چگونه یک پردازنده مناسب با کاربرد و بودجه خود خریداری کنیم؟

توسط 2 آگوست 2020

پردازنده یکی از مهم ترین قطعات کامپیوتر شخصی به شمار می رود و انتخاب آن نیازمند بررسی پارامترهای مختلف است. سازگاری با چیپ ست مادربرد و سایر قطعات، یک امر پیش پا افتاده است و پارامترهای بسیار مهم تری برای انتخاب یک پردازنده مناسب با کاربرد و بودجه وجود دارد. در این مقاله کوتاه و مفید به معرفی پارامتر های متعدد CPU می پردازیم.

چگونه یک پردازنده مناسب با کاربرد و بودجه خود خریداری کنیم؟

اینتل یا AMD

در میان دو تولید کننده پردازنده کامپیوتر، دو کمپانی اینتل و AMD فعالیت طولانی مدت دارند و کاربران باید یکی از محصولات این دو برند را انتخاب کنند. در حال حاضر اینتل و ای ام دی هر ساله محصولات جدیدی را تولید و روانه بازار می کنند و با وجود تمام محدودیت ها، شاهد ورود جدیدترین دستاورد های این دو کمپانی به بازار داخلی هستیم. هر چند در برخی موارد این اتفاق با تاخیر طولانی مدت رخ می دهد و از همه مهم تر، انتخاب قیمت بسیار بالاتر در مقایسه با قیمت دلاری سبب دور شدن کاربران از خواسته های خود می شود.

چگونه یک پردازنده مناسب با کاربرد و بودجه خود خریداری کنیم؟

معماری، لیتوگرافی و سوکت

هر نسل از پردازنده های اینتل و AMD دارای سه پارامتر بسیار کلی و اصلی هستند که مهم ترین آنها معماری ریز پردازنده است. معماری ساخت پردازنده می تواند سایر پارامترها را از جمله لیتوگرافی و سوکت تعیین کند. در حال حاضر کمپانی اینتل به تولید پردازنده های نسل دهم Comet Lake مبتنی بر سوکت LGA 1200 و لیتوگرافی 14 نانومتری می پردازد. در نقطه مقابل اما کمپانی AMD با حضور پردازنده های نسل سوم RYZEN مبتنی بر سوکت AM4 و لیتوگرافی 7 نانومتری، تمام محاسبات شرکت رقیب را بر هم زده است. اینتل به دلیل مشکلات فراوان در سال های اخیر، همچنان در حال تولید محصول بر پایه معماری و لیتوگرافی چند نسل گذشته بوده و با توجه به اخبار جدید منتشر شده، آنها حداقل تا پایان سال 2020 یا ابتدای سال 2021 نمی توانند یک CPU با لیتوگرافی جدیدتر روانه بازار کنند. در انتها باید به این نکته اشاره کنیم که شما باید بر اساس معماری و سوکت پردازنده خود، نسبت به انتخاب چیپ ست مادربرد مورد نظر و مناسب اقدام کنید.

چگونه یک پردازنده مناسب با کاربرد و بودجه خود خریداری کنیم؟

تعداد هسته و رشته پردازشی

مهم ترین پارامتری که به طور معمول توسط کاربران مورد توجه قرار می گیرد، تعداد هسته و رشته های پردازشی است. با قطعیت و با دانستن نام یک CPU نمی توان تعداد Core و Thread را مشخص کرد و برای این موضوع باید به وب سایت شرکت سازنده مراجعه کنید. در حال حاضر هر دو تولید کننده CPU به افزایش تعداد هسته و رشته روی آورده اند و به همین دلیل محصولات جدید از این نظر به پیشرفت های قابل توجهی دست یافتند. تعداد هسته پردازشی به تفکیک کردن پروسه های بزرگ و رشته های پردازشی نیز به تفکیک کردن آنها به پروسه های کوچک تر به منظور اتمام سریع تر عملیات منجر می شود.

به این ترتیب هر چه تعداد هسته و رشته پردازشی بیشتر باشد، قدرت پردازشی CPU نیز افزایش می یابد، اما در این میان باید به فرکانس کاری پردازنده نیز توجه کرد. ممکن است یک CPU نسبت به محصول دیگر از تعداد هسته و رشته بیشتری برخوردار بوده، اما به دلیل فرکانس کاری کمتر، از نظر قدرت پردازشی در سطح پایین تری قرار می گیرد. به هر حال برای انتخاب CPU مناسب باید پارامتر های مختلف را در کنار یکدیگر قرار داده و همه آنها را با هم سنجید.

