امنیت و سازگاری زیروکلاینت ها

توسط در اخبار رایانش ابری 1 فوریه 2020

موضوع امنیت همچنان به عنوان مهم‌ترین دغدغه سازمان‌ها در هنگام پیاده‌سازی فضای دسکتاپ مجازی Server-Hosted به شمار می‌رود. نیاز روزافزون به امنیت، بارها در هنگام سرقت لپ‌تاپ‌ها و تجهیزات USB حاویِ اطلاعات شخصی یا داده‌های حساس نمود یافته است. ضمن اینکه قرار گرفتن اطلاعات محرمانه در اختیار افراد نامناسب ریسک بزرگی بشمار می‌رود.
یکی از دغدغه‌های مرتبط در این زمینه، موضوع سازگاری شرکت‌های بزرگ می‌باشد. قوانین دولتی از جمله Sarbanes-Oxley Act و Gramm-Leach-Bliley Act و همچنین Health Insurance Portability and Accountability Act یا به اختصار HIPAA، سازمان‌ها را ملزم به تبعیت از اقداماتی ویژه و عملکردهای حسابرسی خاص در محافظت از اطلاعات مشتریان، اطلاعات بیماران و همچنین کارکنان می‌نماید. دستورالعمل‌های داده شده برای سازگاری سازمان‌های بزرگ عملکرد مناسبی داشته و موجب کاهش مسئولیت سازمان‌ها می‌گردد.
حال این سوال مطرح می‌شود که زیرو کلاینت، چگونه در راستای رفع این نگرانی کاربران عمل می‌نماید؟ ایجاد بالا‌ترین سطح از امنیت و کنترل متمرکز در فضای دسکتاپ مجازیِ Server-Hosted  با استفاده از زیرو کلاینت محقق می‌گردد. لازم به ذکر است که هیچ داده‌ای در Endpoint ذخیره نمی‌شود و با استفاده از تکنولوژیPCoIP زیروکلاینت، تنها نمایش اطلاعات گرافیکی به کاربر نهایی منتقل می‌شود که این اطلاعات نیز قبل از ارسال، رمزگذاری می‌شوند، در نتیجه‌ اطلاعات حساس سازمان همچنان در دیتاسنتر باقی می‌ماند. نحوه ارسال پیکسل‌های رمزگذاری شده‌ی PCoIP از طریق ارتباطات شبکه در شکل زیر نشان داده شده است.


ارسال پیکسل‌ها از طریق ارتباطات شبکه با  زیروکلاینت PCoIP
زیروکلاینت به ارائه محیطی با ایمنی فوق‌العاده بالا همراه با قابلیت Host-Rendering می‌پردازد. در این تکنولوژی، کلیه داده‌ها به صورت رمز‌شده در دیتاسنتر باقی مانده و به صورت متمرکز محافظت و مدیریت می‌گردند. همچنین، تمامی رسانه‌ها (Media) به صورت Host-Rendered بوده و در دیتاسنتر کدگذاری می‌شوند و سپس به این تجهیزات Stateless با قابلیت Decode Media تحویل داده می‌شوند. در  زیروکلاینت PCoIP، هیچ‌گونه سیستم‌عامل،  Hard Drive یا Local Memory وجود ندارد. بدین ترتیب ریسک سرقت داده‌ها از طریق تجهیزات USB و یا مورد تهدید قرار گرفتن داده‌ها از طریق ویروس و بدافزار و همچنین از دست رفتن داده‌ها به دلیل مشکلات سخت‌افزاری از بین می‌رود.
ویژگی‌ها و مزایای امنیتی زیروکلاینت
در جدول زیر به بررسی ویژگی‌ها و مزایای این تکنولوژی پرداخته شده است.

 

 مزایای امنیتی ویژگی‌های امنیتی
فاقد ویروس یا نرم‌افزارهای جاسوسی (Spyware)، فاقد Patch، عدم نیاز به نگهداریفاقد سیستم عامل
 فاقد Local Storage و جلوگیری از قفل شدن داده‌هافاقد داده‌های دائمی کاربر
 فقط پیکسل‌های رمزگذاری شده AES در شبکه ارسال می‌شوند عدم ارسال داده‌های برنامه کاربردی به شبکه
پشتیبانی از احراز هویت ایمن SIPR توسط Doپشتیبانی از سخت‌افزار SIPR
کنترل کامل تجهیزات USBقابلیت غیرفعال نمودن دسترسی تجهیزات USB
قابلیت انجام فرآیند احراز هویت برای تجهیزات شبکه پیش از استفادهاحراز هویت شبکه ۸۰۲.۱X
گزینه فیبر برای امنیت بیشتر Endpoint در شبکهپشتیبانی فیبر (۱۰۰BASE-FX)
آمادگی برای مقررات دولتی جهت پیاده‌سازی IPv6پشتیبانی ازIPv6

جدول ویژگی‌ها و مزایای امنیتی زیروکلاینت


Mware Horizon View Federal Secure Desktop  یکی از موارد کاربردی جهت ایمن‌سازی زیروکلاینت به شمار می‌رود. این راهکار امنیتی همراه با سازگاری‌های لازم برای نیازهای سازمان‌های دولتی طراحی گردیده است. امروزه سازمان‌های دولتی IT به سمت محاسبات مجازی (Virtual Computing) سوق پیدا کرده‌اند تا علاوه بر کاهش فضاهای اشغال شده در سازمان‌ها، تعادل میان عملکرد کارکنان و زندگی شخصی آنان را بهبود بخشیده و دسترسی دائم به زیرساخت‌های دولت الکترونیک را امکانپذیر نمایند.
چالش اصلی در این زمینه مربوط به تامین امنیت برای داده‌های حساس می‌باشد. VMware برای مقابله با این چالش، یک دستورالعمل به نام Federal Secure Desktop Validated Design  را ارائه نموده است. در معماری خاص این طرح، زیروکلاینت یک نقش مهم و کلیدی را ایفا می‌کند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    سبد خرید