1. چگونه مدت زمان شارژ باطری را افزابش دهیم ؟

  اغلب استفاده کننده گان نوت بوک از طول زمان کارکرد باطري دستگاه خود گله دارند، که چرا زمان قابل استفاده از باطری کمتر از زمانی است که آنها در موقع خريد دستگاه در فرم مشخصات فنی ديده و يا از فروشنده شنيده اند. دقت کنيد طول عمر باطری که در قسمت مشخصات فنی هر دستگاه نوشته مي شود در حالت نرمال است .
  حالت نرمال به زماني گفته ميشود که دستگاه در حال انجام  کارهای معمولی مانند استفاده از Office و يا خود ويندوز است و نه موقعی که دستگاه در حال استفاده از CD ROM و ديدن فيلم  و يا رندر کردن يک فايل گرافيکی ميباشد. در حالتي که از اين برنامه ها ي سنگين (برای باطری) استفاده ميکنيد زمان شارژ باطری دستگاه بين يک تا يک و نيم ساعت کاهش ميابد. اما شما ميتوانيد با استفاده از Power Saving طول مدت استفاده از باطری دستگاه خود را افزايش دهيد.
  براي رسيدن به اين منظور به قسمت Control Panel  رفته و در قسمت Power Options ميتوانيد Power Saving  را بيابيد . با استفاده از اين تنظيمات ميتوانيد مدت زمان شارژ باطری دستگاه را بالا ببريد.

 2. IEEE1394 چیست؟

  IEEE1394که با نامهاي ديگري از قبيل Apple FireWire و Sony I-LINK شناخته ميشود، در واقع يک درگاه ديجيتال ارزان قيمت،انعطاف پذير و با استفاده آسان است که می تواند بسياری از مشکلات مصرف کنندگان را برای اتصال ابزارهای جانبی با سرعت بالا به نوت بوک و به يکديگر را حل کند. اين درگاه به خاطر استفاده مستقيم از داده های ديجيتال که نياز به تبديل داده ها را از ميان بر می دارد،توانايی انتقال سيگنال ها با کيفيتی بسيار بهتر را دارا است ، به علاوه با استفاده از يک کابل سريال نازک و کوچک بسياري از مشکلات درگاه های موازی عريض با کابل های پهن و بزرگ را حل می کند.همچنين اين درگاه با نصب کاملاً خودکار پيچيدگی های نصب نرم افزاری به صورت دستی را حذف کرده است و با پشتيباني از عملکرد Hot-Plug توانايی نصب و برداشتن ابزارها را در زمان کار سيستم بدون نياز به Reboot ارائه ميکند.

 3. طریقه نصب ویندوز xp بر روی هاردهای sata
  اين مدل از دستگاه ها از chip های ICH6M ، ICH7M ، ICH8M استفاده می کنند که فايل های راه انداز آن ها بر روی اغلب CD های ويندوزی که شما از بازار تهيه می نماييد وجود ندارند، بنابراين در قسمتی که بايد پارتيشن بندی را انجام دهيد هارد شناخته نمی شود. جهت برطرف نمودن اين مشکل در قسمت setup دستگاه به منوی advance رفته و AHCI configuration را به حالت disable تغيير داده و با ذخيره اطلاعات جديد از setup خارج شويد.
  1. Turn on Notebook
  2. Press F2 to run setup
  3. Use advance menu
  4. Set AHCI configuration to disable
  5. Save & Exit
 4. با توجه به حرفه شما کدام مدل نیاز شما را برطرف میکند؟(پیشنهاد های سال 1388)

  با توجه به تنوع روز افزون نوت بوک ها از نظر وزن ، قابليت و قيمت و همچنين کاربرد وسيع آن برای همه اقشار جامعه اين شرکت به منظور تسهيل در انتخاب نوت بوک مناسب براي همه افراد ، با در نظر گرفتن نوع تخصص و کاربري و بودجه آنان ، مبادرت به تقسيم بندی افراد استفاده کننده از نوت بوک نموده که اين تقسيم بندی و نوت بوک های پيشنهادی به قرار زير ميباشد :

  1- دانش آموزان و دانشجويان:
   شرکت بهين تکنولوژی برای اين دسته افراد نوت بوکهای ارزان در مدل های زير را پيشنهاد می دهد:
  Esprimo Mobile 5515 و Esprimo Mobile 5535


  2- استفاده کنندگان خانگي:
  برای اين دسته افراد که علاوه بر مدل های پيشنهادی رديف 1 مدل هاي داراي  cpu هاي Core Duo که از امکانات بهتری برخوردار می باشند پيشنهاد می گردد:
  Esprimo Mobile 5515,Esprimo Mobile 5535,Esprimo Mobile M-9400


