فوجیتسو نخستین ابزار تحلیل عملکرد را برای شناسایی ریشه و مبدأ مشکلات بوجود آمده در محیط های مجازی ارائه می کند

فوجیتسو نخستین ابزار تحلیل عملکرد را برای شناسایی ریشه و مبدأ مشکلات بوجود آمده در محیط های مجازی ارائه می کند
زمان مطالعه: 4 دقیقه

امکان استفاده بهینه تر و موثرتر از منابع با درک صحیح کارکرد برنامه ها در محیط های مجازی از یک زیرساخت مجازی تا سیستم های عامل و برنامه های نصب شده در ماشین های مجازی
 Fujitsu laboratories  هفته گذشته خبر از توسعه نخستین فناوری دنیا برای شناسایی عوامل کلیدی و اصلی مشکلات عملکرد در محیط های مجازی که بخشی از یک زیر ساخت ابری و سیستم های اطلاعات سازمانی هستند ، خبر داد.
 تابحال، در هنگام بروز مشکل در محیط های مجازی ، نبود ابزاری برای تحلیل رفتار محیط مجازی به صورت کلی، شناسایی مشکلات اصلی که از سرعت کار در سطح کاربری می کاستند ، بسیار دشوار بود. فوجیستو فناوری جدیدی را توسعه داده است که تحلیل رفتار کلی را با جمع آوری اطلاعات اجرایی از نرم افزار ها در هر ماشین مجازی در زیرساخت های مجازی امکان پذیر می کند.
 این فناوری می توان به سرعت و دقت مشخصه های عملکردی را از سطح زیرساخت تا سیستم عامل ها و برنامه های کاربردی در ماشین های مجازی تحلیل کرده و دیدی کلی نسبت به عملکرد ارائه نماید. این کار می تواند با کاستن از میزان هزینه ها به بهبود بهره وری استفاده از منابع سرور کمک قابل توجهی کند.
 پیشینه
 در مجازی سازی سرورها ، یک سرور فیزیکی می تواند چندین ماشین مجازی را که هر یک از آن ها سیستم عامل و نرم افزارهای خاص خود را دارند ، به صورت همزمان اجرا کند.  این امر سبب می شود تا استفاده از پردازنده های سرور به صورت موثرتری انجام گرفته و با کاستن از تعداد سرورهای مورد نیاز برای انجام عملیاتی که پیش از این برای انجام آن ها به چندین سرور نیاز بود، از هزینه ها نیز کاسته شود.
 با افزایش محبوبیت محیط های مجازی روز به روز بر تعداد کاربرانی که با کندی ناگهانی بدون دلیل و یا از کار افتادن کامل سیستم شان روبرو می شوند، افزوده شده و این مشکلات به مشکلاتی رایج در این محیط ها تبدیل می شوند.
 

 

  

دلایل وقوع این مشکلات را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:  

     

  • داشتن چند ماشین مجازی و یک Hypervisor بر روی یک سرور فیزیکی ، محیط عملیاتی را پیچیده کرده و بنابراین شناسایی مبدأ مشکلات کار بسیار دشواری به شمار می آید.
  •  

  • به دلیل کنترل دائمی عملیات ماشین های مجازی با استفاده از Hypervisor ها ، امکان نظارت و تحلیل دقیق عملکرد ماشین های مجازی در یک زمان وجود ندارد.
  •  

 در کارکرد های بحرانی ، وقفه ها و یا از کار افتادن ناگهانی سیستم به هیچ وجه قابل قبول و پذیرفتنی نیستند. با مجازی شدن این نرم افزار ها ، انتظار می رود عملکرد نرم افزارها در محیط های مجازی هم با بهبود مواجه شود. همین موضوع در مورد نیازمندی ها برای بهینه سازی نرم افزارها در سطح کاربری و بهبود کارآیی کلی سیستم هم صادق است.
 
 چالش های تکنولوژیکی
 برای از میان برداشتن مشکلاتی که به افت کارآیی و ظهور مشکلات کارکردی دیگر می انجامد ، امکان تأیید اینکه تنگنا در کدامیک از منابع پردازنده، حافظه، و یا منابع ورودی خروجی رخ می دهد، وجود دارد. گرچه هیچ ابزار تحلیل عملکردی که بتواند با دقت و به صورت مفهومی به تحلیل مشخصه های پردازشی در Hypervisor و سایر نرم افزارها و سیستم عامل های در حال اجرا در ماشین های مجازی بپردازد، وجود ندارد. در نتیجه یکی از راه ها برای حل این مشکلات انتقال ماشین های مجازی و یا تخصیص مجدد منابع است که نگرانی ها در مورد استفاده های غیرموثر از منابع و بالاتر رفتن هزینه های مدیریتی را افزایش می دهد.
 
 فناوری جدید
 Fujitsu Laboratories ابزار جدیدی را توسعه داده  است که اطلاعات اجرایی را از نرم افزارهای مورد استفاده توسط کاربر در هر ماشین مجازی مجازی با استفاده از Hypervisor جمع آوری کرده و سپس می تواند به سرعت و با دقت به تحلیل مشخصه های عملکردی از سطح پردازشی Hypervisor گرفته تا سطح اجرای نرم افزارها و سیستم عامل های هر ماشین مجازی  بپردازد.  فرآیند انجام شده از مرحله جمع آوری اطلاعات تا مرحله تحلیل آن ها به شرح زیر است:

 مرحله اندازه گیری
 اطلاعات اجرایی هر نرم افزار در حال اجرا بر روی ماشین های مجازی ،به جای نمونه برداری در سطح هر ماشین مجازی، به صورت متمرکز در سطح Hypervisor جمع آوری می شوند.
 مرحله ایجاد نگاشت اطلاعاتی
 برای تبدیل داده های جمع آوری شده در هر ماشین مجازی به نمادهایی مرتبط با نام نرم افزارها، نگاشت اطلاعات در هر یک از ماشین های مجازی انجام می شود.
 مرحله تحلیل
 اطلاعات اجرایی جمع آوری شده از نرم افزارهای در حال اجرا در ماشین های مجازی ، با داده های نگاشت شده در مرحله دوم ،به هم مرتبط شده و بر اساس آن تحلیل های سری زمانی شکل می گیرد که حالت اجرای برنامه ها را در ماشین های مجازی تجزیه و طبقه بندی می کنند.
  

 

  

این نمونه برداری متمرکز داده ها و تحلیل های انجام شده ، امکان داشتن خلاصه ای از عملکرد محیط های مجازی پیچیده را فراهم می سازد.  همچنین با ترکیب این عملکرد با Hypervisor ، تحلیل عملکرد «جعبه های سیاه» ماشین های مجازی بدون نیاز به ایجاد تغییر در سیستم عامل ها و یا نرم افزارهای هر ماشین مجازی مهیا می گردد.
 نتایج
 این فناوری شناسایی عوامل اصلی مشکلات در محیط های مجازی  چون چرایی وجود مشکلات خاص در کارآیی و یا پردازش در نرم افزاری خاص را که پیش از این کار بسیار دشواری می نمود ، امکان پذیر ساخته و بنابراین امکان حل آن را نیز مهیا می کند. همچنین فناوری جدید فوجیتسو تحلیل عملکرد دقیق و سریع برای درک رفتار ها را مهیا کرده و راه را برای استفاده بهینه از منابع که به نوبه خود به کاهش هزینه ها خواهد انجامید ، باز می کند.
 برنامه های آتی
 این فناوری جدید توسط فوجیتسو و در سیستم عامل لینوکس این شرکت از آوریل 2013 به کار گرفته خواهد شد.

  

 

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.