود به دسکتاپ و دستگاه های متصل به نقاط انتهایی موجود است. این امر در ابتدا خواستار قابلیت های USB و با پیشرفت پروژه، پشتیبانی از کارت خوان هوشمند بود.

اعمال هرگونه تغییر، نیازی به قطع سرویس دهی ندارد و سایر دستگاه ها بدون وقفه به فعالیت ادامه می دهند. به عنوان مثال برای اعمال تغییر یا افزودن دستگاه های جدید، خدمات مراکز مهم امنیتی از جمله پایگاه های پلیس و مراکز اطلاع رسانی امنیتی از سرویس خارج نمی شوند.

دیگر نیازی به استخدام و فعالیت چندین نیروی انسانی برای پیشگیری و بررسی سیستم های دسکتاپ وجود ندارد و یک مدیر فناوری اطلاعات به همراه یک پرسنل خبره قادر به پاسخگویی به نیاز همه امور خواهند بود.

تجهیز دانشگاه ها و مراکز آموزشی با زیروکلاینت یونیوو UZ-100 (w100)

  Refund Reason

  سبد خرید