  3- مديرانی که دائماً در سفر می باشند:
  وزن کم ، طول باطری زياد و امکانات ارتباطی قوی شامل:Bluetooth,UMTS مواردی هستند که بيشترين اهميت را برای اين افراد دارند و با توجه به موارد فوق مدلهای زير يشنهاد می گردد:
  Life book S-7210,Life book P-7230, Esprimo Mobile M-9400,Esprimo Mobile U-9200

  4- اساتيد دانشگاه ها:
  اين دسته از افراد نياز به دستگاهی دارند که در سمينار ها و کلاس ها بدون استفاده از Withe Board و از طريق نوت بوک و Video Projector سمينار و مطالب درسی خود را ارائه نمايند که می توان نوت بوک مدل Life book T-4220 را پيشنهاد نمود.

  5- گرافيست ها ، طراحان Web Page ، افراد علاقمند به بازيهاي کامپيوتر با کيفيت بالا ، شرکتهاي تبليغاتی ، طراحان AutoCAD :
  اين دسته افراد نياز به دستگاهی دارند که علاوه بر داشتن قدرت پردازش بالا از صفحه مانيتور گسترده و از کارت گرافيک قوی برخوردار باشند که بدين منظور مدلهاي زير پيشنهاد می گردد.
  Esprimo Mobile 5545


  6- افرادی که نوع کارشان بصورت ايستاده است :
  اين گونه افراد شامل پزشکان ، بازرسان خط توليد، مهندسان توليد ، سوپر وايزرهای بيمارستان ، افسران پليس نياز به دستگاهي دارند که بتوانند در حين حرکت با استفاده از قلم اطلاعات خود را وارد کنند و امکان ورود اطلاعات با استفاده از صفحه کلید نداشته باشند که دستگاههاي Stylistic پيشنهاد می گردد .

  7- متخصصين و مهندسان توليد :
  اينگونه افراد نياز به دستگاههايی دارند که علاوه بر داشتن قدرت پردازش بالا از پورتهای مناسب جهت کار با کليه دستگاه های صنعتی شامل دستگاههای C.N.Cو P.L.C و نظاير آن برخوردار بوده و از استحکام و ذخيره باطری مناسب برخوردار باشد.
  Life book E-8410

  8- مهندسين محاسب ، مشاور و مديران :
  اينگونه افراد نيازمند دستگاهی می باشند که علاوه بر داشتن قدرت پردازش زياد، ظرفيت هارد بالا و امکانات گسترده ارتباطی، از زيبائی و کيفيت مناسب برخوردار باشد که با توجه به موارد فوق مدلهای زير پيشنهاد مي گردد:
  Esprimo Mobile 5515,Esprimo Mobile 5535,Esprimo Mobile M-9400, Esprimo Mobile U-9200  و سری های Life book

 5. در صفحه نمایش resolution چگونه مشخص می شود؟

  ماکزيمم رزولوشن يک صفحه نمايشگر را ميتوانيد توسط قسمت Display Setting در Control Panel بيابيد . در زير اصطلاحات مختلف رزولوشن به همراه مقدار عددی پيکسل آن نوشته شده است .

  1. XGA: 1024 X 768
  2. WXGA: 1280 X 800
  3. SXGA+: 1400 X 1050
  4. WXGA+: 1440 X 900
  5. WSXGA: 1600 X 900 Or 1600 X 1024
  6. UXGA: 1600 X 1200
  7. WUXGA: 1920 X 1200
 6. چگونگی نگهداری از Sound Card و Speaker لپ تاپ

  کارت صدا در لپ تاپ ها جهت استفاده فردی ( از نظر قدرت خروجی ) طراحی شده اند و چنانچه شما لپ تاپ خود را از طریق درگاه خروجی کارت صدا به اسپیکر خارجی متصل می کنید نباید درجه صدای آنرا از طریق ویندوز به بالاترین حد برسانید چون در استفاده به مدت زیاد کارت صدای شما از کار خواهد افتاد .شما می توانید درجه صدا در ویندوز را ٥٠٪ تنظیم نمایید و کنترل صدا را از طریق اسپیکر انجام دهید .