چگونه یک پردازنده مناسب با کاربرد و بودجه خود خریداری کنیم؟

فرکانس کاری

هر کدام از هسته های پردازشی بر اساس فرکانس کاری مشخصی فعالیت می کنند و بر اساس واحد گیگاهرتز (یا مگاهرتز) مورد سنجش قرار می گیرند. فرکانس کاری پردازنده به مواردی مانند سری ساخت و کاربرد بستگی دارد، هر چند به طور قطعی نمی توان در مورد عوامل موثر در تعیین فرکانس اظهار نظر کرد، اما در مقام مقایسه میان دو محصول مشابه، یک پارامتر تعیین کننده به شمار می رود. بسیاری از پردازنده های امروزی دارای یک فرکانس پایه با سرعت کمتر و یک فرکانس بوست با سرعت بالاتر برخوردارند و مورد دوم در مواردی مانند درگیر شدن تمام هسته ها و رشته های پردازشی به افزایش سرعت کار منجر می شود.

تمامی پردازنده ها در حالت عادی با فرکانس پایه فعالیت می کنند و فقط در صورت فعال سازی فناوری توربو بوست یا پشتیبانی از آن، می توانند به فرکانس بالاتری دست یابند. در محصولات جدید اینتل شاهد به کارگیری فناوری جدیدی به نام Thermal Velocity Boost هستیم که فرکانس بوست پردازنده را بر اساس دمای کاری تعیین می کند. هر چند تفاوت میان فرکانس بوست عادی با TVB چندان متفاوت نیست و اختلاف در حدود 200 مگاهرتز است!

چگونه یک پردازنده مناسب با کاربرد و بودجه خود خریداری کنیم؟

Cache یا حافظه نهان

حافظه نهان در پردازنده می تواند داده هایی که پیش از این پردازش شده و احتمال استفاده مجدد از آنها وجود دارد را ذخیره کند و این داده ها تا زمان خاموش کردن یا راه اندازی مجدد کامپیوتر شخصی نیز در سطوح مختلف حافظه نهان حفظ می شوند. به طور کلی در یک CPU سه سطح از حافظه نهان وجود دارد که کمترین حجم و بالاترین سرعت مربوط به سطح اول یا L1 Cache و بیشترین حجم و کمترین سرعت مربوط به سطح سوم یا L2 Cache است. به هر حال کاربران برای انتخاب یک مغز متفکر، به سطح سوم توجه بیشتری دارند و به نوعی L3 Cache به عنوان یک پارامتر بسیار مهم تبدیل شده است.

چگونه یک پردازنده مناسب با کاربرد و بودجه خود خریداری کنیم؟

توان طراحی حرارتی یا TDP

حداکثر توان قابل تحمل در سیستم خنک کننده پردازنده که به آن TDP گفته می شود، به کاربران هشدار می دهد که چه نوع خنک کننده ای برای CPU خود انتخاب می کنند. شرکت های تولید کننده کامپیوتر های دسکتاپ آماده، آل این وان ، مینی پی سی و لپ تاپ بر اساس TPD پردازشگر مرکزی و واحد گرافیکی نسبت به انتخاب نوع خنک کننده اقدام می کنند. عدد عنوان شده برای TDP به نوعی یک میانگین از توان طراحی حرارتی بوده و احتمال افزایش آن در حالت توربو بوست وجود دارد. به این ترتیب توصیه می شود در کامپیوتر شخصی خود از یک خنک کننده با TDP بالاتر از مقدار اعلام شده برای CPU استفاده کنید.

در انتها علاوه بر موارد بالا می توان به فناوری Hyper Threading (مدیریت تفکیک پروسه ها در رشته های پردازشی) و فناوری Virtulization (مجازی سازی) به عنوان پارامترهای موثر اشاره کرد.

توقف تولید پردازنده های هواوی توسط TSMC به دلیل تحریم آمریکا

توسط 25 جولای 2020

کمپانی TSMC که وظیفه تولید بخش قابل توجهی از سیستم روی یک چیپ های مخصوص گوشی هوشمند هواوی را بر عهده دارد، بنابر مقررات ایالات متحده آمریکا عمل خواهد کرد و به این ترتیب تولید تراشه های هواوی توسط کمپانی تایوانی متوقف می شود. مدیران TSMC به صورت رسمی اعلام کردند که به دلیل تحریم های آمریکا و تسلط آن روی کشور تایوان، سفارشات تولید هواوی متوقف خواهد شد.

به این ترتیب می توان انتظار داشت که حجم تولید گوشی های هوشمند هواوی به شدت کاهش یابد و کمپانی چینی برای جبران این خسارت باید تمهیدات ویژه ای بیاندیشد. طبق اعلامیه منتشر شده توسط TSMC، تولید تراشه های اختصاصی هواوی از تاریخ 14 سپتامبر به صورت رسمی متوقف شده و کمپانی چینی باید تولید تراشه های خود را به تنهایی انجام دهد. تحریم های آمریکا از ابتدای سال 2019 سبب اخلال در روند رو به رشد هواوی شده است.

