تین کلاینت و اهمیت آن

تین کلاینت و اهمیت آن
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

۱.نحوه کارکرد تین کلاینت:

 تین کلاینت ها به این ترتیب کار می کنند که ابتدا فرامین کاربر را با استفاده از موس یا کیبرد از طریق شبکه به سرور ارسال و سرور پس از پردازش آن، نتیجه را بروی صفحه نمایش کاربر ارائه می دهد.  

۲.نحوه ارتباط تین کلاینت در محیط شبکه :

 تین کلاینت نیز مانند سایر کامپیوترهای معمولی در محیط شبکه از طریق سوئیچ ، هاب و یا کابل به سرور متصل شده و به سادگی بعنوان جایگزین یک pc در محیط شبکه قرار خواهد گرفت.
 ۳.نحوه ارتباط نرم افزاری سرور با تین کلاینت :
 برای ارتباط  تین کلاینت با سرور چندین پروتکل وجود دارد که شرکت مایکروسافت پروتکل RDP و شرکت سیتریکس پروتکل ICA را معرفی نموده است . برای کار با پروتکل RDP در محیط مایکروسافت نیاز به نصب هیچ نرم افزار خاصی نیست و ویندوز به طور طبیعی این پروتکل را پشتیبانی خواهد نمود.  

 

  

۴.محیط های قابل استفاده برای تین کلاینت :

 در کلیه شبکه های کامپیوتری که در آنها کاربران از کامپیوتر به عنوان یک وسیله برای ورود ویا دریافت اطلاعات استفاده می کنند و نیاز به انجام پردازش های سنگین گرافیکی ندارند می توانند از تین کلاینت استفاده کنند که در این مورد می توان به بانک ها، آژانس های هواپیمایی، بیمارستانها، سازمانهای دولتی و غیره اشاره نمود.
 همچنین تجربه نشان داده است در محیط هایی که به جای PC از Thin Client استفاده می شود به پهنای باند بسیار کمتری برای ارسال و دریافت اطلاعات نیاز است ولی در کامپیوترهای شخصی که در شبکه ها استفاده می شود اطلاعات را از سرور دریافت وپس ازپردازش ارائه می کنند که این عمل موجب افزایش ترافیک شبکه خواهد شد.  

 

  

۵.امنیت ، کاهش هزینه ، افزایش راندمان در شبکه های مبتنی بر تین کلاینت :

 با توجه به اینکه امکان ورود اطلاعات از طریق تین کلاینت وجود ندارد به همین خاطر امکان آلودگی شبکه نیز منتفی است و صرف حفاظت از سرور می توان کل شبکه را مصون داشت و به همین دلیل جهت امنیت شبکه فقط نیاز به نرم افزارهای آنتی ویروس برای سرور است و نیازی نیست بر روی هر دستگاه با صرف هزینه زیاد یک نرم افزار آنتی ویروس نصب گردد. همچنین برای پشتیبانی از شبکه و پاسخگویی به کاربران و رفع عیب آنها نیازی به مراجعه به هرایستگاه کاری نبوده و تنها کافی است مشکلات کاربر در سرور بررسی و رفع مشکل گردد.
 همچنین به علت وجود قطعات مکانیکی از جمله هارد وWriter  DVD در کامپیوترها امکان خرابی آنها بسیار بالاست که این امر موجب توقف شبکه می گردد، در صورتی که در تین کلاینت ها از این قطعات استفاده نشده و زمان ماندگاری شبکه ها مبتنی بر تین کلاینت ۹ برابر بیشتر از شبکه های مبتنی بر PC است و عمر مفید تین کلاینت ها بیش از ۱۰ سال می باشد. در ضمن میزان مصرف انرژی کمتر از ۲۰ درصد مصرف انرژی در کامپیوترهای شخصی می باشد و به علت عدم استفاده فن در آنها میزان ایجاد صدا در آنها نسبت به کامپیوترها به شدت پائین بوده و این امر موجب ایجاد محیطی آرام برای کاربران می گردد و به علت داشتن حجم کوچک، حتی می توان آن را پشت مانیتور هم سوار کرد.  

 

 
 قیمت مناسب تین کلاینت ها نسبت به PC ،عدم نیاز به ارتقا و هزینه بسیار پایین سرویس و نگهداری آن، سهولت پشتیبانی کل شبکه صرفا از طریق سرور، کوتاهی زمان رفع عیب شبکه، کاهش افراد پشتیبانی کننده بخشی از امتیازات برجسته آنها در محیط های شبکه خواهد بود.
 سهولت کنترل فعالیت کاربران توسط سوپروایزر امکان کنترل کاربران توسط مسئول سرور، ایجاد دسترسی های دائم و موقت آنان همچنین ایجاد محدودیت ها از دیگر ویژگی های تین کلاینت بوده که با استفاده از مدیریت سرور می توان برای تک تک کاربران تعریف و با این روش می توان دسترسی هر کاربررا تغییر داده و به عبارت بهتر با استفاده از آن می توان به بهترین نحو ممکن بر روی نرم افزار و سخت افزار و برنامه های مدیریت هدف اعمال نمود. 

  

۶.تین کلاینت می تواند نرم افزارهای زیر را پشتیبانی کند:

 کلیه نرم افزارهای کاربردی از جمله مایکروسافت، آفیس، فوتوشاپ ،Internet Explorer، نرم افزارهای اتوماسیون اداری و صنعتی و همچنین ویندوزسرورهای  ۲۰۰۳ ، ۲۰۰۷ ، ۲۰۱۲ ، لینوکس سرور و ناول می توانند در سرورهایی که تحت تین کلاینت می باشند مورد استفاده قرار گیرند.
  
 تین کلاینت های استاندارد با سه نوع نرم افزارهای WIN،WIN XP فشرده و لینوکس فشرده با سرور ارتباط برقرارمی کنند که این نرم افزارها توسط شرکت های سازنده درون تین کلاینت ها نصب شده اند و در هنگام قطع ناگهانی برق اطلاعات در روی سرور باقی می ماند و پس از روشن شدن می توان از طریق سرور به اطلاعات دست یافت.
 در حال حاضر بهین تکنولوژی تین کلاینت های شرکت فوجیتسو با نام های Futro S700، Futro S100 و تین کلاینت های شرکت Atrust با نام های Atrust t170 و Atrust t63 را به هم وطنان عزیز ارائه می دهد.
   

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.