  چنانچه شما از خروجی کارت صدا زیاد استفاده می کنید ( اتصال به اسپیکر یا آمپلی فایر ) به شما پیشنهاد می کنیم از کارت صدای خارجی استفاده کنید تا در صورت ایجاد مشکل به مادربورد لپ تاپ صدمه وارد نشود .
  ضمنا کارت صدای خارجی اگر بصورت USB باشد قیمت آن حدود 15000 تومان می باشد البته کارت صداهای خارجی حرفه ای که بصورت 6 کاناله کار می کنند گرانتر هستند.
  در صورتی که فقط از اسپیکر داخلی لپ تاپ استفاده می کنید به شما توصیه می کنیم درجه صدای آنرا حداکثر تا ٧٠٪ بالا ببرید چون ، اگر در مدت زمان طولانی با درجه صدای ١٠٠٪ از اسپیکرها استفاده شود احتمال اسیب دیدگی صفحه اسپیکرها وجود دارد .
 7. پیشنهاد نوت بوک مناسب بر اساس نیاز شما(پیشنهاد های سال 1390)
  با توجه به تنوع روز افزون نوت بوک ها از نظر وزن ، قابلیت و قیمت و همچنین کاربرد وسیع آن برای همه اقشار جامعه این شرکت به منظور تسهیل در انتخاب نوت بوک مناسب برای همه افراد ، با در نظر گرفتن نوع تخصص و کاربری و بودجه آنان ، مبادرت به تقسیم بندی افراد استفاده کننده از نوت بوک نموده که این تقسیم بندی و نوت بوک های پیشنهادی به قرار زیر میباشد :

  1- دانش آموزان و دانشجویان:

   شرکت بهین تکنولوژی برای این دسته افراد نوت بوکهای  زیر را پیشنهاد می دهد:

  سری (LIFEBOOK AH-530 DualCore 2.0 Ghz(3Mb Cache

  سری LIFEBOOK AH-530 Core i3/i5 GFX    

  2- استفاده کنندگان خانگی:

  برای این دسته افراد  علاوه بر مدل های پیشنهادی بالا مدل های با کارت گرافیک Dedicate نظیر مدلهای : 

  LIFEBOOK AH-530  GFX  With 1 GB Graphics Dedicated                     

  3- افرادیکه دائما در سفر می باشند شامل مدیران تجار و ...:

  برای این دسته افراد مواردی نظیر سبکی  ،زیبایی , طول عمر بالای باطری,امنیت اطلاعاتی و امنیتی بالا به همراه  امکانات ارتباطی کامل  شامل:

  SMART CARD,HDMI,FINGER PRINT,TPM MODULE,DED-RW SWAPT

   از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشند،انتخاب آنان مدلهای زیر خواهد بود.

  Lifebook s-760,Lifebook s-710,Lifebook LH-530,Lifebook Tablet T-580

  4- اساتید دانشگاه ها:

  علاوه بر امکاناتی همچون وزن مناسب, امکانات کامل ارتباطی و امنیتی, این دسته از افراد نیاز به دستگاهی دارند که امکان نوشتن متون با استفاده از قلم داشته و بتوان با استفاده از آن در سمینار ها و کلاس ها بدون استفاده از Withe Board واز طریق نوت بوک و Video Projector سمینار و مطالب درسی خود را ارائه نمایند که می توان دستگاههای زیر را پیشنهاد نمود:

    Lifebook T-900,Lifebook T-580,Lifebook T-5010  

  5- گرافیست ها ، طراحان Web Page ، افراد علاقمند به بازیهای کامپیوتر با کیفیت بالا ، شرکتهای تبلیغاتی ، طراحان AutoCAD :

  این دسته افراد نیاز به دستگاهی دارند که علاوه بر داشتن قدرت پردازش بالا از صفحه مانیتور گسترده و از کارت گرافیک قوی برخوردار باشند که بدین منظور مدلهای زیر پیشنهاد میگردد.

   LIFEBOOK NH-570,Amilo PI-3560,LIFEBOOK AH-530 Core i-7

  6- افرادی که نوع کارشان بصورت ایستاده است :

  اینگونه افراد شامل پزشکان ، بازرسان خط تولید، مهندسان تولید ، سوپروایزرهای بیمارستان ، افسران پلیس نیاز به دستگاهی دارند که بتوانند در حین حرکت با استفاده از قلم اطلاعات خود را وارد کنند و امکان ورود اطلاعات با استفاده از کی بورد نداشته باشند که دستگاههای Stylistic و انواع Tablet  پیشنهاد میگردد .
   

  7- متخصصین و مهندسان تولید :

  اینگونه افراد نیاز به دستگاه هایی دارند که علاوه بر داشتن قدرت پردازش بالا از پورت های مناسب از جمله پورت سریال  جهت کار با کلیه دستگاههای صنعتی شامل دستگاههای C.N.Cو P.L.C و نظایر آن برخوردار بوده و از استحکام و ذخیره باطری مناسب برخوردار باشد.
  مدل   Life book E-780 دارای تمامی این ویژگیها می باشد.
   