توقف تولید پردازنده های هواوی توسط TSMC به دلیل تحریم آمریکا

هواوی در سال 2020 با فروش بیش از 152 میلیون دستگاه گوشی هوشمند در سراسر جهان، سومین برند پر فروش به شمار می رود، اما تاثیرات تحریم آمریکا روی این برند به وضوح مشاهده می شود. محدودیت های متعددی که در ارائه سرویس های گوگل در گوشی های هوشمند Huawei به وجود آمده، کاربران را نسبت به خریداری محصولات این برند چینی نا امید کرده و آنها ترجیح می دهند گوشی جدید خود را از برند های دیگری انتخاب کنند.

بر اساس قانون جدید دولت ایالات متحده آمریکا، هر کشور غیر آمریکایی برای فروش فناوری های ساخت این کشور به Huawei باید مجوز دریافت کنند و در این زمینه به نظر می رسد که TSMC موفق به کسب مجوز نشده است. از این رو هواوی باید خط تولید خود را توسعه داده و تولید تراشه های گوشی های هوشمند خود را بر عهده گیرد.

مدیران هواوی به دلیل ایجاد حساسیت های بیش از حد آمریکا، برخی از سفارشات خود را به کمپانی چینی SMIC منتقل کرده تا با وضع تحریم های جدید دچار مشکل نشود. به هر حال Huawei باید قبول کند که کمپانی TSMC تایوان در حال حاضر جدیدترین و به روز ترین تراشه های جهان را از نظر لیتوگرافی تولید می کند و هیچ شرکت دیگری توان مقابله با آن را ندارد.

نرخ تازه سازی یا Refresh Rate در صفحه نمایش چیست؟

توسط 22 جولای 2020

نرخ تازه سازی یا Refresh Rate که در چند سال اخیر به عنوان یک پارامتر مهم برای انتخاب صفحه نمایش تبدیل شده، موضوع جذابی برای کاربران به شمار می رود و از این رو قصد داریم تا در یک مقاله کوتاه و کاربردی به معرفی این اصطلاح بپردازیم. نرخ تازه سازی از زمان پیدایش صفحه نمایش های اشعه کاتدی رواج یافته بود، اما در آنها سالها از اهمیت چندانی برخوردار نبود.

توقف تولید کنسول بازی ایکس باکس وان اس و وان ایکس

توسط 19 جولای 2020

مایکروسافت تولید کنسول های بازی ایکس باکس وان اس و ایکس باکس وان ایکس را به صورت رسمی متوقف کرد تا گیمرها در انتظار رونمایی رسمی از کنسول جدید این کمپانی بمانند. ایکس باکس سری ایکس به عنوان نسل جدید کنسول بازی مایکروسافت به زودی رونمایی خواهد شد و کاربران می توانند مدتی بعد برای خریداری آن اقدام کنند. ایکس باکس جدید که از ماه ها قبل طراحی ظاهری آن در دسترس گیمرها قرار گرفته ، با نظرات مثبتی مواجه شده بود.

هر چند معرفی پلی استیشن 5 سونی معادلات را تا حدودی بر هم زده، اما قدرت پردازشی بالاتر کنسول مایکروسافت می تواند شرایط را به سود این کمپانی تغییر دهد. مایکروسافت به تولید بازی برای کنسول های نسل گذشته ادامه خواهد داد و توجه خود را روی پروژه های دیگر مانند سرویس ابری XCloud و Game Pass متمرکز خواهد کرد.

توقف تولید کنسول بازی ایکس باکس وان اس و وان ایکس

توقف تولید کنسول های نسل گذشته به خرده فروشی ها اجازه می دهد تا انبار خود را برای ورود تعداد زیادی کنسول XBOX Series X آماده کنند تا به محض آغاز فروش آن، کاربران اقدام به خریداری کنند. مایکروسافت در نظر دارد تا در کنار ایکس باکس سری ایکس، یک کنسول ارزان قیمت نیز معرفی کند تا کاربرانی که بودجه زیادی برای خریداری کنسول بازی گران قیمت این کمپانی را ندارد، یک گزینه منطقی پیش روی خود مشاهده کنند.

در حال حاضر بیش از 10 میلیون کاربر به عضویت سرویس Game Pass مایکروسافت در آمده اند و سرویس ابری XCloud نیز در 15 کشور در حال راه اندازی است. سرویس ابری مایکروسافت به کاربران این امکان را می دهد تا با هر دستگاهی با دوستان خود به اجرای بازی بپردازند. به اعتقاد مایکروسافت، کنسول بازی ایکس باکس سری ایکس سریع ترین و قدرتمند ترین کنسول تولید شده در طول تاریخ به شمار می رود و از این رو قصد تحریک کردن کاربران را برای خریداری این محصول دارد.