  8-مهندسین محاسب ، مشاور و مدیران :

  اینگونه افراد نیازمند دستگاهی می باشند که علاوه بر داشتن قدرت پردازش زیاد، ظرفیت هارد بالا و امکانات گسترده ارتباطی، از زیبائی و کیفیت مناسب برخوردار باشد که با توجه به موارد فوق کلیه مدلهای LIFEBOOK با پردازنده های Core i5وCore i7 پیشنهاد می گردد:

     LIFEBOOK NH-570,LIFEBOOK AH-530 With Dedicated Graphics

 8. چگونگی مدیریت وبکم و ضبط تصاویر آن ها با Cyberlink YouCam5

  امروزه با پیشرفت تکنولوژی ها ابزارهای متفاوتی به بازارها عرضه می شوند که هریک کارآیی های زیادی دارند. WebCam ها نمونه ی بارزی از این ابزارها هستند که می توان با استفاده از آن ها و به صورت آنلاین تصاویر را به صورت فیلم رد و بدل نمود. ارتباط تصویری اولین و مهم ترین خصوصیتی است که یک وبکم در اختیار کاربران قرار می دهد و به همین دلیل هم بسیاری از کاربران از آن ها به عنوان یک دوربین قدرتمند برای برای ارتباط های تصویری استفاده می کنند. این ابزار به ظاهر ساده تا جایی پیش رفته که تقریبا تمامی لپ تاپ هایی که امروزه عرضه می شوند یکی از آن ها را بالای صفحه نمایشگر  خود جای داده اند. اما قصد ما از این مقدمه چینی ها معرفی نرم افزاری است که با استفاده از آن می توان کار مدیریت هرچه بهتر یک وبکم را انجام داد. Cyberlink YouCam نام نرم افزاریست که توانایی برقراری ارتباط با وبکم ها را دارا بوده و به وسیله این ارتباط کاربر می تواند به سادگی کارهای متعددی از جمله دادن افکت های مختلف در هنگام ارتباط های تصویری یا ضبط همزمان وبکم اشاره نمود.

  این ابزار قدرتمند که انواع مختلفی از افکت ها را در زمینه های مختلف در خود جای داده ضبط با کیفیت HD را فراهم می کند ؛ ضبط تصاویر یکی از مهم ترین خصوصیاتی است که اکثر کاربران به دنبال آن هستند و این ابزار هم این قابلیت را به کاربران هدیه می دهد البته ضبط تصاویر هم به صورت ساده و هم به صورت افکت دار ممکن خواهد بود. Cyberlink YouCam که سازگاری خاصی هم با Yahoo Messenger دارد قابلیت سازگاری با سایت هایی نظیر Youtube را هم دارا است. پشتیبانی از صفحه نمایشگر های لمسی یکی از خصوصیت هایی است که امروزه در این چنین نرم افزارهایی به وضوح مشاهده می شود. هزاران افکت در DirectorZone.com در اختیار کاربران قرار داده شده که به دلخواه و به صورت کاملا رایگان آن ها را دریافت نموده و استفاده نمایند.

  لازم به ذکر است که این نرم افزار داخل DVD درایورهای تمامی دستگاه های فوجیتسو موجود است و شما می توانید به راحتی آن را نصب کنید.

  قابلیت های کلیدی نرم افزار Cyberlink YouCam

  •  امکان برقراری ارتباط آنلاین
  • وجود افکت های مختلف در نرم افزار
  • قابلیت ذخیره سازی و ضبط تصاویر وبکم
  • سازگاری کامل با یاهو مسنجر
  • استفاده از تکنولوژی های مختلف در شناسایی تصاویر
  • نهایت کیفیت در ذخیره سازی
  • نهایت امنیت در نرم افزار برای ندادن مجوز به تماشای وب کم
  • سازگار با انواع صفحه نمایشگر های لمسی
  • سازگار با انواع وب کم ها
  • سازگار با نسخه های مختلف ویندوز از جمله ویندوز های محبوب 7 و 8
 9. فعال کردن scrolling , pinch zoom , rotating در تاچ پد

  برای فعال کردن scrolling , pinch zoom , rotating در touchpad   ، می توان به صورت زیر touchpad  دستگاه خود را تنظیم کرد :

  1.    در control panel بر روی گزینه mous کلیک کرده و در پنجره جدید تب device setting را انتخاب می کینم :

  2. بر روی گزینه setting کلیک می کنیم :

  3- بروی scrolling  ( شکل 1 ) و سپس one finger scrolling کلیک کرده و طبق شکل گزینه هایenable vertical scrolling,  enable horizontal scrolling را تیک زده (شکل 2 )  :

  4. و از قسمت scrolling region ، طبق شکل می توان محدوده scrolling را مشخص کرد :

  5. برای فعال کردن pinch zoom طبق شکل گزینه enable pinch zoom را تیک می زنیم :

  6. برای فعال کردن  (1)rotating نیز طبق شکل زیر عمل کرده و (enable chiral rotate(2 را تیک می زنیم . در هر قسمت نیز می توان بر روی گزینه (show video (3 کلیلک کرده و فیلم آموزشی هر قسمت را مشاهده کرد . در آخر نیز پس از انجام تنظیمات فوق بر روی گزینه ( apply (4  و سپس ( ok (5 کلیک می کنیم .

 10. چگونه یک لپ تاپ را از گزند مایعات در امان بداریم؟
  اگر وسوسه شده اید که در هنگام تایپ نوشابه ، آب، چایی، قهوه و یا هر نوع مایعات دیگری در برابر صفحه کلید تان بنوشید، احتمال اینکه با بهایی سنگین روبرو شده باشید، زیاد است. هر چند اندک، اما احتمالا چند قطره ای از مایعات بر روی صفحه کلید شما پاشیده شده است. اگر این اتفاق برای شما روی داد، نیازی به عصبی شدن وجود ندارد. به جای اینکار، دستور العمل های ساده ای که در زیر به آن ها اشاره می کنیم را به ترتیب انجام داده و کامپیوترتان را نجات دهید:
  1. لپ تاپ تان را خاموش کنید. فورا باتری را از جای خود خارج کرده، شارژر را از لپ تاپ جدا کرده و آن را از برق بکشید. بزرگترین خطری که لپ تاپ عزیز شما را تهدید می کند امکان بوجود آمدن اتصال کوتاه است. فعالیت الکتریکی ترکیب انرژی الکتریسیته و مایعات به محض تماس مایعات با مدارهای الکترونیکی آغاز می شود و بنابراین قطع برق و نجات باتری فوری و ضروری به نظر می رسد.
  2. تمامی ابزارهای جانبی متصل به لپ تاپ را از آن جدا کنید.
  3. لپ تاپ را به پشت برگردانده و اجازه ندهید تا مایعات بیش از این، به عمق آن نفوذ کنند.
  4. قسمت هایی که در تماس با مایعات قرار گرفته اند را تمیز کنید. از دستمال کاغذی و یا هر جذب کننده خوب دیگری برای این کار بهره بگیرید.
  5. در پایان به هیچ وجه لپ تاپ خود را روشن نکنید و حتما آن را به مراکز تخصصی تعمیر لپ تاپ ببرید تا با باز شدن لپ تاپ، از خشک شدن کامل قطعات داخلی اطمینان حاصل شود.
 11. مشکل Fan Error در هنگام روشن شدن دستگاه در مدل AH532

  در صورتی که در هنگام روشن کردن دستگاه پس از مشاهده لوگوی بی نهایت در وسط صفحه با نوشته Fan Error روبرو شدید، با فشار کلید f2 وارد bios شوید و در قسمت exit ، load setup default  نموده و پس از save کردن از bios خارج شوید . سپس دستگاه را خاموش و روشن نموده و از دستگاه استفاده نمایید .

 12. چگونه شارژر یک لپ تاپ را تست کنیم؟
  شارژ یا منبع تغذیه خارجی وظیفه انتقال جریان الکتریکی از پریز به لپ تاپ را بر عهده دارد و همان طور که از این اسامی پیداست، علاوه بر تأمین انرژی مورد نیاز لپ تاپ، وظیفه شارژ باتری نیز بر عهده آن است. اگر باتری شارژ نمی شود و یا لپ تاپ تان روشن نمی شود، یکی از نخستین کارهایی که باید انجام دهید، عیب یابی و تست شارژر است.
  دستورالعمل ها
  1. لپ تاپ را خاموش کنید. شارژر و تمامی وسایل جانبی متصل چون فلش دیسک ها و یا پرینتر را از آن جدا کنید.
  2. باتری را از جای خود خارج کنید. باتری در کناره پشتی لپ تاپ قرار گرفته و توسط اهرمی محافظت می شود. بسته به مدلی که در حال استفاده از آن هستید،با حرکت دادن این اهرم و یا فشردن کلیدی می توانید باتری را از جای آن خارج کنید.
  3. شارژر را به لپ تاپ وصل کنید. معمولا سوکت اختصاصی شارژر، سوکتی مدور است که در یکی از طرفین لپ تاپ جای داده