معرفی پنل صفحه نمایش TN : مشخصات، مزایا و معایب

توسط 18 جولای 2020

پنل صفحه نمایش TN یکی از پر کاربرد ترین پنل ها توسط شرکت های تولید کننده مانیتور بوده که دارای مشخصات، مزایا و معایب مختص به خود است. در این مقاله کاربردی به معرفی پنل مانیتور TN می پردازیم و موارد مهم در خصوص آن را بیان خواهیم کرد. پس از مطالعه این مقاله می توانید بهترین صفحه نمایش دارای پنل TN را بر اساس نیاز و بودجه خود از میان محصولات شرکت بهین تکنولوژی با نام تجاری یونیوو انتخاب کنید.

خنک کننده Passive یا بدون فن چیست و چگونه عمل می کند؟

توسط 14 جولای 2020

خنک کننده Passive یا بدون فن که به طور معمول در مینی پی سی ها مورد استفاده قرار می گیرند، نوعی از خنک کننده های بدون فن و بدون نویز هستند که در مورد نحوه عملکرد و قدرت خنک کنندگی آنها سوالات فراوانی وجود دارد. در این مقاله کوتاه به معرفی خنک کننده پسیو و نحوه عملکرد آنها می پردازیم.

انواع مینی پی سی به دلیل محدودیت در فضای شاسی یا کیس، قادر به استفاده از خنک کننده حرفه ای به همراه فن نیستند و از این رو شرکت های تولید کننده به نصب خنک کننده Passive روی می آورند. خنک کننده های پسیو به طور کلی از یک هیت سینک آلومینیومی با سطح تماس مستقیم با سطح پردازنده بهره می برند و به این ترتیب دمای پردازنده یا سیستم روی یک چیپ (SOC) به سمت بالاترین نقطه از برج خنک کننده منتقل می شود.

خنک کننده Passive یا بدون فن چیست و چگونه عمل می کند؟

حتی برخی از قطعات در کامپیوتر های شخصی مانند کارت گرافیک، حافظه رم و حتی پردازنده مرکزی نیز از خنک کننده Passive بهره می برند، اما با تعبیه چند عدد فن در سیستم تهویه کیس، می تواند عملکرد آنها را بهینه سازی کرد. در مینی پی سی ها به دلیل ابعاد بسیار کوچک و فضای محدودی که درون شاسی وجود دارد، امکان به کارگیری فن در بسیاری از موارد فراهم نیست و از این رو تمام عملیات خنک سازی باید توسط یک هیت سینک آلومینیومی انجام شود.

در برخی از مینی پی سی های نیمه حرفه ای یا حرفه ای شاهد به کارگیری لوله های انتقال حرارت از آلیاژ مس خالص هستیم که عملکرد جذب گرما و انتقال آن به هیت سینک را سرعت می بخشد. هیت سینک های آلومینیومی به کار رفته در خنک کننده Passive دارای برج ها یا شانه های متعددی هستند که با توجه به فضای داخلی مینی پی سی از ارتفاع متفاوتی بهره می برند. ارتفاع بیشتر سبب انتقال دما به فاصله بیشتری از سطح پردازنده منجر شده و شاهد تجمیع دما در یک نقطه نخواهیم بود.

خنک کننده Passive یا بدون فن چیست و چگونه عمل می کند؟

شرکت های تولید کننده مینی پی سی با قرار دادن حفره های متعدد روی بدنه دستگاه با هدف به وجود آوردن جریان هوای محدود، سعی در بهبود شرایط خنک کنندگی دارند که به نسبت قابل توجهی در انجام وظیفه خود موفق عمل می کنند. هر چند هوای گرم تمایل به حرکت به سمت بالا دارد، اما در بسیاری از مینی پی سی ها شاهد وجود حفره هایی در نواحی کناری بدنه هستیم که تاثیر چندان زیادی روی عملکرد خنک کننده Passive ندارند.

خنک کننده Passive یا بدون فن چیست و چگونه عمل می کند؟

هیت سینک های آلومینیومی به دلیل ماهیت این آلیاژ، قادر به انتقال سریع دما هستند و به طور کلی تمایل به خنک ماندن دارند. در نتیجه همین موضوع می تواند دمای پردازنده یا سیستم روی یک چیپ را کنترل کند. وجود لوله های انتقال حرارت یا Heat Pipe می تواند به عملکرد کلی سیستم خنک کننده Passive کمک کند و در صورتی که سیستم کولینگ مینی پی سی شما دارای این ویژگی است، به طور حتم شرایط دمای بهتری را تجربه خواهید کرد.

    سبد خرید